Podľa MUDr. Tomáša Šáleka hladovka stav onkologického pacienta nezlepší ani ho nevylieči. Práve naopak.

Stretávate sa s pacientmi, ktorí si ako liečbu po zistení onkologickej diagnózy vybrali hladovku?

Pravidelne sa stretávam s takými, ktorí konzumujú šťavovú stravu. Moje skúsenosti z ambulancie sú však také, že väčšinou neprechádzajú na čisto šťavovú stravu, ale majú ju ako doplnok k strave, ktorá je zvyčajne veľmi diétna. Ak má však pacient metastaticky rozšírené ochorenie liečené chemoterapiou, a takých je väčšina, potrebuje konzumovať plnohodnotnú stravu, aby sa udržiaval v dobrej kondícii a najmä nestrácal hmotnosť. Dobrá kondícia, odborne nazývaná výkonnostný stav, sa dá udržať iba vtedy, ak človek vynakladá dostatočnú fyzickú námahu a zároveň má dostatočný príjem stravy, ktorá je kaloricky, objemovo aj vitamínovo bohatá, a spĺňa základné kritériá racionálnej stravy. To znamená, že má určité percento tukov, bielkovín aj cukrov.

1432399:fullwidth:true:true:true

MUDr. Tomáš Šálek


Pacienti, o ktorých sme hovorili, sa teda tak nestravujú?

Ak sa u nás lieči muž, ktorému manželka „naordinuje“ kuracie prsia na vode, varí mu ich štyri týždne a k tomu mu dáva len zeleninové či ovocné šťavy, pacient stráca hmotnosť aj energiu. Horšie potom toleruje terapiu, ktorú dostáva na základe „evidence base medicine“, to znamená overených poznatkov. Táto terapia nádorové ochorenie jednoznačne pozitívne ovplyvňuje. Ak však pacient nemá dostatočný príjem potravy, jeho prognóza na zlepšenie stavu a vyliečenie sa výrazne zhoršuje.

Môžu šťavy nahradiť vyváženú stravu?

Nie. Naopak, ak šťavy vytláčajú vyváženú stravu, stav organizmu je čoraz horší. V posledných rokoch sa stretávame najmä s tým, že pacienti pijú surovú cviklovú šťavu, prípadne ešte mrkvovú či zelerovú alebo ovocné šťavy. Cviklová šťava je vyslovene slovenský folklór, v zahraničí som sa s tým nestretol. Keď sa pýtam mojich pacientov, prečo práve cviklová šťava, väčšinou hovoria, že je to dobré na červené krvinky. Keď si pozrieme, čo obsahuje 100 gramov cvikle, zistíme, že má 0,9 mg železa – a to je veľmi málo. Špenát napríklad obsahuje 2,71 mg – to je trikrát viac, hoci fáma o vysokom obsahu železa v špenáte, ktorá vznikla omylom s desatinnou čiarkou, samozrejme, neplatí. Navyše pacienti tvrdia, že cviklová šťava im veľmi nechutí a uvádzajú, že sa im zhoršila chuť do jedla. O to negatívnejšie ju hodnotím. Nevidím žiadny logický dôvod, prečo by cvikla mala byť tým zázrakom.

Stretla som sa s názorom, že ak človek hladuje a pije iba zeleninové šťavy a čaje v presne určených dávkach, telo „spotrebúva“ samo seba a nádorové bunky, ako menejcenné voči ostatným bunkám, hynú medzi prvými.

Bohužiaľ, nie je to pravda. Nádorové bunky nepodliehajú regulačným mechanizmom organizmu, množia sa bez ohľadu na jeho stav. Čiže keď organizmus prosperuje, ony tiež prosperujú. Keď telo nemá dostatok živín z hodnotnej stravy, nádorová bunka má schopnosť zobrať si výživu z organizmu, a tým ešte zhoršiť jeho celkový stav. Môže sa teda stať, že človek pri šťavovej kúre vychudne, ale nádor narastie. Mal som pacienta, ktorý sa stotožnil s touto filozofiou, schudol minimálne 25 kilogramov a nádor sa enormne zväčšil. Bohužiaľ, väčšina pacientov sa takýmito kúrami natoľko oslabí a stav orgánov sa tak zhorší, že keď konštatujú, že urobili zlé rozhodnutie a vrátia sa späť k ošetrujúcemu lekárovi, býva už často neskoro, aby sa dala podať príslušná terapia. V tom vidím extrémnu škodlivosť takýchto metód.

Ďalší argument je, že zeleninové šťavy obsahujú protirakovinové látky – antioxidanty...

Áno, ale tie látky nemajú potenciál objektívne ovplyvniť už prebiehajúce onkologické ochorenie a už vôbec nedokážu ochorenie odstrániť. Vedecky je však dokázané, že pacient, ktorý sa vyliečil z onkologického ochorenia, môže profitovať z racionálnej stravy.

