Pichanie, rezanie, pálenie, belavý až hnisavý výtok z oka – to všetko sú príznaky nepríjemného zápalu spojiviek. Každý ho aspoň raz za život dostane, častejšie ním trpia deti.

Očná spojivka je membrána pokrývajúca sklovec a časť oka od sklovca k viečku. Práve zápal tejto membrány dokáže spôsobiť, že máte „oči ako angorák“ a cítite sa, akoby vám do nich vmietli za hrsť piesku. Spojivka je sčervenená, cievy sú rozšírené, viečko je opuchnuté, oko slzí a svrbí, môže z neho vytekať belavý až hnisavý sekrét. Ráno môže byť problematické oko so zápalom spojivky vôbec otvoriť, ťažkosti zhoršuje silné svetlo.

Z nosa do oka

Zápal spojiviek môže mať viacero príčin. Často ho spôsobuje infekcia, ktorej pôvodcom sú baktérie, plesne, vírusy či parazity. Mnohokrát ide o tie isté baktérie, ktoré spôsobujú zápaly dýchacích ciest – prenesú sa, najčastejšie rukami, „z nosa do oka“. Zápal spojiviek – konjunktivitída sa preto často vyskytuje v detských kolektívoch, kde sú bacily napádajúce dýchacie cesty ako doma. Pomerne časté sú aj vírusové druhy, ktoré sa rýchlo a ľahko prenášajú, a preto sa v niektorých škôlkach či jasliach problém zapálených spojiviek vyskytuje takmer stále. Možným zdrojom nákazy v lete sú infikované vody v bazénoch a jazerách. Nákaza u novorodencov býva spôsobená chlamýdiou a prenáša sa pri pôrode z rodidiel matky.

 

Alergie i chemikálie

Medzi tých, čo zápal spojiviek dôverne poznajú, patria alergici. Peľ, prach, dym z cigariet, zvieracia srsť – to všetko môže u nich spôsobiť alergický zápal spojiviek. Takýto zápal je typickým sprievodným javom sennej nádchy. Ďalším faktorom podnecujúcim zápal spojiviek sú chemické látky v ovzduší – napríklad smog, rôzne umelé arómy či už spomínaný cigaretový dym. Zápal spojiviek môžete dostať aj na dovolenke. Spôsobí ho nadmerné vystavenie očí slnečnému žiareniu – stačí, ak pri mori či na horách zabudnete na slnečné okuliare. Veľký pozor si treba dávať pri nosení šošoviek – infekcia pri nedostatočnej hygiene môže postihnúť nielen spojivku, ale aj rohovku a spôsobiť na nej vred. Následkom môže byť v tom prípade aj úplná strata zraku postihnutého oka. Preto ak nosíte šošovky, pri každom takomto zápale ihneď vyhľadajte očného lekára.

Umývajte si ruky

Ak je vo vašom blízkom okolí človek s infekčným zápalom spojiviek, je veľmi pravdepodobné, že ho dostanete aj vy. Nákazlivosť je totiž naozaj vysoká. Stačí napríklad, že si dieťa pretrie postihnuté oko rukou a chytí spoločnú hračku. Zápal spojiviek sa šíri aj kvapôčkovou cestou – rovnako ako infekcia dýchacích ciest. Jediným spôsobom, ako zabrániť kolotoču infekcií, je izolovať dieťa so zápalom spojiviek doma. Členovia domácnosti aj deti v škôlkach by mali mať vlastný uterák. Základnou prevenciou je dôkladné a časté umývanie rúk mydlom. Pre dospelých platí – nikdy nepoužívať cudzie šošovky, mejkap ani očné kvapky. Prvou pomocou pre alergikov je vyhýbanie sa peľu – napríklad prácou pri zatvorených oknách a obmedzením pohybu vonku. Dôležité je užívať lieky na alergiu, ktoré zmierňujú jej prejavy – aj zápal spojiviek. V prípade zápalu spojiviek pre chemikálie je nutné zmeniť prostredie. Dôležité je tiež vždy pri pobyte na slnku oči chrániť slnečnými okuliarmi.

