Zdravie

Čo môžete urobiť pre svoje pľúca v čase pandémie koronavírusu? Posilnite si dych

Marcela Fuknová
Marcela Fuknová
4.5. 2020 9:08
Diskusia ()
Zdravie

Čo môžete urobiť pre svoje pľúca v čase pandémie koronavírusu? Posilnite si dych

Marcela Fuknová
Marcela Fuknová
4.5. 2020 9:08
Diskusia ()

Pľúcne ochorenia

Nižšie riziko nemajú ani tí, ktorí fajčia elektronické cigarety. Aj práca austrálskych autorov publikovaná 20. marca poukazuje na zvýšenú zraniteľnosť fajčiarov v prípade ochorenia Covid-19 a na to, že fajčenie môže zvyšovať riziko nákazy, jej prenos a úmrtnosť. Tieto riziká a následky sa podľa vedcov týkajú aj používateľov elektronických cigariet a zariadení IQOS. Na spojitosť medzi fajčením a oslabením imunitného systému či pľúcnymi zápalmi v súvislosti s koronavírusom nedávno poukázali aj lekári v odbornom časopise Scientific American.

Rozsiahlejšie štúdie zatiaľ neexistujú, isté však je, že ak na pľúca oslabené fajčením zaútočí koronavírus, budú mu odolávať s väčšími problémami než pľúca zdravého človeka. Ďalšie skupiny, ktoré môže koronavírus ohroziť výraznejšie než iné, sú napríklad ľudia, ktorí majú ťažkosti s dýchaním, teda s už existujúcimi pľúcnymi ochoreniami, ako je chronická obštrukčná choroba pľúc či bronchiálna astma, keby nepokračovali v liečbe.

Športujte iba s blízkym človekom, vyhýbajte sa kontaktu s ľuďmi.
Športujte iba s blízkym človekom, vyhýbajte sa kontaktu s ľuďmi.
Zdroj: Shutterstock

Neprerušujte liečbu

Apríl je pre mnohých alergikov náročné obdobie, v ovzduší sa zvyšuje koncentrácia peľov rôznych stromov a tráv. Mnohí majú strach, že práve v tomto čase sa nakazia koronavírusom. „Strach narastá so stúpajúcim počtom prípadov nákazy a alergici v panike zaplavia už teraz vyťažený zdravotný systém,“ upozorňuje alergiologička MUDr. Katarína Bergendiová z centra ImunoVital. Často sa k alergickej nádche pridruží postihnutie očí, očné spojivky sa môžu zapáliť a opuchnúť. Vyskytuje sa aj mierne zvýšené teploty, pálenie a svrbenie pier a sliznice úst.

Ak sa tieto príznaky neliečia už v začiatkoch a alergická nádcha sa podcení, stav sa môže zhoršovať a môže sa vyvinúť bronchiálna astma, ktorou trpí až 30 percent pacientov s alergickou nádchou. Mnohí astmatici, ktorí užívajú inhalačné kortikosteroidy, sa obávajú pokračovať v liečbe. Objavili sa totiž informácie, že tieto lieky sú nevhodné pri ochorení Covid-19, a pýtajú sa, ako by mali postupovať.

„Určite treba pokračovať v užívaní základnej protizápalovej liečby naordinovanej špecialistom na bronchiálnu astmu! Pri súčasnej pandémii najlepšia vec, ktorú môže človek s bronchiálnou astmou urobiť, je dostať astmu pod kontrolu. Zastavením liečby sa človek vystaví riziku vzplanutia astmy – najmä keď vstupujeme do jarnej alergickej sezóny. Tým, že astma zostáva pod kontrolou, osoba s astmou znižuje pravdepodobnosť, že ochorie na Covid-19. Týmto spôsobom budú pľúca pacientov s bronchiálnou astmou zároveň najlepšie pripravené, keby aj akákoľvek infekcia alebo alergén viedli k zhoršeniu ich stavu,“ tvrdí odborníčka.

Ako zlepšiť stav svojich pľúc?
  •  Rozhodne nefajčite. Ak to nedokážete, obmedzte fajčenie na najnižšiu možnú mieru.
  •  Ak ste alergik a máte ťažkosti, podstupujte obvyklú antialergickú liečbu a vyhýbajte sa kontaktu s alergénom.
  •  Riešte príčinu ochorenia špecifickou alergénovou imunoterapiou.
  •  Ak užívajte protizápalové lieky na bronchiálnu astmu, ku ktorým patria antileukotriény, inhalačné kortikosteroidy a inhalačná dávka takzvaných uvoľňovačov (zvyšujú prietok vzduchu prieduškami), neprerušujte liečbu a riaďte sa pokynmi alergiológa alebo pľúcneho lekára!
  •  Zvyšujte si imunitu otužovaním a športom.
  •  Dbajte na denný prísun vitamínov C, D a zinku.
Ilustračná snímka

V luxusnom sídle či v otočnom mrakodrape... Tomu hovoríme bývanie s dokonalým výhľadom

Populárne články
Ivana Gottová a Karel Gott

Gottova srdcová záležitosť: Neuveríte, kvôli čomu pred smrťou zaprisahal Ivanu

Princ Charles a princezná Diana

Veľké sklamanie PRINCEZNEJ DIANY: Charlesove slová ju zaboleli

Ilustračná snímka

V luxusnom sídle či v otočnom mrakodrape... Tomu hovoríme bývanie s dokonalým výhľadom

Simona Krainová

SIMONA KRAINOVÁ provokuje dovolenkou v exotike: Z jej pikantných fotiek bude horúco aj vám

Fotografia Pavla Kulkovského zachytáva pacientku Alenu, ktorá má spinálnu svalovú atrofiu typu dva a jej manžela Róberta.

Slzy v očiach: Príbeh TEJTO SVADOBNEJ FOTOGRAFIE vás chytí za srdce

Kobra tancuje podľa píšťaly. Je to pravda?

Kobra tancuje podľa píšťaly. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia