Po päťdesiatom roku života u väčšiny žien nastáva menopauza. O tom, kedy to bude práve u vás, rozhoduje aj dedičnosť. Je totiž pravdepodobné, že priebeh vášho prechodu bude veľmi podobný ako u vašej mamy.

Klimaktérium je obdobie, v ktorom začína vyhasínať činnosť vaječníkov a znižuje sa produkcia ženských hormónov, ktoré ovplyvňujú menštruačný cyklus. Keď je ich produkcia minimálna, men­štruácia úplne vymizne a nastáva menopauza. V tom čase prebiehajú v tele nepríjemné pochody, ktoré podľa štatistík zhruba tretina žien prežíva pomerne dramaticky. Mnohé z nich však, naopak, okrem nepravidelnej či úplne chýbajúcej menštruácie žiadne iné problémy nemajú. Od prvých príznakov prechodu do menopauzy môže ubehnúť aj sedem rokov, bežné sú dva až štyri roky.

Prechod a menopauza-Aký je medzi nimi rozdiel?

Čas od prvých príznakov do vymiznutia menštruácie trvá zvyčajne dva až štyri roky, niekedy až sedem rokov. Menopauze, teda úplnému zániku menštruácie, predchádza klimaktérium, čiže prechod. Na jeho začiatku, keď menštruačný cyklus začne byť nepravidelný, hovoríme o perimenopauze. Lekári tak označujú rok pred samotnou menopauzou. Perimenopauzu charakterizuje silné a dlhotrvajúce krvácanie pri menštruácii, vaginálna suchosť, krvácanie mimo meštruácie, bolesť pri pohlavnom styku. Okrem toho je žena pre znižujúcu sa produkciu hormónov náchylnejšia na vznik rôznych polypov i rakoviny maternice. Preto ani v tomto období nepodceňujte preventívne gynekologické prehliadky.

Príznaky

Najprv nepravidelná, neskôr chýbajúca menštruácia, návaly tepla, bolesti hlavy, podráždenosť, nespavosť, nárast hmotnosti.LiečbaNelieči sa, je to prirodzený proces. Na nepríjemné príznaky sa po­užívajú prírodné fytoestrogény, včelie produkty či extrakt z ploštičníkového koreňa. Lekár môže predpísať hormonálnu substitučnú terapiu, nízkodávkovú hormonálnu antikoncepciu či lokálnu estrogénovú terapiu.

Prevencia nepríjemných prejavov

Udržanie primeranej hmotnosti, dostatok odpočinku, pravidelný pohyb – stačí rýchla chôdza.

Vplyvom klesajúcej hladiny hormónov rastie riziko rednutia kostí, čiže osteoporózy, a aterosklerózy – upchávania ciev. Ženy tak prestávajú byť chránené pred srdcovo-cievnymi ochoreniami a sú na tom rovnako ako muži. Rizikové sú najmä tie, u ktorých došlo k prechodu nezvyčajne skoro (pred štyridsiatkou) či už prirodzene, alebo po operačnom odstránení vaječníkov.

Článok pokračuje na ďaľšej strane.

Diskusia