Ste anemickí?

Hospodárenie tela so sodíkom a s draslíkom dobre poznajú diabetici i ľudia s ochorením obličiek, ktorí si musia dávať pozor na príjem týchto minerálov. Sodík spolu s draslíkom pôsobia pri regulácii rovnováhy tekutín v organizme a sú nevyhnutné pre nervovú a svalovú činnosť. Pri obličkových chorobách nedochádza k prirodzenému vylučovaniu draslíka z tela, preto treba jeho príjem obmedziť. Pozor, každý druh ovocia, ktoré má kôstku, obsahuje viac draslíka než iné druhy.

Anémia alebo málokrvnosť môže súvisieť s nedostatkom železa v jedle. Sprevádza to dýchavičnosť, únava, závrat – a pritom by stačilo naučiť sa pravidelne konzumovať potraviny bohaté na železo, medzi ktoré patrí okrem mäsa aj čerstvá tmavozelená listová zelenina a obilniny obohatené železom. Železo telo lepšie využije s pomocou vitamínu C a zeleniny, keď je krátko povarená alebo sparená. Využiteľnosť železa znižuje vápnik, rovnako ako časté pitie čiernej kávy a čaju. Tak ako nedostatok, ani nadbytok železa telu neprospieva.

Zdravé potraviny, ktoré obsahujú potrebné minerály, je dobré pravidelné obmieňať. Mali by sme konzumovať živočíšne i rastlinné druhy, tak dosiahneme nielen pestrosť, ale aj vyvážené množstvá jednotlivých „neviditeľných živín“.

Diskusia