Problémy s krčnou chrbticou má dnes väčšina dospelých ľudí. Príznaky môžu byť naozaj pestré a človeka dokážu poriadne vystrašiť.

Krčná chrbtica je nesmierne pohyblivá. Tvorí ju sedem stavcov C1 – C7, ktoré sa počas celého dňa takmer nepretržite hýbu. Posledné dva stavce sú spojené a umožňujú pohyb lebky do predklonu, záklonu a do strán. Táto ustavičná záťaž vedie k rýchlejšiemu, predčasnému opotrebovaniu. Ak sa k tomu pridá skrátenie a oslabenie svalov vinou jednostrannej záťaže, úrazu či degenerácie, problém je na svete. Okolo štyridsiatky už pociťuje problém s krčnou chrbticou väčšina ľudí so sedavým spôsobom života.

Pre zdravú krčnú chrbticu
  • Snažte sa nezotrvávať v jednej polohe. Aj pri viachodinovej práci v sede za počítačom sa občas postavte a zacvičte si pár cvikov na krčnú chrbticu.
  • Relaxujte. Stres odbúrate príjemným kúpeľom alebo masážou. Pozor na mokré teplo. Ak máte v oblasti krčnej chrbtice zápalové ložisko, horúca voda nie je vhodná.
  • Zdravo spite. Dajte si poradiť od odborníkov a kúpte si kvalitný matrac a vankúš.
  • Športujte. Silné svaly sú pre chrbticu najlepšou oporou.

Tŕpnutie rúk, pískanie a hučanie v ušiach, silné závraty, hmla pred očami... To všetko môže mať jednu spoločnú príčinu: problém s krčnou alebo odborne cervikálnou chrbticou. Práve sedenie za monitorom často núti do predklonu. Hlava nezostáva v jednej osi so zvyškom chrbtice. Posúva sa bližšie k monitoru a dostáva sa do predsunu. Na takejto polohe by nebolo nič zlé. Svaly šije a krku sú dostatočne silné a hlavu udržia. Ak sa však poloha nemení a v práci trávite v podobnej polohe mnoho hodín denne, vzniká problém. Na svaly krku zle vplýva aj psychický stres, ktorý spôsobuje stuhnutie šije. Pozor si treba dať na dlhodobý záklon hlavy, napríklad pri nesprávnom plávaní s hlavou nad hladinou alebo pri spaní na bruchu s nevhodným vankúšom.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Ilustračná snímka

ZANIETENÍ CHALUPÁRI: Kam unikal pred svetom Chudík, Dočolomanský a iné hviezdy?

Populárne články
Do kostola sa trúsia po jednom, po dvoch, v tichu sa pomodlia a potom idú domov.

Oravčania chcú otvárať kostoly. Odvážna ponuka kňazov: Čo až sú ochotní urobiť?

Dorota Nvotová pozýva ľudí na koronové prázdniny.

Na luxus zabudnite! DOROTA NVOTOVÁ opísala svoj život na Maldivách. Takáto je realita

Beh je vhodný šport, treba však behať správne.

Poškodenie kĺbov trápi aj tridsiatnikov. Bolia vás kolená či bedrá?

VIDEO: Keď v

VIDEO: Keď v "lufte" cítiť jar. Zbohom zima! Už aby krajina ozelenela

COVID AUTOMAT (28. februára 202)

COVID AUTOMAT: 20 okresov svieti načierno: Akú farbu má ten váš?

Kobra tancuje podľa píšťaly. Je to pravda?

Kobra tancuje podľa píšťaly. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia