Zdravie

Čo môžete urobiť pre svoje pľúca v čase pandémie koronavírusu? Posilnite si dych

Marcela Fuknová
Marcela Fuknová
4.5. 2020 9:08
Diskusia ()
Fajčenie zvyšuje pravdepodobnosť nákazy.
Fajčenie zvyšuje pravdepodobnosť nákazy.
Zdroj: Shutterstock
Zdravie

Čo môžete urobiť pre svoje pľúca v čase pandémie koronavírusu? Posilnite si dych

Marcela Fuknová
Marcela Fuknová
4.5. 2020 9:08
Diskusia ()
Fajčenie zvyšuje pravdepodobnosť nákazy.
Fajčenie zvyšuje pravdepodobnosť nákazy.
Zdroj: Shutterstock

Vírusové ochorenie Covid-19 má preukázateľne ťažší priebeh u fajčiarov. Navyše sa ľahšie nakazia a častejšie na infekciu zomierajú. Ak fajčíte, cigarety by ste mali čo najskôr zahodiť.

Za fajčenie by vás žiadny lekár nepochválil, ani keby žiadna pandémia nebola. Cigaretový dym obsahuje množstvo nebezpečných látok a len tým, že prestanete fajčiť, môžete znížiť riziko rakoviny pľúc až o 75 percent. Až takmer v 90 percentách prípadov spôsobuje rakovinu pľúc fajčenie. Asi 80-90 percent prípadov vzniku rakoviny pľúc sa spája práve s užívaním tabaku či už aktívnym, alebo pasívnym. Cigaretový dym obsahuje viac ako štyritisíc chemických zlúčenín, z ktorých mnohé sú rakovinotvorné.

Dva základné karcinogény v tabakovom dyme sú nitrosamíny a polycyklické aromatické uhľovodíky. U mužov fajčiarov je riziko úmrtia na rakovinu pľúc 23-krát vyššie než u nefajčiarov. U žien fajčiarok je pravdepodobnosť 13-krát vyššia. Ich pľúcne bunky sa totiž postupne menia a tieto zmeny môžu viesť k vzniku nádoru. Treba myslieť na to, že cigaretový dym ohrozuje aj nefajčiarov, ktorí sú nútení zdržiavať sa v zadymených priestoroch.

V posledných rokoch, žiaľ, rastie výskyt tejto choroby aj u ľudí, ktorí nikdy v živote nefajčili. Medzi pacientmi nefajčiarmi je asi desať percent mužov a až tretina žien, ktoré cigaretám nikdy neholdovali. Istú úlohu zohráva zrejme aj genetická predispozícia, doteraz však nie je objasnená. Pokiaľ žije v jednej domácnosti nefajčiar s fajčiarom, riziko rakoviny pľúc má až o 24 percent vyššie.

Snažte sa skončiť so závislosťou alebo aspoň fajčenie 
obmedziť.
Snažte sa skončiť so závislosťou alebo aspoň fajčenie obmedziť.
Zdroj: Shutterstock

Hrozia komplikácie

Bohužiaľ, fajčenie je často prostriedkom na psychické uvoľnenie a pre mnohých ľudí je to barlička, ktorou si pomáhajú zvládať stres. Aj preto mnohí priznávajú, že v tomto období, ktoré je náročné pre všetkých, začali fajčiť ešte viac. Na riziká upozorňujú centrá na liečbu drogových závislostí, ktoré fajčiarom po dohode v tomto období ponúkajú pomoc. Informoval o tom aj hlavný odborník ministerstva zdravotníctva pre medicínu drogových závislostí Ľubomír Okruhlica.

„Nový koronavírus postihuje u človeka v prvom rade dýchací trakt. Fajčenie má veľký dosah na zdravotný stav celého traktu, upozornila na to Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). Pre pľúca je fajčenie podľa WHO osobitne rizikové. Podľa ďalších štúdií fajčenie poškodzuje aj imunitný systém, a tým schopnosť zvládať infekcie. Štúdie preukázali, že fajčiari dostanú s dvakrát väčšou pravdepodobnosťou chrípku a majú potom závažnejšie symptómy. V minulosti sa zistilo, že majú i vyššiu úmrtnosť,“ uviedol Ľ. Okruhlica.

Tvrdenia WHO o horšom priebehu ochorenia Covid-19 spôsobeného novým koronavírusom u fajčiarov dokazujú aj údaje o nakazených z viacerých krajín. Zistenia z Číny ukázali, že medzi pacientmi, ktorí potrebovali pľúcnu ventiláciu alebo zomreli, bolo viac fajčiarov a vyššie percento fajčiarov bolo i medzi ťažkými prípadmi infekcie.

Fajčiari mali približne 2,4-krát väčšiu pravdepodobnosť prijatia na jednotku intenzívnej starostlivosti a potrebu mechanickej ventilácie než nefajčiari. Zo zistených prípadov zomrelo 4,8 percenta mužov a len 2,8 percenta žien. Zrejme to súvisí aj s tým, že v Číne fajčí okolo 50 až 80 percent mužov a len tri percentá žien. Vysoká miera fajčiarov je aj medzi mužmi v Iráne, Taliansku, Španielsku a v Južnej Kórei, kde sú mnohí pacienti s ťažkým priebehom ochorenia.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Ilustračná snímka

Je ZUZANA ČAPUTOVÁ módna ikona? Desať naj outfitov našej prezidentky v roku 2020

Populárne články
Ilustračná snímka

Poklady z nášho archívu: AKO SA OBLIEKALI SOVIETSKE DETI?

Zamrznuté rameno postihuje čašníkov i volejbalistov

Trápi vás zamrznuté rameno? Nezanedbajte zápal kĺbu!

Andrea Verešová

Najsexi mama slovenského šoubiznisu: Je vôbec možné, aby vyzerala tak dokonale?

Ján Kroner

Ochrannú ruku nad hercom JÁNOM KRONEROM drží syn Jakub. Verí, že otec sa na scénu ešte vráti

Dominika Gottová

Vážna diagnóza DOMINIKY GOTTOVEJ: Podľa lekárov jej ide o život!

Nobel chcel vyrobiť účinnejšie bomby. Je to pravda?

Nobel chcel vyrobiť účinnejšie bomby. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia