Zdravie

Chĺpky na tele sa dajú odstrániť viacerými metódami: Sú zásady, ktoré by mal každý dodržať!

11.7. 2016 17:05
Diskusia ()
Pri holení hrozia ranky na koži a infekcie.
Pri holení hrozia ranky na koži a infekcie.
Zdroj: Shutterstock
Zdravie

Chĺpky na tele sa dajú odstrániť viacerými metódami: Sú zásady, ktoré by mal každý dodržať!

11.7. 2016 17:05
Diskusia ()
Pri holení hrozia ranky na koži a infekcie.
Pri holení hrozia ranky na koži a infekcie.
Zdroj: Shutterstock

Odstraňovanie ochlpenia na nohách, v podpazuší či na intímnych miestach je dnes už pre väčšinu ľudí samozrejmosťou. Chĺpkov sa zbavujú ženy i muži.

Aký je medzi jednotlivými metódami odstraňovania chĺpkov rozdiel? Treba najmä rozlišovať medzi depiláciou a epiláciou. Depilácia je odstránenie chĺpku nad povrchom pokožky – napríklad holením alebo chemickým prípravkom. Epilácia je odstránenie celého chĺpku aj s korienkom, ktorý sa vytiahne z vlasového vačku voskom, pinzetou, epilačným strojčekom, laserom či elektroihlou.

Epilácia je teda náročnejšia metóda. Mala by natrvalo zlikvidovať chĺpky, alebo ich aspoň oslabiť či výrazne preriediť. Epilačné techniky bývajú pomerne bolestivé, pretože zasahujú pod povrch kože. Depilácia je, naopak, jednoduchšia a väčšinou bezbolestná, efekt je však len dočasný. Chĺpky totiž opäť vyrastú a väčšinou to netrvá dlho. Depilácia preto zvyčajne vyhovuje ľuďom, ktorí nemajú husté silné ochlpenie, ale skôr bledšie, redšie, pomaly rastúce chĺpky. Zápasiť však každé tri dni s hustými pevnými tmavými chlpmi naozaj nie je výhra, a preto aj ľudia s takýmito chĺpkami väčšinou volia epiláciu.

Holenie a krémy

Najrýchlejšou a najčastejšie používanou metódou depilácie je holenie. Pokožka by však nemala byť suchá, preto treba použiť penu na holenie, gél alebo aspoň mydlo a po oholení pokožku dezinfikovať. Inak môžu vzniknúť zapálené začervenané miesta na koži či vriedky. Čistá by, samozrejme, mala byť aj žiletka či holiaci strojček. Nikdy si tieto „nástroje“ nepožičiavajte od iných ľudí. Pri holení môžu na nich zostať malé čiastočky krvi a ak sa pri holení poraníte, môžete na seba preniesť rôzne ochorenia.

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Shutterstock

Nie je pravda, že odstraňovanie chĺpkov holením spôsobuje ich zhustnutie či rýchlejší rast. Rýchlo a bezbolestne odstraňujú chĺpky aj rôzne depilačné krémy či peny. Navyše, ak zvolíte penu na citlivú pokožku, môžete ju naniesť aj na tvár či intímne partie. Depilačný krém alebo pena chĺpky chemicky rozrušia po niekoľkých minútach. Potom ich už stačí len odstrániť špachtľou alebo zmyť hubkou. Pozor si však treba dávať na dodržanie času pôsobenia určeného výrobcom. Inak sa môže stať, že si chemikáliou obsiahnutou v prípravku popálite kožu.

Horúci či studený

Depilačnou metódou, ktorej sa mnohí obávajú, je vosk. Vyberať môžete medzi teplým a studeným voskom. Aplikovať si ho môžete sami doma, alebo to nechajte na odborníkov v salóne. Výsledný efekt trvá pomerne dlho, pretože chlp vytrhnete aj s korienkom. Studený vosk dostanete kúpiť vo fóliových prúžkoch, teplý sa na pokožku nanáša špachtľou alebo pomocou kazety. Na domáce použitie sa odporúča ten studený, horúci vosk pri neopatrnej manipulácii môže spôsobiť popáleniny. Dá sa povedať, že tento spôsob odstraňovania ochlpenia je pre odvážnejšie typy, môže totiž dosť bolieť, najmä ak sú chĺpky dlhšie.

Drahé a trvácne

Podobné obavy vyvoláva aj epilačný strojček, ktorý vlastne chĺpky vytrháva. Po prvých aplikáciách sa však chĺpky stenčia, zoslabia a bolesť takmer zmizne. Hlavice strojčekov fungujú ako rýchlo sa otáčajúce pinzety, ktoré vyťahujú chĺpky aj s korienkami. Efekt je dlhodobejší, nie však trvalý. Najmodernejšou a z hľadiska trvania najdlhodobejšou metódou je laserová epilácia. Pigment v cibuľke navádza laserový lúč, ktorý ju zničí. Najviac teda pôsobí na tmavé „odolné“ ochlpenie, ktoré sa náročne holí či depiluje. Chĺpok by po epilácii už nemal vyrásť, nie vždy sa však ochlpenie jednotlivých častí tela podarí úplne odstrániť. Väčšinou sa však chĺpky aspoň výrazne zosvetlia a zrednú. Ošetrenie je finančne náročnejšie a zákrok je potrebné opakovať až päťkrát, aby bol efekt trvalý. Nevýhodou je aj to, že pred epiláciou musia chlpy vyrásť do dostatočnej dĺžky, čo nepôsobí esteticky. Zákrok sa pre možnú pigmentáciu pokožky nemôže robiť v lete.

