Zdravie

Choroba vystresovaných: Tetánia trápi najmä mladých ľudí, má svalové i nervové príznaky

Marcela Fuknová
Marcela Fuknová
15.3. 2020 5:00
Diskusia ()
Ilustračná snímka
Ilustračná snímka
Zdroj: Shutterstock
Zdravie

Choroba vystresovaných: Tetánia trápi najmä mladých ľudí, má svalové i nervové príznaky

Marcela Fuknová
Marcela Fuknová
15.3. 2020 5:00
Diskusia ()
Ilustračná snímka
Ilustračná snímka
Zdroj: Shutterstock

Brnenie okolo úst i v končekoch prstov, triaška, kŕče, búšenie srdca. Aj takto sa prejavuje tetánia, ktorú odborníci nazývajú aj syndrómom zvýšenej nervovo-svalovej dráždivosti.

Tetánia nie je tetanus, ako sa niektorí mylne domnievajú. Tieto dve ochorenia si nemožno zamieňať. Tetanický syndróm je naozaj veľmi časté ochorenie, ktoré postihuje predovšetkým mladších ľudí. Hoci je veľmi nepríjemné, nie je nebezpečné. Má množstvo príznakov, najmä svalových či nervových. Preto ho odborníci niekedy označujú aj ako syndróm zvýšenej nervovo-svalovej dráždivosti. Medzi najčastejšie symptómy patria pocity tŕpnutia a mravčenia, a to hlavne v oblasti úst, tváre a krku, niekedy aj v končekoch prstov rúk a nôh.

Často sa vyskytujú i svalové zášklby na rôznych častiach tela a mykanie malých svalov okolo očí alebo úst. Pri ťažších formách tetánie chorý pociťuje kŕče v celých končatinách. Okrem nervovo-svalových príznakov tento syndróm môžu sprevádzať aj poruchy iných orgánov. Časté sú brušné kŕče či pocity zvierania hrdla. Chorý môže mať pocit, že má niečo cudzie v hrdle, preto máva problémy s prehĺtaním. Niekoho môžu obťažovať aj kardiologické príznaky ako pocit búšenia srdca alebo zvierania na hrudi. Časté sú závraty a pocity na odpadnutie.

Jednoznačná diagnóza

Diagnózu väčšinou určí neurológ na základe anamnézy a bežného klinického vyšetrenia. V prípade nejasností pacienta posiela na vyšetrenie EMG prístrojom, ktorý sníma jeho nervovo-svalovú dráždivosť z malého svalu na ruke pomocou ihlovej elektródy zavedenej priamo do svalu. Ľudia s tetanickým syndrómom majú malé svalové zášklby, ktoré chorý nemusí pociťovať, no EMG prístroj ich zachytí.

U zdravých ľudí tento príznak chýba. Pomocou ďalších vyšetrení sa vylučujú iné ťažkosti. Bežné sú krvné testy, pri ktorých sa vyšetruje hladina magnézia v krvi, hladina vápnika a vitamínu D, ktorý sa podieľa na regulácii metabolizmu vápnika v organizme. Magnézium aj vápnik sú totiž dva základné minerály, ktoré priamo ovplyvňujú nervovo-svalovú dráždivosť.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Diskusia