Hoci hemoroidom sa hovorí ľudová choroba a liečiť sa ich pokúšali už starí Egypťania, rozprávať o nich je stále tabu. Ak ani vy ich vinou neobsedíte, navštívte lekára.
Hemoroidy sú naozaj rozšíreným ochorením. Trápia až 8 z 10 ľudí a postihujú každého druhého človeka nad 50 rokov. K ich vzniku okrem vyššieho veku prispieva chronická zápcha, obezita, tehotenstvo či sedavý spôsob života. K zhoršeniu stavu môžu viesť aj zápaly konečníka a nedostatočná hygiena po stolici. Príznakov hemoroidov je mnoho a závisia aj od štádia ochorenia.
Okrem krvácania medzi ne patrí svrbenie, pálenie, vysúvanie hemoroidov smerom von, mokvanie, hlieny v stolici. Pri komplikáciách nastupuje už aj opuch, hnisanie, zápal, silné krvácanie a bolesti. Hovorí sa tomu akútny hemoroidálny atak, ktorý je príznakom štvrtého, veľmi nepríjemného štádia hemoroidov. Niektorí pacienti, ktorí chronicky krvácajú, prichádzajú za odborníkom už doslova so závažnou málokrvnosťou.
Kedy bolia?
Hemoroidy sú uzlovite rozšírené zväzky žíl v oblasti ritného otvoru. Rovnako ako môžu byť kŕčové žily na nohách, podobné útvary na žilách sa vyskytujú aj v oblasti konečníka. Hemoroidy však nemusia byť vždy poznateľné ani bolestivé. Ak sa vytvoria vnútri konečníka, do troch centimetrov od ritného otvoru, zvyčajne o nich pacient ani nevie, kým nezačnú krvácať.
Bolestivé sú iba vtedy, ak sa vytláčajú von z konečníka. Vonkajšie hemoroidy sa tvoria pod kožou okolo konečníka. Sú silne prekrvené a vyzerajú ako tmavočervené až fialové uzlíky. Ak sa zväčšia, zapália či roztrhnú, je to veľmi bolestivé. Bolesti bránia v sedení, chôdzi i v normálnom vyprázdňovaní.
Pokračovanie na ďalšej strane...