Leto je obdobím oddychu, dovoleniek a, žiaľ, aj sezónou úrazov. Ako neutrpieť zlomeninu, výron či trvalé poškodenie zdravia? Základom je opatrnosť a vyhýbanie sa zbytočnému riziku.

Júl a august bývajú ťažkými mesiacmi pre pracovníkov nemocničných sadrovní. Dôvody zlomenín kostí v tomto období bývajú prozaické – bicyklovanie, tenis, korčuľovanie, turistika. Na dolnej končatine sa najčastejšie lámu členky, kosti predkolenia a stehenné kosti. Na hornej končatine sú to zlomeniny zápästia typické pre korčuliarov.

Chirurgovia sa tiež často stretávajú so zlomeninami kostí v pleci a lakti a so zlomeninami rebier. Elastické obväzy na polámané rebrá sa už nezvyknú používať, pretože najmä u starších ľudí zapríčiňovali zápaly pľúc. Ani tieto zlomeniny netreba bagatelizovať. Popri každom rebre vedie cieva a ak by sa pri úraze poškodila, krv môže natiecť do priestoru pohrudnice a spôsobiť stlačenie pľúc. Bohužiaľ, leto je aj sezónou vážnych úrazov chrbtice.

Zberači a skokani

Traumatológovia hovoria, že medzi ich pacientmi sú najmä zberači, skokani a motorkári. Teda ľudia, ktorí spadli zo stromu pri oberaní úrody, zranili sa pri skoku do vody alebo pri jazde na motorke. Tí, ktorí majú „šťastie“, si zlomia iba jeden či viac stavcov chrbtice. Horšie sú na tom pacienti s poškodením či pretrhnutím miechy, pri ktorom je tragickým následkom ochrnutie i smrť. Hoci o skokanoch do vody sa hovorí každé leto, ich počet klesá pomaly. Skok do neznámej či plytkej vody, na kameň, ktorý zvrchu nevidieť, môže človeku zmeniť celý život.

Aj preto je lepšie skoky na hlavu do jazier či nádrží z vodných radovánok vynechať a nepiť pred kúpaním alkohol. Lekári zaznamenávajú aj kuriózne prípady úrazov na tobogane. „Pri šmýkaní dole hlavou človek nabral takú rýchlosť, že preletel cez bazénik a vrazil do protiľahlého múrika. Ostatní si mysleli, že žartuje, on však už bol od krku dole ochrnutý a skutočne sa topil v plytkej vode,“ spomínal profesor MUDr. Peter Šimko z Kliniky úrazovej chirurgie na bratislavských Kramároch v rozhovore pre Život.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Len ochutnať!

Nafukovacie nohavice či miniatúry jedla... Spestrite si deň poriadnou dávkou bizarností

Populárne články
Diana Mórová

Herecká diva DIANA MÓROVÁ: Kto boli jej osudoví muži a prečo tak dlho tajila vzťah s Mokrým?

KAROL DUCHOŇ na snímke z roku 1979 so svojou mamou OĽGOU a dcéru DANKOU.

Krivda z detstva: Rodičia KAROLA DUCHOŇA museli atraktívny byt prenechať papalášom

Ilustračná snímka

Veštila som a moje predpovede sa plnili. No stalo sa čosi nevysvetliteľné

Tereza Mašková

Víťazka Superstar si splnila sen: TEREZA MAŠKOVÁ nahrala titulnú pieseň k novej rozprávke

Podnik, kde sa ženil predseda poslaneckého klubu za OĽANO MICHAL ŠIPOŠ, sa na sociálnej sieti pochválil, akí prominentní hostia sa u nich zabávali. Politikom však urobil medvediu službu – bavili sa bez rúšok.

Ruka hore, rúška dole: Poznáme detaily zo svadieb známych politikov

Zatvorené fľaše kradnú priestor. Je to pravda?

Zatvorené fľaše kradnú priestor. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia