Zdravie

V mraze pozor na srdce! Ktoré ďalšie orgány zima ohrozuje?

redakcia
redakcia
14.1. 2020 4:00
Diskusia ()
Ilustračná snímka
Ilustračná snímka
Zdroj: Shutterstock
Zdravie

V mraze pozor na srdce! Ktoré ďalšie orgány zima ohrozuje?

redakcia
redakcia
14.1. 2020 4:00
Diskusia ()
Ilustračná snímka
Ilustračná snímka
Zdroj: Shutterstock

Zima je pre srdce rizikovým obdobím. Existuje vzťah medzi chladným počasím a vyšším rizikom infarktu!

Pravdepodobnosť infarktu sa dokonca mierne zvyšuje s každým stupňom, o ktorý klesne vonkajšia teplota. Dôvodov je viacero:

  • Nízka vonkajšia teplota spôsobuje sťahovanie ciev a logicky aj stúpanie krvného tlaku. Nebezpečné sú najmä prechody z tepla do mrazu. Pre ľudí, ktorí majú s krvným tlakom problémy a liečia sa, to môže byť nezvládnuteľná záťaž. Vždy v januári a februári stúpa počet srdcových príhod oproti iným mesiacom o 13 percent!
  • Srdce sa musí v chladnom počasí viac namáhať, aby pri stiahnutých cievach napumpovalo potrebnú krv a kyslík do orgánov. Okrem krvného tlaku sa zvyšuje aj pulz a kardiaci by si mali dobre premyslieť, či pri takejto záťaži srdca budú skúšať rôzne zimné športy.

Rizikové v nízkych teplotách sú lyžovanie, beh i obyčajná rýchla chôdza. So zvýšenou námahou srdcového svalu sa zvyšuje riziko krvných zrazenín, mozgovej príhody a srdcového infarktu.

Čo pomôže: Ak viete o svojich ťažkostiach s krvným tlakom či pulzom, pri teplotách od mínus päť stupňov Celzia vonku nešportujte! Intenzívny pohyb v takýchto podmienkach zvyšuje riziko infarktu až o 70 percent!

Ktoré ďalšie orgány zima ohrozuje?

Tráviaci trakt: je vystavený častejším infekciám, hoci sa môže zdať, že ide len o typicky letné ochorenie. Počet rôznych črevných viróz spojených s hnačkami a vracaním sa zvyšuje aj v zime. Telo je vyčerpané a nedokáže s črevnými vírusmi dostatočne bojovať.

 

Čo pomôže: Jedinou ochranou je umývať si dôkladne ruky a nepohybovať sa v prostredí, kde sa vírus objavil. Pomôcť môže aj preventívne užívanie probiotík a prísun vitamínov, ktoré zvyšujú obranyschopnosť organizmu.

 

Močový mechúr: zima je riziková aj pre ľudí s opakovanými zápalmi močových ciest. Každá druhá žena ochorie na zápal močového mechúra – cystitídu – najmenej raz vo svojom živote. Zvyčajne je príčinou prechladnutie, sedenie na studenej lavičke či kameni alebo zmoknutie, ktoré naruší obranyschopnosť organizmu a umožní baktériám zaútočiť na močové cesty.

 

Čo pomôže: Prevenciou je teplé oblečenie a pohyb. Urologický čaj pomôže len pri ľahších formách, pri častom nutkaní na močenie, rezaní a pálení treba navštíviť lekára. Infekcia sa totiž môže ľahko presunúť na obličky.

Dom vyzerá navonok obyčajne, vnútri však ukrýva plechovkové kráľovstvo.

Nebudete veriť vlastným očiam! Dom vyzdobený plechovkami od piva vyzerá úžasne

Populárne články
Jozef Kmeťo (†47)

Publicista JOZEF KMEŤO (†47) nahral mrazivé video o svojom COVIDE-19. O pár hodín bol mŕtvy

Déčko má vplyv na zdravie zubov, svalov a kostí.

Slnko v pilulke: Ako na jeseň doplníte potrebný vitamín D?

Ilustračná snímka

S Kollárom sa v čase nehody viezla TÁTO SEXBOMBA: Čo robila cez lockdown v štátnej limuzíne?

Petra Polnišová

Prečo musí obľúbená herečka PETRA POLNIŠOVÁ riešiť otázky smrti?

Pezinok je okresné mesto, ktoré sa pre blízkosť Bratislavy stáva jej nocľahárňou.

Víno a ponožky pod Karpatmi: Pezinku chýba oceán. Uličky, ktoré by k nemu mohli viesť, má

Ekobilancia avokáda je zdrvujúca. Je to pravda?

Ekobilancia avokáda je zdrvujúca. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia