Na jeseň treba pleti dodávať viac vody. A to doslova. Výživa a hydratácia kože úzko súvisí aj s pitným režimom a s tým, čo jeme. Ak máme v tele málo vody, na koži sa to prejaví najrýchlejšie.

Prvé príznaky suchej pokožky si často ani nevšimneme. Jemné šupinky a občasné napätie v pokožke nás nijako neobťažujú. Ak ich však budeme ignorovať, bude sa vysúšanie pokožky pravdepodobne zhoršovať. Veľmi vysušená koža je napätá, zdrsnie, je šupinatá až popraskaná a môže sa olupovať. Extrémne vysušenie kože môže spôsobiť, že pokožka až stvrdne a nakoniec môže popraskať a poranené miesta sa dokonca môžu zapáliť.

Ako môžete koži pomôcť?
  • Ošetrite pery stravou. Dyňové semienka a strukoviny obsahujú veľa zinku a urýchľujú hojenie drobných praskliniek. Avokádo má vysoký obsah éčka a nenasýtených tukov. Z ovocia pleti pomáhajú aj banány a hrozno – výťažky z neho sa nachádzajú v pleťových krémoch, pretože podporujú tvorbu kolagénu.
  • Používajte prírodné oleje. Skúste prípravky s avokádovým olejom, ružovým olejom či s olejom z granátového jablka. Pleť vyživia, rozžiaria, no nezaťažia ju a nezostane mastná. · Naštartujte tvorbu kolagénu. Konzumujte ryby, ľanové semienka a potraviny s vyšším obsahom esenciálnych mastných kyselín. ·
  • Zvlhčujte vzduch. Kúrenie v chladných dňoch zaťažuje pokožku a vysúša ju, najmä v kombinácii so šokom zo studeného vonkajšieho vzduchu. · Sprchujte sa v teplej, nie v horúcej vode. Horúca voda extrémne vysušuje kožu. Po čase vás začne svrbieť a bude šupinatá.

Pokožka na nohách, najmä v okolí piat, je náchylnejšia na presušovanie, a preto môže byť drsná a popraskaná, čo býva veľmi nepríjemné, až bolestivé. Koža na pätách je všeobecne pevnejšia, aby odolala tlaku a pohybovej záťaži pri chôdzi a behu. Je preto ťažšie ju hydratovať. Pozor, vplyv na stav kože chodidiel môže mať okrem športovej námahy či chodenia naboso tiež nekvalitná obuv.

Vysúšanie tejto časti tela je aj dedičnou záležitosťou – niektorí ľudia potrebujú pedikúru častejšie než iní. Ak sa rozhodnete odstraňovať si odumretú kožu z piat sami, dávajte si pozor na zranenia skalpelom, bývajú veľmi hlboké a silno krvácajú. Špeciálne by na pedikúru mali dbať ľudia s cukrovkou, aby si nespôsobili nehojace sa rany.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Ilustračná snímka

PROMINENTI V RAJKE: Maďarská obec zlákala Žideka i Gregorovú

Populárne články
Ilustračná snímka

PROMINENTI V RAJKE: Maďarská obec zlákala Žideka i Gregorovú

Duch ruže

Najväčší surový ružový diamant čaká na nového majiteľa: Kupec sa poriadne buchne po vačku

Alena Šeredová

Odlúčená od polročnej dcérky! ALENA ŠEREDOVÁ sa nakazila koronavírusom

On je usmievavý extrovert, ona zase mĺkva introvertka. Spája ich nadšenie pre vedu, kolegovia o nich tvrdia, že sú vizionári.

Zbavia nás covidu? Deti tureckých prisťahovalcov pracujú na účinnej vakcíne

Dedinka Olympos a v pozadí rovnomenná hora. Idylická atmosféra pre tých, ktorí sa chcú na chvíľu stratiť v čase.

Umenie bezstarostnosti: Na ostrove Karpathos nájdete dedinku zabudnutú v čase

Ruská ruleta pochádza z Ruska. Je to pravda?

Ruská ruleta pochádza z Ruska. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia