K lekárom chodíme v tomto období menej často. Čo všetko si môžete otestovať sami doma , ak máte ťažkosti? Domáce testy lekárske vyšetrenie nenahradia, no zorientujú vás.

Časy, keď sa doma dalo otestovať pomocou papierového prúžku iba prípadné tehotenstvo, sú dávno preč. Dnešné domáce testy sú moderné, presné a je ich približne 30 druhov. Domáce testy sú zaujímavý fenomén v diagnostike ochorení. Sú voľne dostupné v lekárni, na otestovanie potrebujete len malú vzorku telesných tekutín či výlučkov, ktorú jednoducho získate, a aby ste sa dozvedeli výsledok, nemusíte utekať k lekárovi. Nemusíte dokonca ani vyjsť z domu. Výhody sú teda najmä v súčasnej pandemickej situácii nesporné. Táto rýchla, instantná metóda má však aj svoje mínusy.

Niektoré testy oznamujú človeku pomerne závažné informácie o jeho zdravotnom stave. Lekári i výrobcovia testov preto radia: ak máte podozrenie na ochorenie, treba ísť k lekárovi bez ohľadu na výsledok testu. Že máte vysokú hladinu hormónu súvisiaceho s rakovinou prostaty, že ste podľa testu HIV pozitívny, neplodný alebo máte krv v stolici, to všetko sú správy, ktoré dokážu s človekom „zamávať“. Každý by si mal preto pred domácim testovaním položiť otázku, či zvládne samotný test, no najmä výslednú informáciu. Dôležité je tiež uvedomiť si, že pozitívny výsledok testu nemusí hneď znamenať rakovinu, cukrovku či neplodnosť.

Prečo sa otestovať domácim testom?
  • Je rýchly a pomerne spoľahlivý. Pomocou domácich testov získate rýchle a pomerne spoľahlivé odpovede na veľké množstvo otázok týkajúcich sa zdravia.
  • Výsledok testu získate veľmi rýchlo – iba za pár minút. Test nemusíte posielať do laboratória
  •  Je ľahko zvládnuteľný. Potrebujete mať poriadne umyté ruky, hodinky a rovný stôl. Každý domáci test obsahuje zrozumiteľné informácie s podrobnými inštrukciami, ako test vykonať krok za krokom. Nepotrebujete pomoc iného človeka.
  •  Môže byť prvým krokom k diagnóze. Ak je test negatívny, ale príznaky trvajú, existuje viacero možných dôvodov. Jedným z nich je to, že príznaky môžu mať inú príčinu, než predpokladáte. Ďalším dôvodom môže byť falošne negatívny výsledok testu. Ak je test pozitívny (okrem testu mužskej plodnosti) alebo negatívny, no pociťujete príznaky ochorenia, mali by ste čo najskôr navštíviť lekára.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Ilustračná snímka

Dovolenkujeme na Slovensku: Tieto TECHNICKÉ A KULTÚRNE PAMIATKY musíte vidieť

Populárne články
Táňa pochádza z intelektuálnej rodiny. V detstve mala prísnu výchovu. S mamou si k sebe hľadali cestu.

TÁŇA PAUHOFOVÁ mala prísnu výchovu, oporu našla u dedka. Čo tajila pred vlastnou matkou?

Pápež dostal do daru aj Saganov podpísaný dres. Na audiencii sa tiež zúčastnila Petrova mama.

Pápež pomáha dobrej veci, do dražby poskytol Saganov bicykel. Vydražili ho za neuveriteľnú sumu

Ilustračná snímka

Kto riadi naše životy? To, ako sme stretli, nemôže byť náhoda...

Ilustračná snímka

Dvanásť horoskopov pre všetky znamenia. Čo vás čaká a neminie od 3. do 9. júla?

Kelly Brook

Známa PLUS SIZE MODELKA sa korony nebojí: Užívala si dovolenku a dráždila fotkami v plavkách

Zápalkové hlavičky obsahujú fosfor. Je to pravda?

Zápalkové hlavičky obsahujú fosfor. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia