Používate na liečenie viróz namiesto liekov z lekárne radšej bylinkové čaje? Len pozor, všetkého veľa škodí.

Na kašeľ kvet lipy, na priedušky mäta či harmanček. Dobrý bylinkový čaj nie je zlý, ale aj pri užívaní čajov treba dodržiavať niektoré pravidlá, aby vám namiesto úžitku neuškodili.

Treba si totiž uvedomiť, že čajové zmesi obsahujú okrem požadovaných účinných látok, medzi ktorými môžu byť vitamíny, antioxidanty, minerály, flavonoidy či enzýmy, aj mnohé ďalšie látky. Napríklad alkaloidy, ktoré môžu mať na organizmus výrazné, až toxické účinky.

Aj preto by človek rozhodne nemal piť len jeden druh bylinkového čaju a nie priveľké množstvá. Našťastie, bylinkové čaje a výluhy len zriedka spôsobujú vážnejšie poškodenie zdravia.

Väčšinou sú to iba alergické reakcie, treba však myslieť aj na to, že účinky bylín sa môžu navzájom potláčať a ich užívanie je potom zbytočné, alebo naopak, môžu sa navzájom posilniť, a preto sa kombinovať nesmú.

Pozor na zázvor

Okrem prejavov alergie by potom mohli vzniknúť hnačky, ťažšie dýchanie a pri vysokých dávkach by hrozilo dokonca poškodenie žalúdka, pečene či obličiek. Aj preto by mal zmesi byliniek pripravovať človek, ktorý ich dobre pozná a ich účinkom rozumie.

Bylinky by mali pochádzať z polí a lúk, ktoré nie sú striekané pesticídmi, mali by byť správne zbierané a uskladňované. Sušené bylinky by sa mali použiť do jedného roka od zberu. Pri použití sa nesmú rozsypať na prach a musia mať príjemnú vôňu.

Okrem toho, že byliny sa ovplyvňujú medzi sebou navzájom, známe sú aj vzťahy medzi nimi a liekmi a tiež niektorými plodinami.

Pozor si treba napríklad dávať na kombináciu byliniek so zázvorom. Tento osvedčený prostriedok na uvoľnenie dýchania pri zápalových ochoreniach a na potenie vo všeobecnosti zvyšuje účinok bylín. Posilňuje totiž krvný obeh a urýchľuje metabolizmus, aj preto sa účinné látky z výluhov vstrebávajú do krvi rýchlejšie.

So zázvorom to teda rozhodne netreba preháňať a megadávky tejto štipľavej plodiny zapíjané bylinkovým čajom rozhodne nie sú najlepší nápad. Zázvorové čaje by vôbec nemali piť ľudia, ktorí sa liečia na vysoký cholesterol, lebo znižuje účinok týchto liekov.

So zázvorom to rozhodne netreba preháňať.
So zázvorom to rozhodne netreba preháňať.
Zdroj: Shutterstock

Obľúbený ľubovník

Vzťahy bylín a priemyselne vyrábaných liekov sú ďalšou dôležitou kapitolou. Bylinky totiž môžu s liekmi výrazne reagovať. Ligurček či rozmarín znižujú tlak, šalvia zase ovplyvňuje hladinu cukru.

Pomerne účinnou bylinou, ktorú treba užívať naozaj s rozumom, je ľubovník bodkovaný. Je známe, že obsahuje účinnú látku hypericín, ktorý svojím farmakologickým účinkom pôsobí ako antidepresívum a sedatívum používané na liečbu stredne ťažkých depresií, pri poruchách spánku, nespavosti, pri úzkosti, melanchólii alebo strachu.

Zároveň však výrazným spôsobom znižuje účinok warfarínu (lieku proti zrážavosti krvi), preto sa pri jeho užívaní čaj z ľubovníka piť vôbec nesmie.

