Zdravie

Desiata a večera v koši, vynechaný obed. Takto sa začína anorexia a bulímia tínedžerov

3.5. 2019 13:45
Anorexia môže viesť až k úplnému odmietaniu jedla.
Anorexia môže viesť až k úplnému odmietaniu jedla.
Zdroj: Shutterstock
Zdravie

Desiata a večera v koši, vynechaný obed. Takto sa začína anorexia a bulímia tínedžerov

3.5. 2019 13:45
Anorexia môže viesť až k úplnému odmietaniu jedla.
Anorexia môže viesť až k úplnému odmietaniu jedla.
Zdroj: Shutterstock

Desiata v koši, vynechaný obed, večera tajne vyhodená do kontajnera. Tabletky na chudnutie, úmorné cvičenie 
a opakované vracanie. Aj také podoby môže mať 
smrtiaca snaha byť štíhly.

Scéna z chodby pred vchodom do jedného z oddelení detskej fakultnej nemocnice na Kramároch. Na chodbe stoja rodičia a asi 14-ročné dievča so zbalenou taškou. Dievča plače a hovorí, že v nemocnici už znovu nezostane, rodičia ju presviedčajú, že musí. Na oboch stranách sa stupňujú emócie, padajú výčitky. Dievča prechádza k sľubom, že už bude jesť a nebude vracať. Otec jej oponuje, že to sľubovala stokrát, mama kričí.

Pre cudzieho človeka šokujúca scéna. Vôbec však nie taká zriedkavá. Na Slovensku trpí anorexiou asi 1 percento dospievajúcich dievčat, na bulímiu ochorejú asi 2 až 15 percent dievčat a žien. Tieto poruchy príjmu potravy sa nevyhýbajú ani chlapcom.

Rozšírilo sa aj vekové rozpätie, v ktorom sa tieto poruchy vyskytujú: v niektorých prípadoch sa anorexia a bulímia prejavujú už v detstve alebo naopak u starších ľudí. Odborníci sa stretávajú aj s prípadmi, že na túto poruchu ochorie 8-ročné dieťa, ale aj žena po štyridsiatke.

Najviac však anorexia a bulímia ohrozujú tínedžerov. Obe patria do kategórie psychosomatických porúch, čo v tomto prípade znamená, že počiatočné psychické ťažkosti sa neskôr prejavia aj na fyzickom zdraví.

Chorobné hladovanie vyvolá málokrvnosť a nedostatok vitamínov, rednutie kostí, neskôr, žiaľ, aj zlyhávanie životne dôležitých orgánov. Odborníci teda definujú poruchy príjmu potravy ako duševné ochorenie, ktoré má u pacienta často za následok fyzické prejavy.

Nevlastné sestry

Univerzita v americkom Michigane robila prieskum, ako dospievajúce dievčatá vnímajú svoju hmotnosť. Výsledky ukázali, že až 63 percent dospievajúcich dievčat si nezdravo kontroluje svoju hmotnosť, 22 percent až veľmi nezdravo.

Mentálnu anorexiu a mentálnu bulímiu nazývajú odborníci aj sesterskými ochoreniami. Pri oboch ide o nutkavé manipulovanie s jedlom, s potravou a úzkostlivé stráženie hmotnosti.

Rozdiel medzi anorexiou a bulímiou spočíva v tom, že kým ľudia trpiaci mentálnou anorexiou majú potrebu vedome znižovať príjem potravy na minimum, u tých s mentálnou bulímiou sa strieda impulzívne prejedanie s následným prečisťovaním, zväčša vracaním. Obe choroby sa môžu prelínať – striedajú sa obdobia anorektických a bulimických fáz.

Problém anorexie podľa psychológov pramení často z rodiny, kde sa kladie dôraz na výkon a úspech. Predovšetkým matky nie sú spokojné so svojím potomkom, chcú od neho viac alebo pochybujú o jeho schopnostiach.

Postihnuté dievčatá nadobúdajú pocit, že ak chcú v rodine „prežiť“ a nemôžu voči rodičom prejaviť svoj hnev, stávajú sa neústupnými vo vzťahu k svojmu telu. Mnohé z dievčat postihnutých anorexiou sa takto bránia „premene“ na ženu možno aj preto, aby sa nepodobali matke.

