Už vás nebaví hladovať? Máme pre vás dobrú správu. Ide to! Len si musíte vybrať tú pravú diétu.
Chudnúť neznamená mať hlad
Keď väčšina z nás počuje slovo diéta, začneme panikáriť a predstavíme si, ako držíme hladovku. O tom ale diéta a chudnutie byť nemusí. A vlastne ani nemá. Naše telo prísun živín potrebuje, dôležitý je ich pomer. A presne na tom je založená napríklad ketodiéta, vďaka ktorej schudnete štýlovo, rýchlo a efektívne.
Viete, že hladom pri nej rozhodne trpieť nebudete, pretože vás zasýtia proteíny a tuky? Navyše budete mať aj menšiu chuť na sladké, čo tiež nie je na zahodenie. Že sa bojíte straty svalovej hmoty? Ani toho sa báť nemusíte, dostatočný príjem proteínov ju ochráni.
Ako funguje ketodiéta?
Ketodietu môžeme označiť aj ako proteínovú alebo nízkosacharidovú diétu a je založená na tom, že znížite príjem sacharidov pod 50 g denne, v strave ich potom nahradíte kvalitnými bielkovinami a zdravými tukmi.
Zhruba do 2 dní po tom, čo ste znížili príjem sacharidov, sa telo dostane do stavu tzv. ketózy, čo je úplne prirodzený stav vo chvíli, keď nemáte dostatok sacharidov. Tie si telo ukladá v podobe glykogénu vo svaloch a pečeni a využíva ich ako zdroj energie. Keď telu ale zásoby dôjdu a my mu ďalšie sacharidy nedodáme, musí energiu čerpať z iných zdrojov. Organizmus prepne a nastúpi práve ketóza, pri ktorej sa energia pre fungovanie tela berie premenou z tukov.
Aké sú výhody ketózy?
Prečo sa vôbec snažiť ketózy dosiahnuť? Chudnutie je asi jasné, keď držíte diétu, ale čo ďalej?
- Počas ketózy dôjde k zníženiu hladiny cukru v krvi
- Zníži sa aj množstvo cholesterolu v krvi
- Zmiernia sa opuchy
- Zlepší sa stav pleti, akné aj celulitídy
- Ketóza môže byť prospešná pri onkologických chorobách alebo u pacientov s Alzheimerovou či Parkinsonovou chorobou.
Čo počas ketodiéty budete jesť?
Určite vás zaujíma, aké potraviny si môžete bez obáv dopriať a aké sú naopak zakázané. Začneme práve tými, ktoré musíte z jedálnička vyradiť. Patria medzi ne sladkosti, sladené malinovky, džúsy, prílohy, pečivo a sladké ovocie. Dopriať si naopak môžete:
- Chudé mäso
- Ryby a morské plody
- Mliečne výrobky a syry
- Vajcia
- Nízkosacharidovú zeleninu (biela a zelená zelenina ako cukety, brokolica, uhorky, šalát, hlávková kapusta a pod.)
- Orechy a semienka
- Proteínové koktaily a tyčinky
- Tuky a oleje (olivový, kokosový a avokádový olej, ghí)
- Avokádo