Ľubovník tiež významne znižuje účinok indinaviru, ktorý sa používa na liečbu dospelých pacientov s vírusom HIV-1, či cyklosporínu používaného na prevenciu odmietnutia transplantátu a tiež napríklad digoxínu užívaného pri srdcovom zlyhávaní.

Nižší účinok má pri pití výluhu z ľubovníka aj teofilín, ktorý „rozťahuje“ priedušky a priedušnice a zlepšuje priechodnosť dýchacích ciest pri opuchu alebo zápale. Veľký pozor treba dať na to, že ľubovník znižuje účinok hormonálnej antikoncepcie.

Naopak, tento čaj svojím antidepresívnym účinkom zvyšuje účinok serotonínových antidepresív a môže vyvolať až serotonínový syndróm z predávkovania, ktorý sa prejavuje nevoľnosťou, zvracaním, hnačkou, trasením, búšením srdca, zvýšením krvného tlaku, potením a nepokojom.

Tehotným a deťom nie

Samozrejme, existujú aj bylinky, ktorými si človek ani pri pravidelnom pití neublíži. Sú to už spomínaný harmanček, nechtík či baza, pokiaľ na ne človek nie je alergický a čaje z nich mu chutia, obmedzovať sa nemusí. Aj tak je však dobré piť len približne dve šálky bylinkových čajov denne a po troch mesiacoch druhy byliniek striedať.

Veľký pozor na pitie bylinkových čajov by si mali dávať tehotné ženy a deti. Sú totiž čaje, ktoré môžu tehotenstvo priamo ovplyvniť – napríklad alchemilka sa môže piť v počiatkoch tehotenstva, lebo znižuje riziko potratu, čaj z malinových listov sa zase podáva tesne pred pôrodom na jeho spustenie a uľahčenie.

Nevhodná je šalvia, ktorá pôsobí na krvný tlak a v tehotenstve sa neodporúčajú ani rôzne redukčné a „očistné“ čaje, ktoré môžu spôsobiť hnačky a dehydratáciu.

Deti do troch rokov by bylinkové čaje nemali piť vôbec, hoci často sa bylinky používajú v zmesiach pre deti, ktoré nadúva, sú to však najmä aníz, šípky, malinové lístie a fenikel.

Deti by však vôbec nemali piť zelený čas a ani čaje z „bezpečných byliniek“, ktoré však môžu vyvolať alergickú reakciu – napríklad harmanček, medovka, šalvia či levanduľa. Najmä ak má alergiu na tieto bylinky rodič, nemal by ich dávať ani svojmu dieťaťu.

Deti by nemali piť zelený čaj.
Deti by nemali piť zelený čaj.
Zdroj: Shutterstock
Poslať emailom
Diskusia ()
Ilustračná snímka

Máte doma problém s mravcami? Vďaka tomuto sa vašej domácnosti vyhnú širokým oblúkom!

Populárne články
Americká raperka Cardi B.

Výnimočný cit pre módu, alebo nevie, čo so sebou? Americká raperka predvádza šialené outfity!

Fotografka cestuje s bábikami.

Záľuba tejto ženy vás očarí: Fotografie z dovolenky, aké má málokto!

Mestečko Vidin dostane aj vďaka eurofondom nový šat. Miestni však krútia hlavou, že to nebude zasa až taká sláva. V Bulharsku sa vraj kradne viac ako na Slovensku.

Majú 38 eur na mesiac. Navštívili sme najchudobnejší región v Európe

Obec Kanianka sa nachádza na konci Hornonitrianskej kotliny, na rozhraní pohoria Malá Magura.

Kedysi zabudnutá obec dnes láka okolie. Práce miestnych remeselníkov nájdete po celom svete

Diváci sa predstavenia Morena, v ktorom hrá aj Dominika Kavaschová, nedočkali.

Škandál v divadle: Pre hlučný konflikt skupiny mužov herečka nezostala ticho!

Vedeli ste

Vo vode sa scvrkáva koža.

Zobraziť viac
Diskusia