Problém s boľavým bruchom dokáže skúsený lekár vo väčšine prípadov ľahko diagnostikovať aj liečiť. Musíte ho však navštíviť. Niekedy je veľmi dôležité aj taký bežný a pomerne častý problém ako boľavé brucho nepodceniť a čím skôr ho riešiť s odborníkom.

Keďže v bruchu nie sú nervové zakončenia, ktoré by presne definovali, v ktorom orgáne bolesť vzniká, zistiť, čo sa za vašimi bolesťami brucha skrýva a čo ich vyvoláva, je pre lekára často až detektívna práca. Spravidla je však ihneď jasné, či potrebujete okamžitý chirurgický zákrok, lieky alebo len úpravu životného štýlu. Pretože aj obyčajná zmena stravy či miesta pobytu môže s vaším boľavým bruchom spraviť doslova zázraky na počkanie.

Zápaly

„Najčastejšie chirurgické diagnózy spojené s bolesťami brucha sú zápalové, to znamená apendicitída – zápal slepého čreva, cholecystitída – zápal žlčníka, vred žalúdka. Ten môže mať rôzne stupne: povrchový, iba vnútri žalúdka alebo môže penetrovať aj cez celú žalúdkovú stenu, ale neprederaví ju, prípadne vznikne perforácia – prederavenie žalúdka, a dôjde k vyliatiu jeho obsahu do brušnej dutiny. Keďže obsah žalúdka je kyslý, dráždi a vyvoláva prudké bolesti, s ktorými každý ide rovno do nemocnice, doma to nevydrží,“ vymenúva chirurg MUDr. Július Muranský, MPH, ochorenia, ktoré vás spravidla prinútia ísť k lekárovi. K perforácii môže dôjsť aj pri žlčníku, tenkom či hrubom čreve.

Zradné slepé črevo

Pomerne zradné je podľa chirurga zapálené slepé črevo, ktoré zväčša bolí v pravej časti podbrušia, no nie je to pravidlo. „Apendix môže byť uložený rôzne, a tak môže byť bolesť prenesená do rôznych častí brucha. Nie vždy je to pravá strana brucha, niekedy je to jeho stred, ale stretávam sa aj s tým, že bolí vľavo. Podráždenie pobrušnice zápalom môže spôsobovať, že vľavo cítite bolesť viac ako vpravo. Preto je táto diagnóza veľmi nebezpečná a neraz uniká pozornosti lekárov,“ upozorňuje chirurg Július Muranský na zákernosti apendicitídy. Najmä ak vám lekár prvého kontaktu povie, že to slepé črevo nebude, a vy zostanete doma, môže dôjsť k zhoršeniu stavu až k perforácii apendixu, čo je podstatne komplikovanejší stav. „Už za jeden deň sa môže v bruchu zmeniť veľmi veľa. Preto ak u pacientov nevieme jednoznačne stanoviť, o aký zápal ide, ostávajú v nemocnici na pozorovanie a opakovane sa vyšetria.“ Zápal slepého čreva sa občas dá ťažko rozlíšiť od zápalu pravého vaječníka, preto vás môže aj gynekológ poslať k chirurgovi, aby spolu stanovili diagnó­zu a rozhodli, či potrebujete vyoperovanie apendixu alebo preliečenie vaječníka.

Vážne problémy spôsobujú aj zákerné nádory. Pokračovanie na ďalšej strane...

Diskusia