Oslabí svaly oka

S ťažkosťami prichádzajú aj pacienti, ktorým sa objavili problémy s očami až po kovide. Podľa MUDr. Smorádkovej sú ich problémy so zrakom podobné. „Majú pocit zahmleného videnia, problém so zaostrovaním a s preostrovaním z diaľky do blízka a naopak, s pocitom zrakovej únavy pri práci s počítačom a pri pozeraní do blízka. Tieto ťažkosti sa stupňujú počas dňa, v šere a za tmy. Pacienti majú v šere a za tmy pocit zhoršeného videnia do diaľky, čo si uvedomujú hlavne pri šoférovaní. Časť pacientov má aj pocit občasného dvojitého videnia,“ vyratúva odborníčka.

Čo môže kovid spôsobiť vášmu zraku?
Zápal spojoviek môže byť prvým prejavom kovidu. Prejaví sa začervenaním očí, podráždením, pocitom cudzieho telieska v oku, slzením, vodnatým výtokom, vodnatým opuchom spojoviek aj opuchom viečok. Dlhodobo môže trvať pocit zahmleného videnia, problém so zaostrovaním a s preostrovaním z diaľky do blízka a naopak, s pocitom zrakovej únavy pri práci s počítačom a pozeraní do blízka. Niektorí ľudia majú nepríjemné zdvojené videnie.

Tieto problémy môžu vzniknúť nielen počas infekcie, ale aj po nej. „Počas zápalu spojoviek sú infikované nielen spojovky, ale aj viečka, okohybné svaly oka a svaly, ktoré sa podieľajú na zaostrovaní. Práve tieto svaly sú ešte týždne po zápale oslabené, preto majú niektorí ľudia po prekonaní infekcie problémy so zaostrovaním. Tak ako cítia svalovú únavu na celom tele, aj svaly oka sú oslabené.“

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Diskusia