Chrbtica cicavcov má tvar oblúka, len u ľudí pripomína pevný oporný pilier, ktorý prenáša váhu hornej polovice tela na panvu a boky. Hoci je človek dvojnásobne zakrivený, môže sa pochváliť najstabilnejším vzpriameným držaním tela zo živočíšnej ríše a schopnosťou chodiť alebo dokonca behať dlhé vzdialenosti po dvoch nohách. Tým sa však zoznam výhod môže končiť. Vzpriamený chrbát a relatívne rýchly vývoj schopnosti chodiť po dvoch prináša čoraz väčšiemu počtu z nás bolesť aj po miliónoch rokov.

Nie je prekvapujúce, že mnohé poruchy chrbtice sa týkajú výlučne ľudí. Väčšinou sú spôsobené zlými pohybovými vzorcami, nadmernou námahou pri nevhodnom športe alebo nečinnosti – to všetko s výdatnou podporou celkového prírastku hmotnosti alebo celodennej práce za stolom. Evolúcia nič také nepredpokladala. No tým, že prinútila človeka chodiť po dvoch nohách a podriadila mu celý svoj kostrový systém, výrazne prispela k našim súčasným problémom.

O chronickej bolesti chrbta, ktorá sa v dnešnom svete už považuje za epidémiu, sa najčastejšie diskutuje ako o vedľajšom produkte vzpriamenej chôdze. Je to jediný dôvod, prečo si neznesiteľne zaťažujeme boky, ramená a kolená, naše platničky sa vyklenujú a často končíme v krutých bolestiach, od ktorých sa nám lekári a fyzioterapeuti snažia pomôcť, hoci toľkokrát márne.

Dnes máme k dispozícii mnoho rehabilitačných metód a zariadení, ktoré sľubujú úľavu od bolesti. Nie vždy je však zaručené, že špecifické postupy a cvičenia sú vhodné pre naše konkrétne problémy.
Zdroj: Shutterstock

„Náš druh prešiel pomerne búrlivým evolučným a predovšetkým sociálnym vývojom, ktorý zásadne zmenil spôsob, akým používame muskuloskeletálny systém,“ hovorí napríklad doktor Michal Matias, intervenčný algeziológ v EuroPainClinics. „Samotný akt naťahovania, chôdze po dvoch končatinách a výrazné zvýšenie pomeru hlavy k telu sú nepochybne rozhodujúce pre evolučný úspech nášho druhu, sú z evolučného hľadiska relatívne nedávnou zmenou. To samo o sebe predstavuje pre náš pohybový aparát veľkú výzvu. Rýchle zmeny v našom spôsobe života, ktoré viedli v ešte kratšom čase k prechodu od lovecko-zberačského života k súčasnému „civilizovanému“ životnému štýlu väčšiny obyvateľstva, je ešte väčšou výzvou. Mnohí z nás k týmto kolektívnym stresom pridávajú aj odťažitý postoj k fyzickej aktivite a každodenný stres, ktorý tieto problémy výrazne zhoršuje.“

Pokračovanie na ďalšej strane...

Diskusia