Pri bulímii sa strieda záchvatovité prejedanie s vyvolávaním vracania či hnačky.
Pri bulímii sa strieda záchvatovité prejedanie s vyvolávaním vracania či hnačky.
Zdroj: Shutterstock

Psychika aj telo

Anorexiu sprevádzajú rôzne endokrinné a metabolické poruchy telesných funkcií a na toto ochorenie je, žiaľ, vysoká úmrtnosť – asi 5 až 20 percent postihnutých. Liečba oboch ochorení je behom na dlhú trať. Často treba liečiť aj sprievodné prejavy, psychiatrickú liečbu oboch porúch musí sprevádzať psychoterapia.

Pri bulímii sa do popredia dostáva snaha nepáčiť sa, nebyť objektom zmyselnosti, strach z prijatia roly ženy. Vracanie zapríčiňuje ďalšie komplikácie, ktoré treba liečiť liekmi.

Anorexia a bulímia nie sú bežné fyzické ochorenia, s ktorými by si telo mohlo poradiť samo ako napríklad s chrípkou. To hlavné sa odohráva v hlave.

Prvým a najdôležitejším krokom je podľa lekárov to, že pacient alebo pacientka vôbec prijme, že trpí anorexiou alebo bulímiou, že má takúto psychickú chorobu. Liečiť sa totiž začínajú nedobrovoľne a k lekárom prichádzajú pod nátlakom rodiny či vonkajšieho prostredia.

Moc nad chudnutím

Rodina alebo blízki človeka trpiaceho poruchami príjmu potravy si varovné príznaky môžu všimnúť ako prví. Nie je to však jednoduché. Tínedžeri si „moc“ nad svojím chudnutím užívajú a väčšinou svoje snahy o chudnutie úzkostlivo taja. Často vyhadzujú desiatu do kontajnera, vynechávajú obed a snažia sa jesť vo svojej izbe, aby mohli večeru „upratať“.

Varovným signálom pri bulímii je napríklad to, že mizne veľké množstvo jedla z chladničky. Možno si všimnúť nadmerné nákupy jedla, ktoré tínedžer za normálnych okolností nemá šancu zjesť.

Ďalším signálom sú časté návštevy toalety po konzumácii jedla pod rôznymi zámienkami. Príznakom môže byť aj takmer krvavý odtlačok zubov na ruke. Pacienti dlhodobejšie trpiaci bulímiou majú totiž zníženú kvalitu zubov, na ktoré dlhodobo pôsobí žalúdočná kyselina. Často majú aj zväčšené a zapálené slinné žľazy za sánkou.

Pri anorexii je najdôležitejším varovným príznakom rapídne zníženie hmotnosti. Chudnutie pri bulímii nemusí byť také viditeľné, pretože po bulimických záchvatoch väčšina živín z potravy napriek vracaniu zostane v tele.

Pri anorexii je typickým sprievodným znakom aj nadmerné cvičenie. Človek s anorexiou sa snaží všetky prijaté kalórie zlikvidovať telesnou aktivitou, hoci mu chýba energia na bežné fungovanie. Typická je i zmena zloženia jedálneho lístka: pacient sa z neho snaží vylúčiť všetky jedlá, ktoré obsahujú tuk, cukor alebo sú kaloricky výdatné.

Korenie aj voda

Postihnutý sa často vyhýba spoločnému stolovaniu, kde by musel jesť spolu s ostatnými. Ak ho už k tomu prinútia, vedome zmenšuje porciu, donekonečna krája alebo odhrýza malý kúsok jedla či aspoň delí porciu jedla na polovicu. Niektorí často varia komplikované jedlá pre ostatných, ale sami neochutnajú, vyžívajú sa v rôznych receptoch, pritom sami jedia len veľmi obmedzene.

Signálom potenciálnej poruchy príjmu potravy môže byť nadmerné používanie korenia a nápojov. Niektorí používajú druhy korenia, ktoré urýchľujú metabolizmus alebo navodia pocit sýtosti. Môžu sa tiež snažiť pocit hladu zahnať nadmerným príjmom tekutín. Vždy sú to tekutiny bez obsahu kalórií a často sýtené, ktoré vyvolávajú pocit sýtosti.