Alergici by sa mali vyhýbať pobytu vonku
Alergici by sa mali vyhýbať pobytu vonku
Zdroj: Getty Images

Šetriaci režim

Ak už dostanete napriek spomínaným opatreniam infekčný zápal spojiviek, liečba bude záležať na tom, či pôjde o vírusový alebo bakteriálny zápal. Pri víruse okrem aplikácie umelých sĺz, ktoré zapálené oko zvlhčia, iná liečba neexistuje. Pri bakteriálnej infekcii je nutná liečba antibiotickými kvapkami či masťami, ktoré sa aplikujú do vnútorného kútika oka pri poodtiahnutom dolnom viečku. So zapálenými spojivkami sa veľmi do práce neponáhľajte. Aj infekciou spojiviek vám totiž telo dáva najavo, že by potrebovalo oddych – a nielen oči. Navyše by ste ľahko mohli infikovať kolegov. Okrem toho, oči musia pri ochorení fungovať v šetriacom režime. To znamená žiadny počítač, televízor ani čítanie. Ak už musíte pracovať na počítači, robte to iba nevyhnutný čas a použite spomínané umelé slzy, aby ste nemali nutkanie pretierať si oči prstami.

Výplach a antibiotiká

Vírusový zápal spojiviek sa zjavuje 5 až 12 dní po infekcii. Typické je spočiatku výrazné slzenie a ráno zlepené viečka jedného či oboch očí. Biele plochy očí sú ružové alebo sčervenené. Pri zápale môže vzniknúť svetloplachosť, ktorá úplne zabráni otvárať oči. Vírusový zápal spojiviek zvyčajne zmizne sám asi po týždni, no je vysoko nákazlivý. Pri bakteriálnom zápale spojiviek je očný výtok hnisavý. Bez liečby trvá ochorenie až 3 týždne, s liečbou 2 až 3 dni.

Jediným spôsobom, ako zabrániť kolotoču infekcií,
Jediným spôsobom, ako zabrániť kolotoču infekcií,
Zdroj: Getty Images

Ľahký zápal spojiviek väčšinou do týždňa ustúpi. Ak sa však príznaky ani po piatich dňoch nezlepšia, zhoršuje sa videnie a vytvára sa väčšie množstvo žltého alebo zelenkastého výtoku zo spojivkového vaku oka, treba navštíviť lekára. Väčšina zápalov spojiviek je neškodná, je tu však jedna výnimka – gonokoková infekcia, ktorej pôvodcom je baktéria Neisseria gonorrhoeae (spôsobuje aj kvapavku). Gonokoková konjunktivitída môže zapríčiniť rohovkové vredy, prederavenie rohovky a slepotu. Ohrození sú predovšetkým novorodenci matiek s kvapavkou. Ochorenie sa môže vyskytnúť aj u dospelých, najmä pri nedostatočnej hygiene. Výplach spojivkového vaku novorodencov a podanie antibiotík deťom zabráni komplikáciám.

Poslať emailom
Diskusia ()
Turecký lietajúci automobil Cezeri.

Turecko šokovalo na technologickom festivale: Predstavujeme vám náš lietajúci automobil!

Populárne články
Herečka Sarah Hyland

Vo filme romantika, v realite dráma. Herečka Sarah Hyland už prekonala 16 operácií!

Turecký lietajúci automobil Cezeri.

Turecko šokovalo na technologickom festivale: Predstavujeme vám náš lietajúci automobil!

Založila konferenciu SUPERfeel, ktorá prináša ženám priestor na vzdelávanie a ďalšiu motiváciu.

Ivana Kičikoleva našla počas liečby vážnej choroby zmysel života: Som rada, že sa mi to stalo

Farmár z okresu Krupina nám ukazuje, ako mu diviaky zničili úrodu. Ak štát nezačne konať, úplne skončí s pestovaním poľnohospodárskych plodín.

Desať ton zdravých zemiakov musel vyviezť na hnojisko. Farmár čakal pomoc od štátu, tá neprišla

Ilustračné foto.Sponzorované

Pomôžme stovke bojovníkov postaviť sa osudu

Vedeli ste

Vo vode sa scvrkáva koža.

Zobraziť viac
Diskusia