Ísť „do seba“

Aj vy ste už dostali chuť obuť si staré tenisky, zbaliť do batôžka fľašu vody, pár tatraniek a vyraziť za zdravou krásou? Verte, že na cestách nebudete sami: záujem o pešiu túru v poslednom čase vzrástol ešte viac než záujem o cykloturistiku. Samozrejme, má v tom prsty koronavírus, ale dá sa predpokladať, že mnoho ľudí nejde len na výlet, ale ide aj „do seba“. Pri chôdzi sa totiž najlepšie medituje, diskutuje so sebou, prijímajú sa zásadné rozhodnutia a podobne. Nič z toho by ste v takej hĺbke a úprimnosti na bicykli, kde musíte stále pozorne sledovať okolie, uskutočniť nemohli. Kam však vyraziť, aby cesta bola presne podľa vášho gusta? Skúsime vám ponúknuť pár zaujímavých miest v Čechách, ktoré možno nepoznáte a určite sa tam budete cítiť dobre. A to aj vtedy, keď napríklad nedôjdete až na geografický vrchol – dôležitejšie je predsa to, čo sa odohráva vo vašom vnútri.


Zelené kúzlo, ktoré lieči i zabíja! Na ktoré IZBOVÉ RASTLINY si treba dať pozor?

Tipy na turistiku po česky

Na Šumave šikovne spočítali výšku ôsmich vybraných vrcholov tak, aby im vyšlo číslo 8 848, teda nadmorská výška Mount Everestu. Po ôsmich výstupoch u našich českých susedov sa tak budete môcť chváliť, že ste zdolali najvyššiu horu sveta, dokonca to budete môcť dokázať vrcholovým pasom, v ktorom každý dobytý vrchol dokazuje pečiatka. Zároveň tak spoznáte poriadny kus šumavskej prírody od Lipna až po Špičák. Pomerne málo navštevovaná je hora Luž (793 m n. m.), najvyšší vrchol Lužických hôr.

Ilustračná snímka
Zdroj: Shutterstock

Príjemne vás tam okrem pokoja prekvapia pralesové porasty či nová rozhľadňa na nemeckej strane (Lužou prechádza hranica). Poteší potom aj zápis J. K. Tyla do pamätnej knihy: „Širá, velká, krásná krajina toť...“ Labužníci môžu vychutnať hneď desať „tisícoviek“ v okolí krkonošskej Malej Úpy. Aj tam si z každého navštíveného vrcholu (najvyššia je, samozrejme, Sněžka, najnižšia Haida, ktorej chýba do tisícky takmer meter) odnesiete záznam do karty. A ak sa vám podarí zdolať všetky vrcholy, dostanete v maloúpskom infocentre trofej v podobe suvenírového cepína.

Pokračovanie na ďalšej strane...

Diskusia