Pľúcne ochorenia
Nižšie riziko nemajú ani tí, ktorí fajčia elektronické cigarety. Aj práca austrálskych autorov publikovaná 20. marca poukazuje na zvýšenú zraniteľnosť fajčiarov v prípade ochorenia Covid-19 a na to, že fajčenie môže zvyšovať riziko nákazy, jej prenos a úmrtnosť. Tieto riziká a následky sa podľa vedcov týkajú aj používateľov elektronických cigariet a zariadení IQOS. Na spojitosť medzi fajčením a oslabením imunitného systému či pľúcnymi zápalmi v súvislosti s koronavírusom nedávno poukázali aj lekári v odbornom časopise Scientific American.
Rozsiahlejšie štúdie zatiaľ neexistujú, isté však je, že ak na pľúca oslabené fajčením zaútočí koronavírus, budú mu odolávať s väčšími problémami než pľúca zdravého človeka. Ďalšie skupiny, ktoré môže koronavírus ohroziť výraznejšie než iné, sú napríklad ľudia, ktorí majú ťažkosti s dýchaním, teda s už existujúcimi pľúcnymi ochoreniami, ako je chronická obštrukčná choroba pľúc či bronchiálna astma, keby nepokračovali v liečbe.
Neprerušujte liečbu
Apríl je pre mnohých alergikov náročné obdobie, v ovzduší sa zvyšuje koncentrácia peľov rôznych stromov a tráv. Mnohí majú strach, že práve v tomto čase sa nakazia koronavírusom. „Strach narastá so stúpajúcim počtom prípadov nákazy a alergici v panike zaplavia už teraz vyťažený zdravotný systém,“ upozorňuje alergiologička MUDr. Katarína Bergendiová z centra ImunoVital. Často sa k alergickej nádche pridruží postihnutie očí, očné spojivky sa môžu zapáliť a opuchnúť. Vyskytuje sa aj mierne zvýšené teploty, pálenie a svrbenie pier a sliznice úst.
Ak sa tieto príznaky neliečia už v začiatkoch a alergická nádcha sa podcení, stav sa môže zhoršovať a môže sa vyvinúť bronchiálna astma, ktorou trpí až 30 percent pacientov s alergickou nádchou. Mnohí astmatici, ktorí užívajú inhalačné kortikosteroidy, sa obávajú pokračovať v liečbe. Objavili sa totiž informácie, že tieto lieky sú nevhodné pri ochorení Covid-19, a pýtajú sa, ako by mali postupovať.
„Určite treba pokračovať v užívaní základnej protizápalovej liečby naordinovanej špecialistom na bronchiálnu astmu! Pri súčasnej pandémii najlepšia vec, ktorú môže človek s bronchiálnou astmou urobiť, je dostať astmu pod kontrolu. Zastavením liečby sa človek vystaví riziku vzplanutia astmy – najmä keď vstupujeme do jarnej alergickej sezóny. Tým, že astma zostáva pod kontrolou, osoba s astmou znižuje pravdepodobnosť, že ochorie na Covid-19. Týmto spôsobom budú pľúca pacientov s bronchiálnou astmou zároveň najlepšie pripravené, keby aj akákoľvek infekcia alebo alergén viedli k zhoršeniu ich stavu,“ tvrdí odborníčka.
- Ako zlepšiť stav svojich pľúc?
- Rozhodne nefajčite. Ak to nedokážete, obmedzte fajčenie na najnižšiu možnú mieru.
- Ak ste alergik a máte ťažkosti, podstupujte obvyklú antialergickú liečbu a vyhýbajte sa kontaktu s alergénom.
- Riešte príčinu ochorenia špecifickou alergénovou imunoterapiou.
- Ak užívajte protizápalové lieky na bronchiálnu astmu, ku ktorým patria antileukotriény, inhalačné kortikosteroidy a inhalačná dávka takzvaných uvoľňovačov (zvyšujú prietok vzduchu prieduškami), neprerušujte liečbu a riaďte sa pokynmi alergiológa alebo pľúcneho lekára!
- Zvyšujte si imunitu otužovaním a športom.
- Dbajte na denný prísun vitamínov C, D a zinku.