Dotieravé sú nielen komáre či osy, ale sčervenieť a bolestivo opuchnúť vám môže aj štípanec od drobných mušiek, ktoré sotva spozorujete. Ako si miesto ošetriť?

Niekto hmyz doslova priťahuje. „Mám nespočetné množstvo zážitkov s uštipnutím. Našťastie nie som alergička, a tak sa moje zrážky skončia maximálne niekoľkodňovým boľavým opuchom,“ konštatuje tridsiatnička Karin. „Pred dvoma rokmi v lete sme sa napríklad vybrali s partiou na dovolenku do Toskánska. Chceli sme toho vidieť viac, a tak sme si zobrali bicykle. Pri jednej z ciest som len videla, že oproti mne letí drobný hmyz. Zaregistrovala som len, že zletel nižšie z môjho zorného poľa, a potom som pocítila na stehne nepríjemné bodnutie.“

Buďte pozorní

Počítajte s tým, že hmyz má stokrát lepší čuch než človek. Ako znížiť riziko bolestivého stretnutia?

 

  • Nepoužívajte výrazné vône či príliš parfumované krémy, pracie prášky alebo šampóny.
  • Nenoste do prírody pestrofarebné oblečenie.
  • Nerobte si vo voľnej prírode piknik, pozor si dajte hlavne na sladkosti.
  • Nechoďte bosí, aj pri kosení trávnika radšej použite uzatvorenú obuv.
  • Nepite z plechovky, nápoj si vždy vylejte do pohára, aj ten skontrolujte.
  • Nezdržujte sa na miestach, kde sa koncentruje hmyz, ako sú ovocné sady, okolie stánkov s občerstvením či odpadkových košov.
  • Neoháňajte sa, ak sa k vám priblíži hmyz, snažte sa zachovať pokoj.

Masť od miestnych

Vzhľadom na skúsenosti si Karin miesto ochladila vreckovkou, ktorú poliala studenou vodou. Bola pitná a mala ju poruke vo fľaške na bicykli. „Noha ma príliš nebolela, bez problémov som pokračovala v ceste. Až navečer sa objavil opuch a miesto bolo horúce i začervenané. V izbe som už mala tradičný gél z lekárne, ale vôbec nezaberal,“ spomína na nepríjemné uštipnutie. Možno celú situáciu zhoršil práve pohyb a slnečné počasie. Keď sa to nelepšilo, jeden z kamarátov dostal nápad, aby zbehli do miestnej lekárne. Tam sa na štípanec zbežne pozreli, pokývali hlavou a hneď doniesli mastičku. „Zdalo sa mi, že voňala levanduľou a gáfrom, jemne chladila. Presné zloženie si nepamätám, ale zabrala. Na zahraničné uštipnutia asi najlepšie zaberajú miestne prípravky,“ smeje sa dnes Karin, ktorá vôbec netuší, akému hmyzu sa môže za ťažkosti poďakovať.

Pokračovanie na ďalšej strane...

Diskusia