Laserová epilácia funguje na tmavé chĺpky a bledú pleť.
Laserová epilácia funguje na tmavé chĺpky a bledú pleť.
Zdroj: Shutterstock

Cukrová pasta

Medzi historicky najstaršie spôsoby depilácie patrí odstraňovanie chĺpkov cukrovou pastou. Prvé zmienky o používaní cukrovej kašičky pochádzajú zo starovekého Egypta, Mezopotámie a z dôb starého Grécka. Dodnes je najrozšírenejšou formou depilácie napríklad medzi moslimskými ženami. Cukrová depilácia sa v Oriente používa veľmi dlho, v Európe sa začala udomácňovať postupne. Funguje na rovnakom princípe ako depilácia voskom a možno ju použiť na všetky partie tela. Oproti depilácii voskom má cukrová isté výhody. Považuje sa za menej bolestivú, pasta totiž nepriľne na pokožku ako vosk a chĺpky menej ťahá. Je rozpustná vo vode a jej zvyšky sa dajú ľahko umyť. Na rozdiel od vosku je vhodná aj pre citlivú pokožku. Navyše, depilácia cukrovou pastou je jediným spôsobom, pri ktorom sa chĺpky vyťahujú z vlasového vačku v smere rastu, takže nebolí tak, ako vosková depilácia. Nevýhodou je, že chĺpky musia byť dlhé aspoň dva až tri milimetre, aby sa pasta mohla na ne nalepiť.

Pulzné svetlo

Ďalšou možnosťou, ako zabrániť opätovnému rastu chĺpkov, je intenzívne pulzné svetlo (IPL). Moderné prístroje využívajúce technológie profesionálnych kozmetických salónov sa už dajú kúpiť aj v bežných drogériách. Jemné svetelné impulzy sa vyžarujú do vlasového folikulu, chĺpok sa prirodzene uvoľní a rast nového sa spomalí alebo zastaví. Intenzívne pulzné svetlo na domáce použitie podľa výrobcov je bezpečné a efektívne. Už po dvoch ošetreniach sa ochlpenie zredukuje, po štyroch až piatich by malo zmiznúť. Zariadenie funguje na princípe zahrievania chĺpka a korienka pod pokožkou. Melanín v chĺpku a korienku absorbuje svetelné pulzy. Čím je farba chĺpka tmavšia, tým viac tepla dokáže pohltiť – v tom je jeho princíp podobný laserovému ošetreniu. Medzi jednotlivými ošetreniami sa chĺpok prirodzene uvoľní a jeho rast sa zastaví.

Až do dokonalosti doviedol odstraňovanie chĺpkov istý mladý manažér. Hoci mal pomerne husté vlasy a nezačínali mu ani vypadávať, hlavu si pravidelne holil. Keďže ho to obťažovalo, investoval veľkú sumu do viacerých etáp laserového odstránenia vlasov. Nepresvedčilo ho ani to, že vlasy mu už nenarastú a podpísal aj informovaný súhlas. Dobrovoľne plešatý je už niekoľko rokov.Poslať emailom
Diskusia ()
V luxusnej vile nakrúcali bondovku Nikdy nehovor nikdy so Seanom Connerym.

Waaau! Bondova vila je na predaj. Ten výhľad vás chytí za srdce

Populárne články
Ilustračná snímka

Hrozba koronavírusu trápi aj rodiny celebrít: Kto sa cíti ako vo väzení a u koho bola svadba?

Jana Andresíková zomrela vo veku 79 rokov.

Čarodejnica z Arabely podľahla ochoreniu COVID-19: Jana Andresíková zomrela vo veku 79 rokov

Druhá Mauritzova stometrová stopa je v maďarskej puste.

Kroky pre ľudstvo: Rodák z Komárna zanecháva po celom svete gigantické stopy

Sir Nicholas Winton sa dožil úctyhodného veku, vďaka deťom, ktoré v čase vojny zachránil, sa ani na sklonku života necítil sám.

Všetko je inak: Príbeh sira Wintona, záchrancu židovských detí, sa dočká filmového spracovania

Národná zoologická záhrada Bojnice sa zaslúžila o výskum rysa karpatského a jeho návrat do ekosystému.

Šanca na život: Zoologické záhrady sú pre mnohé druhy jedinou nádejou na prežitie

Sigmund Freud sa mýlil. Je to pravda?

Sigmund Freud sa mýlil. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia