Je bezbolestné a príde v tej najnevhodnejšej chvíli. Krvácanie z nosa vo väčšine prípadov nepredstavuje závažný zdravotný problém. Viete, ako ho správne zastaviť?

Niektoré deti sú na krvácanie z nosa náchylnejšie. Na základnej škole som mala spolužiačku, ktorej sa krv z nosa púšťala pravidelne. Zatiaľ čo my sme sa tešili z toho, že sa nám na pár minút preruší hodina, učitelia zachraňovali bledú Alžbetku. Dávali jej na krk a na čelo mokrú vreckovku a dbali o to, aby mala zaklonenú hlavu. Hoci, ako sa ukázalo, to nebol medicínsky práve najsprávnejší spôsob.

Z Alžbetky je dnes sympatická mamina, ktorá z krvácania z nosa vyrástla. V telefonickom rozhovore mi prezradila, že nemá vážnejšie následky, len trošku bojuje s anémiou. Jej dcéra, druháčka, však ide v maminých šľapajach. „Párkrát prišla zo školy s fľakmi od krvi na tričku. Najprv sa mi hanbila povedať, čo sa deje. Vysvetlila som jej, že to sa stáva a že sa na to nedá vopred pripraviť. Vieš, som mama a na takéto veci mám nos. A to doslova,“ zasmiala sa. S dcérkou pre istotu navštívila pediatra, ktorý jej urobil krvné testy. Tie poukázali na nedostatok železa. Po nasadení výživových doplnkov sa šikovnej druháčke krv púšťa len zriedkavo.

Nielen zlozvyk

Krvácanie z nosa, najmä u detí, môže mať na svedomí špáranie v nose. Zďaleka však nie je jedinou príčinou. Pod krvácanie z nosa sa môžu podpísať viaceré rizikové faktory:

 

  • infekcia horných dýchacích ciest
  • nedostatok vitamínu C v tehotenstve
  • hematologické ochorenia: znížený počet krvných doš­tičiek, funkčná porucha krvných doštičiek, poruchy zrážania krvi, absencia koagulačných faktorov, leukémia
  • lieky na riedenie krvi
  • nadmerné užívanie alkoholu
  • zmena atmosférického tlaku
  • vysoký krvný tlak
  • fajčenie
  • hormonálne zmeny u mladých žien
  • cievne abnormality: malformácie ciev, cievne nádory v nose alebo krvácavé polypy

Až 60 percent

„Krvácanie z nosa, odborne nazývané epistaxa, je najčastejším spontánnym krvácaním z dýchacích ciest, ktoré vzniká oslabením a narušením drobných ciev v sliznici nosa. Až 60 percent ľudí má počas svojho života skúsenosť s epistaxou a iba šesť percent z nich vyžaduje lekárske ošetrenie,“ objasňuje hemostazeologička Mária Hulíková z Košíc. Môže postihnúť všetky vekové skupiny, najčastejšie sa však vyskytuje u detí a u mužov starších ako 50 rokov.

„Je to pravdepodobne spôsobené tým, že deti sa častejšie špárajú v nose. V staršom veku sa na epistaxe podieľajú pridružené choroby ako napríklad vysoký krvný tlak, cukrovka a podobne, užívanie liekov na riedenie krvi, ale aj to, že vekom sa sliznica v nose stenčuje, obnažujú sa drobné cievy a vlásočnice. Tie sa stávajú zraniteľnejšími a strácajú schopnosť reflexne sa siahnuť,“ vysvetľuje najčastejšie príčiny krvácania z nosa naša odborníčka. Ku krvácaniu z nosa častejšie dochádza v zimných mesiacoch, keď sú častejšie infekcie horných dýchacích ciest, kolíše teplota a vlhkosť vzduchu, v klimatizovaných miestnostiach býva nižšia vlhkosť a suchý vzduch, čo vedie k vysychaniu sliznice v nose, poškodeniu ciev a následne k samotnému krvácaniu.

Pokračovanie na ďalšej strane...

Diskusia