Ako súvisí so stravou vznik onkologických ochorení?

Vie sa o tom pomerne málo. Skúmali sa napríklad ochranné aj rizikové faktory konzumácie niektorých potravín – napríklad ochranná funkcia vlákniny pri rakovine hrubého čreva. Ochranné ani rizikové faktory sa však pri týchto výskumoch jednoznačne nepotvrdili. Epidemiologické štúdie sa musia realizovať na veľkom množstve ľudí, sú nepresné. Nič lepšie však neexistuje.

Existujú však rozdiely v počte onkologických ochorení v jednotlivých krajinách...

Áno, a podrobne sa analyzujú. Zistilo sa, že obyvateľstvo krajín okolo Stredozemného mora má výrazne nižší výskyt rakoviny hrubého čreva a konečníka než severné štáty a štáty strednej a západnej Európy. Vedci dospeli k poznaniu, že sú výrazné rozdiely v spôsobe stravovania v jednotlivých krajinách. V mediteránnej oblasti sa konzumuje najmä surová zelenina, cestoviny, pomerne málo mäsa, veľa rýb, olivový olej, červené víno... Je to skutočne rozdiel oproti množstvu konzumovaného bravčového a červeného mäsa v severných štátoch, kde chýbajú aj zelenina, červené víno a olivový olej. Ázijská populácia má napríklad minimálny výskyt rakoviny hrubého čreva a konečníka. U nás a v okolitých štátoch je to však najčastejšia onkologická diagnóza, počet prípadov rastie, preto ju spomínam. Zatiaľ to nevieme ovplyvniť. V Ázii je však zase výrazne vyšší výskyt prípadov rakoviny žalúdka. Pri prechode na ázijskú kuchyňu by teda teoreticky mohlo hroziť, že by sme vymenili diagnózu za diagnózu. Stredomorská kuchyňa sa zatiaľ javí ako najvhodnejšia a odporúčam ju aj svojim pacientom. Zeleninový šalát, ryba, trochu zdravých cestovín – a potom hoci aj cviklová šťava.

1432401:fullwidth:true:true:true

Speváčka Kylie Minoque sa v roku 2006 vďaka chemoterapii a zdravej strave vyliečila z rakoviny prsníka.


Ľudia s onkologickými ochoreniami, ktorí držia štyridsať dní šťavovú kúru, veria aj v akýsi reštart, ozdravenie organizmu...

To, žiaľ, tiež nie je pravda. Nikdy som sa s tým nestretol, hoci sa špecializujem na rakovinu tráviaceho systému už dvadsať rokov.

Čo podľa vás môže čakať pacienta, ktorý odmietne zaisťovaciu terapiu po chirurgickom vybratí nádoru, a namiesto nej si zvolí liečbu šťavami a čajmi?

Treba povedať, že len veľmi málo druhov nádorov má zaisťovaciu terapiu, a väčšinou nie je stopercentne účinná. Pri rakovine pažeráka ani žalúdka napríklad efektívna zaisťovacia terapia neexistuje. Prognóza pacienta po chirurgickom vybratí nádoru absolvujúceho zaisťovaciu liečbu, ktorá je k dispozícii, a toho, ktorý ju neabsolvuje, je dramaticky odlišná len v niektorých prípadoch. Pri diagnóze, keď nie je k dispozícii efektívna zaisťovacia terapia, by, samozrejme, každý onkologický pacient mal zmeniť spôsob života a stravovať sa racionálne, hoci sa nestotožňujem s tým, aby prešiel na šťavovú stravu. Po operačnom zákroku je vo fáze pozorovania, kde sme len prizerajúcimi sa. Ak však zaisťovacia terapia nádoru existuje, jednoznačne sa jej treba podrobiť.

Prečo, ak prognóza pri zaisťovacej liečbe aj bez nej sa až tak výrazne nelíšia?

Pretože kombinácia chirurgickej terapie s následnou zaisťovacou chemoterapiou je to najlepšie, čo v súčasnosti môžeme chorým ľuďom ponúknuť. My po operácii a vybratí nádoru nevieme rozlíšiť, kto z operovaných pacientov má v sebe onkologicky pozitívne bunky, ktoré kolujú v organizme. Mnoho pacientov ich má uchytené v kostnej dreni. Najnovšie metódy už dokážu identifi kovať tzv. cirkulujúce nádorové bunky. Keď však určíme pacientov, ktorí tieto bunky majú, nevieme ich správne rozdeliť do dvoch skupín. Prvá skupina sú pacienti s dokázanými cirkulujúcimi nádorovými bunkami, u ktorých však neprepukne recidíva ochorenia.

A druhá skupina?

