Osteoporóza je metabolické ochorenie kostí. Znižuje sa pri ňom obsah kostnej hmoty a narúša sa stavba kosti, čím vzniká vysoké riziko zlomenín.

Osteoporóza postihuje najmä ženy po menopauze a podľa odhadov ňou celosvetovo trpí až 200 miliónov žien. Na Slovensku má toto ochorenie približne 400 000 ľudí, no len približne tretina z nich je diagnostikovaná a ani nie jedna pätina sa adekvátne lieči. Málokto vie, že na následky zlomeniny krčka stehennej kosti zomrie viac žien ako na rakovinu vaječníkov, maternice a krčka maternice dohromady. Vďaka liečbe a správnej životospráve sa však dá rozvoju tohto ochorenia zabrániť.

Poznajte varovné signály

Najčastejším príznakom a zároveň najzávažnejšou komplikáciou osteoporózy sú zlomeniny kostí. Postihujú krčok stehennej kosti, stavce chrbtice a drobné kosti zápästia. Sú to veľmi nebezpečné zlomeniny, môžu spôsobiť stratu pohyblivosti či dokonca smrť. Osteoporotické zlomeniny môžu vznikať už pri malej záťaži a tlaku, napríklad pri sedení, prudšom kašli, drepe, pri zdvíhaní predmetov či dokonca pri objímaní.

Najzávažnejšie sú zlomeniny krčka stehennej kosti, pri ktorých do jedného roka po úraze zomiera až 30 percent pacientov. Z ostatných je až 80 percent odkázaných na pomoc okolia či špecializovanú starostlivosť. Výrazné komplikácie prinášajú aj osteoporotické zlomeniny stavcov chrbtice, ktoré môžu mať trvalé následky, ako sú intenzívne bolesti chrbtice, deformity, strata telesnej výšky, tlak na vnútorné orgány či znížená pohyblivosť.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Ilustračná snímka

10 rád, ako sa nenakaziť jedlom? Tieto pravidlá by ste mali dodržať!

Populárne články
Na mieste, kam sa Zuzana sťahuje, nikdy nebola a má z toho trošku stres.

Belohorcová opúšťa slnečné Miami: Pozrite, v akom luxuse bude žiť, FOTO

V posledných rokoch známy komik žil väčšinou sám. Manželke Hanke pomáhali špecialisti.

Manželka skonala JIŘÍMU KRAMPOLOVI v náručí: Prežili spolu 27 rokov. Aký bol ich vzťah?

Pri zbieraní hmyzu v Papue-Novej Guinei používali aj svetelné lapače.

Hmyz a nuda? Nemožné! Zanietená entomologička objavila na výprave dva nové druhy

Známe tváre už čakajú na návštevníkov.

Beckham, Beyoncé a Alžbeta II. na jednom mieste: Vďaka komu môžeme obdivovať voskové figuríny?

Ján Koleník

Koniec všetkým dohadom: Aký je KOLENÍKOV osud v Oteckoch?

Grafiti sú novodobá pliaga. Je to pravda?

Grafiti sú novodobá pliaga. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia