Trápia vás mdloby? Vo väčšine prípadov im môžete predísť. Ako sa správať, aby ste zbytočne neriskovali?
Bežná mdloba je bezvedomie, počas ktorého však dýchanie funguje. V prvom okamihu, asi desať až dvadsať sekúnd, však nikto nevie rozlíšiť, ako sa situácia vyvinie. Môže ísť o mdlobu, za ktorou sa skrýva len nedostatok tekutín alebo nadmerné požitie alkoholických nápojov. Kým však porozmýšľate a zistíte, či postihnutý dýcha, pri bežných mdlobách sa začne postihnutý spontánne preberať. Skúsený záchranár vám poradí, ako riziko mdlôb minimalizovať.
- Trvalé následky?
Problematické nebýva samotné bezvedomie, ale pád, ktorý môže pri ňom nastať. K sprievodným rizikám patria najmä úrazy hlavy a zlomeniny. „Môže sa stať, že odpadnutý sa z bežnej mdloby preberie o pár desiatok sekúnd, ale s trvalými následkami vinou pádu a poškodenia mozgu, prípadne zomrie o pár týždňov na komplikácie spojené so zlomeninou,“ upozorňuje Viliam Dobiáš. Pri rozšírenej osteoporóze pád vedie najmä k zlomeninám stehnovej kosti a panvy.
Pozor na hustejšiu krv
„V lete býva najčastejšou príčinou mdlôb nedostatok tekutín, čiže dehydratácia. Za ťažkosťami sa skrýva relatívne odkrvenie mozgu, ktoré je znásobené dlhším státím. Krv sa presunie v smere zemskej príťažlivosti do nižších častí tela,“ vysvetľuje pôvod problémov prezident Slovenského Červeného kríža a záchranár Viliam Dobiáš. „Pri dehydratácii je krv hustejšia a objem cirkulujúcej krvi menší, ako by mal byť. Krv sa ťažšie dostáva do drobných vlásočníc v mozgu, čo vedie k narušeniu funkcie mozgových buniek.“ Ak sa pár dní viac potíte a málo pijete, koledujete si o tekutinový dlh. Organizmus prestane nedostatok zvládať a vy odpadnete.
Pokračovanie na ďalšej strane...