Druhá skupina sú pacienti, ktorí majú podľa vyšetrení rovnaké rakovinové bunky, ale ochorenie sa opakuje. Ich nádorové bunky sa zrejme od tých spomínaných líšia v genetickej informácii. Preto sa stále používa pomerne jednoduchý spôsob podávania zaisťovacej terapie podľa štádia ochorenia. Časť pacientov, ktorí dostávajú zaisťovaciu terapiu, je vyliečená už chirurgickým zákrokom. Nevieme ich však, žiaľ, odlíšiť od pacientov, ktorí majú mikroskopické ložiská choroby, preto ich liečime rovnako. Pacient musí byť informovaný aj o negatívach liečby. Naša liečba, bohužiaľ, nie je vôbec stopercentne efektívna, na druhej strane, opakujem – je to najlepšie, čo máme v tomto čase na celom svete k dispozícii. Pacientov s nádormi, na ktoré existuje zaisťovacia liečba, je však toľko, že z celosvetového pohľadu zachraňujeme tisícky ľudí. Aj napriek existencii cielených biologických terapií sa presviedčame, že chemoterapia zostáva v boji s rakovinou zatiaľ najsilnejšou zbraňou.

Neodporúčate teda vymeniť hladovku za zaisťovaciu terapiu?

Určite nie. Bolo by to nesprávne rozhodnutie. Neexistujú žiadne dôkazy, že tento druh terapie v liečbe onkologických ochorení funguje. Medzi tisíckami pacientov, s ktorými som sa stretol, nebol ani jeden, ktorému by liečba hladovkou či zeleninovými šťavami významne pomohla. Skôr naopak.


MUDr. Tomáš Šálek je primár interného oddelenia Národného onkologického ústavu v Bratislave, ktorý sa viac ako dvadsať rokov špecializuje na onkologické ochorenia tráviaceho traktu. Je zakladajúcim členom Európskej spoločnosti pre onkológiu tráviaceho traktu (ESDO). Do minulého roka pôsobil aj ako riaditeľ Národného onkologického ústavu v Bratislave.


Lekári sú proti

426695:fullwidth:true:true:trueHladovka a hladovanie ako spôsob liečenia rôznych ochorení je kontroverzná téma a príčina ostrých názorových konfliktov zástancov i odporcov tejto metódy. Významu racionálnej stravy s obmedzením množstva tuku, soli a nadbytočného príjmu kalórií sme sa venovali vo viacerých minulých číslach. Je dokázané, že strava s prevahou čerstvej surovej zeleniny a ovocia s vynechaním údenín a mastných jedál pôsobí ako prevencia srdcovo-cievnych ochorení, onkologických ochorení, obezity či cukrovky. Má význam s ňou začať aj po zistení takejto diagnózy, pri vysokom tlaku či zistení cukrovky je úprava stravy dokonca nevyhnutnosťou. Väčšina lekárov je však odporcami hladovky. Podľa nich pri nej dochádza k zhoršeniu funkcie pečene, zoslabnutiu organizmu, spomaleniu metabolizmu, počas hladovania môže dôjsť k zhoršeniu chorôb a dlhodobému či trvalému narušeniu hormonálnej a imunitnej rovnováhy tela. Zástancovia hladovania hovoria o detoxikácii a očistení organizmu, ich tvrdenia však nie sú ničím podložené. Ak sa však predsa rozhodnete pre hladovku, vždy by to malo byť pod dohľadom lekára! Racionálna strava by mala byť vždy len doplnkom, nie náhradou liečby! Onkológovia hovoria, naopak, o zhoršení stavu pacientov po tzv. šťavovej kúre namiesto systémovej terapie.

Poslať emailom
Diskusia ()
Umelec Dan Tanenbaum zarába na netradičnom nápade.

Zo záľuby tisícový biznis: Neuveríte, z čoho umelec Dan vyrába tieto predmety!

Populárne články
Umelec Dan Tanenbaum zarába na netradičnom nápade.

Zo záľuby tisícový biznis: Neuveríte, z čoho umelec Dan vyrába tieto predmety!

Hereča Angelina Jolie

Štúdiá Walta Disneyho si Angelinu Jolie obľúbili. V novinke zahviezdi spolu s ďalšou kráskou!

Pohyb na čerstvom vzduchu je potrebný aj v chladnejších dňoch, nielen v lete.

Škôlkarske choroby: Deti si v kolektíve odovzdávajú infekcie, ako posilniť ich imunitu?

Obrovská tragédia sa udiala v Nitre, o život prišiel miestny školák, dvaja chlapci utrpeli zranenia.

Scenár, keď stromy zabíjajú, je vždy podobný. Kto nesie zodpovednosť za tragédiu v Nitre?

 Katherine Schwarzenegger

Bude Arnold Schwarzenegger dedkom? Jeho dcéra Katherine prezradila viac, ako chcela!

Vedeli ste

Pytagoras objavil a2 + b2 = c2.

Zobraziť viac
Diskusia