Akné z rúška trápi čoraz viac ľudí, a to najmä tých, ktorí majú polovicu tváre zakrytú takmer po celý deň. Trpia ním zdravotníci, no aj ostatní môžu mať pri nosení rúška či respirátora problém s kožou, ktorý odborníci nazvali maskné.
Podľa výskumu uverejneného v dermatologickom magazíne Journal of the American Academy of Dermatology najmenej 83 percent zdravotníkov v Číne, ktorí sa starali o pacientov s koronavírusom, trpelo problémami s pokožkou. V posledných mesiacoch však lekári hlásia všeobecný nárast výskytu akné, keďže nosenie rúška na verejnosti je povinné na celom svete a mnohí ľudia trávia väčšinu dňa s maskou na tvári.
- Pomôžte pleti vitamínom C
- Vitamín C je alfou a omegou mladistvej a zdravej pleti. Je silný antioxidant, zabraňuje infekciám a hrá aktívnu úlohu v regeneračnom procese poškodených buniek. Okrem toho pomáha predchádzať respiračným problémom, takže najmä v tomto období je to pomoc pre zdravie človeka dva v jednom. Vhodné je dopĺňať aj vitamíny A, D a takisto železo, zinok a selén.
Podľa toho odborníci tento dermatologický problém nazvali maskné. Ide o typ pleťového problému, ktorý vznikol počas pandémie koronavírusu a môže zaň pravidelné nosenie rúška. Toto slovo vzniklo spojením anglického „mask“, čo v preklade znamená rúško, a „akné“. Ide teda o typ akné spôsobený dlhodobým nosením rúška. Objavuje sa najmä v okolí úst, na brade či lícach, teda na miestach, ktoré sa schovávajú pod rúškom. Sprevádzajú ho vyrážky, šupinatenie kože, začervenanie a svrbenie.
Článok pokračuje na ďalšej strane.