Postihnutý stráca záujmy, veselú náladu, často je zamyslený a zahĺbený do seba. Pacient sa snaží o perfekcionistické výkony a dokonalý vzhľad. Fyziologickými príznakmi sú fyzická slabosť, zimomravosť, zmena kvality kože, takzvaná karotenodermia (žltooranžové sfarbenie rúk), zlá kvalita vlasov a nechtov.

Ľudia s poruchami príjmu potravy majú o sebe skreslený obraz.
Ľudia s poruchami príjmu potravy majú o sebe skreslený obraz.
Zdroj: Shutterstock

Na čo si dať pozor?

•Ak sa vaše dieťa snaží kúpiť si na internete tabletky na chudnutie. Ani prírodné „prípravky“ na chudnutie nie sú pre deti a tínedžerov vhodné. Na internete sú viaceré nevhodné skupiny, pre ktoré je idolom čo najmenšia veľkosť (takzvaná veľkosť nula). Radia si, ako zhodiť kilá, ako chudnutie utajiť, a navzájom sa podporujú v chorobnom postoji k jedlu.

•Ak úzkostlivo delí jedlá na zdravé a nezdravé, snaží sa vylúčiť kaloricky výdatné jedlá. Študuje zloženie potravín, skúma recepty, obmedzuje porcie na malé až veľmi malé, prehodnocuje obsah kalórií, cukrov a tukov v jedle, pripravuje jedlo podľa určitých vzorcov, konzumuje potraviny len v určitom poradí, až jedlo dokonca úplne odmieta.

•Ak zrazu chodí do posilňovne veľmi často bez toho, aby zvýšilo príjem jedla. Ak hovorí, že večeru musí „vybehať“ alebo musí ísť po obede cvičiť.

•Po jedle musí navštíviť toaletu. Okrem vynúteného vracania to môže znamenať, že tajne užíva laxatíva (preháňadlá). Podozrivé je, ak napriek dostatočnému množstvu jedla, ktoré zje, veľmi chudne.

•Ustavične sa zoberá hmotnosťou a vzhľadom. Zameriava sa aj na mierne telesné nedostatky a zveličuje ich, stále sa obzerá v zrkadle. Každú chvíľu sa váži.

•Väčšinu času trávi osamote, odmieta spoločnosť, kamarátov aj vzťahy, zatvára sa v izbe, kde cvičí, a vymýšľa spôsoby, ako nejesť.

Čo vtedy robiť?

Rozhodne vyhľadať pomoc psychiatra či psychológa, toto ochorenie sa vlastnými silami zvládnuť nedá. Snažiť sa dieťaťu prejavovať obetavú lásku, prejaviť mu uznanie a ukázať, že neúspech neznamená koniec sveta. Tieto deti a mladých ľudí naozaj nie je vhodné kritizovať – sú neprimerane kritickí sami voči sebe.

Poslať emailom
Ilustračná snímka

Máte doma problém s mravcami? Vďaka tomuto sa vašej domácnosti vyhnú širokým oblúkom!

Populárne články
Americká raperka Cardi B.

Výnimočný cit pre módu, alebo nevie, čo so sebou? Americká raperka predvádza šialené outfity!

Fotografka cestuje s bábikami.

Záľuba tejto ženy vás očarí: Fotografie z dovolenky, aké má málokto!

Mestečko Vidin dostane aj vďaka eurofondom nový šat. Miestni však krútia hlavou, že to nebude zasa až taká sláva. V Bulharsku sa vraj kradne viac ako na Slovensku.

Majú 38 eur na mesiac. Navštívili sme najchudobnejší región v Európe

Obec Kanianka sa nachádza na konci Hornonitrianskej kotliny, na rozhraní pohoria Malá Magura.

Kedysi zabudnutá obec dnes láka okolie. Práce miestnych remeselníkov nájdete po celom svete

Diváci sa predstavenia Morena, v ktorom hrá aj Dominika Kavaschová, nedočkali.

Škandál v divadle: Pre hlučný konflikt skupiny mužov herečka nezostala ticho!

Vedeli ste

Vo vode sa scvrkáva koža.

Zobraziť viac