V zime na našu pleť útočil suchý vzduch vo vykúrených priestoroch, mráz a vietor pri prechádzkach vonku i nedostatok vitamínov. Ak sa na jar o pleť postaráme, môže byť pre ňu toto obdobie štartom do novej krásy.

Chladné zimné mesiace sú náročné pre pokožku celého tela. Tvár je, samozrejme, veľmi zraniteľná, pretože je odkrytá a vystavená zmenám počasia. Trpia pery, viečka i pleť. Môže praskať, objavujú sa rôzne ranky či drsné miesta. Dôvodom je najčastejšie nedostatok hydratácie. Aj preto prvým jarným „zákrokom“, ktorý by sme mali pre svoju pleť urobiť, je poriadne ju hydratovať zvnútra i zvonku.

Akú máte pleť?

Stav pleti závisí od mnohých faktorov. Je daný genetickou predispozíciou, vplyvmi vonkajšieho prostredia, stresom alebo kožnými ochoreniami. Dôležité je aj pravidelné čistenie a domáca starostlivosť o pleť. Existujú štyri typy pleti: normálna, suchá, mastná a zmiešaná.

  • Normálna pleť : Má jemné póry a je dobre prekrvená. Býva ľahko naružovelá a rovnomerne priesvitná. Nie je príliš mastná ani príliš suchá, a preto nespôsobuje problémy. Fotoomladenie podstupujú už ženy po tridsiatke.
  • Suchá pleť: Je zhrubnutá, červenkastá, olupuje sa, často svrbí a býva sprevádzaná nepríjemnými pocitmi napätia. Často začína starnúť predčasne.
  • Mastná pleť : Často sa vyznačuje zväčšenými pórmi a tvorbou komedonov (čiernych bodiek). Nadmerne sa leskne, nie je rovnomerne priesvitná a často je bledá alebo žltkastá.
  • Zmiešaná pleť: Je typická tým, že na čele, brade a nose je mastná (T zóna), zatiaľ čo na lícach je normálna, až suchá.

Len tak si udrží sviežosť a pružnosť. Myslieť treba na to, že zimný, mastnejší krém je vhodné vymeniť za jemnú emulziu, ktorá pokožku dokonale hydratuje a dodá jej vitamíny. Nie nadarmo sa hovorí, že pleť je zrkadlom tela. Ak nám chýbajú vitamíny a minerály, na pokožke sa to odrazí – pôsobí sivasto a nie je žiarivá.

Na jar by sme mali preto doplniť hladinu vitamínov C, D a B-komplex. Najlepším zdrojom je zdravá strava – dostatok ovocia, zeleniny, a takisto pobyt vonku počas slnečných dní, slnečné žiarenie je totiž najlepším zdrojom vitamínu D.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Albert Einstein

Géniovia, ktorí sa narodili predčasne. IQ mali aj 160

Populárne články
Ilustračná snímka

Národné legendy: 10 najobľúbenejších hrdinov Slovenska!

Herečku týždenník Život navštívil krátko pred jej smrťou.

Bolestivý príbeh lásky: Kolníkovú nechal manžel so štyrmi deťmi. Do smrti verila, že sa vráti

Sisa Lelkeš Sklovská

SISA SKLOVSKÁ zažíva peklo: Ďalšej operácii sa nevyhne!

Hrdý otec Boris Valábik sa po pôrode pochválil svojimi dievčatami.

Boj o život dcérky: BORIS VALÁBIK s manželkou prežili nočnú moru všetkých rodičov

Jána Dojčana si veľmi rýchlo vzala korona.

Odplával vodácky vizionár: Ján Dojčan nedokázal kovid poraziť ani napriek výbornej kondícii

Dlhé vlasy posilňujú korienky. Je to pravda?

Dlhé vlasy posilňujú korienky. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia