Zdravie

Chcete mať zdravšie vzťahy? Skôr ako nebudete vedieť TOTO, do vzťahu nevstupujte

redakcia
redakcia
23.11. 2022 5:00
Diskusia ()
Ilustračná snímka
Ilustračná snímka
Zdroj: Shutterstock
Zdravie

Chcete mať zdravšie vzťahy? Skôr ako nebudete vedieť TOTO, do vzťahu nevstupujte

redakcia
redakcia
23.11. 2022 5:00
Diskusia ()
Ilustračná snímka
Ilustračná snímka
Zdroj: Shutterstock

Stretnúť svoje vnútorné dieťa znie mysticky. Ide však o pojem v psychológii, ktorý sa používa mnoho rokov. Zmyslom je v našich dospelých životoch naplniť potreby, ktoré sa nám ako deťom nedostávali. Tým eliminujeme svoju životnú nespokojnosť, malú sebadôveru a vylepšíme vzťahy. Verte, že aj vaše zranené dieťa možno s určitým úsilím uzdraviť.

Beriem to ako svoje veľké životné šťastie. Autorka tohto textu sa o vnútorné dieťa nikdy príliš nezaujímala, nikdy si o ňom vlastne ani nič poriadne neprečítala. Párkrát o ňom niekde začula. Trochu jej o ňom rozprávala kamarátka. Tá mala o vnútornom dieťati už niečo načítané a rozhodla sa, že ho bude aktívne hľadať, pretože bola v živote s mnohými vecami nespokojná. Absolvovala kurz. Snažila sa k svojmu vnútornému dieťaťu hovoriť, hľadať ho, predstavovať si ho, nadviazať s ním vzťah. Bolo to ťažké a niekedy sa to zdalo až nemožné, ale po nejakom čase sa jej začalo dariť.

Stretnutie s vlastným vnútrom

Autorke tohto textu sa vnútorné dieťa objavilo tento rok na jar. Vo sne. Najprv jej vôbec nedošlo, že by mohlo ísť o vnútorné dieťa. Sen to nebol vôbec pekný. Hlavnú úlohu v ňom zohrala matka a malé dieťa. Boli tam aj iní rodičia a ich deti a všetci sa spoločne chystali na výlet. Matka sa v jednej chvíli pozrela na zem a tam ležalo dieťa. Podvyživené, nahé, položené na dlažobných kockách, vracalo. Prvá myšlienka matky bola, že dieťa umiera. A druhá myšlienka… že to nevadí, pretože ona má predsa ešte dve ďalšie deti. Potom sa z ničoho nič k ležiacemu dieťaťu naklonila, pohladila ho, pomohla mu. Na záver sna začala plakať.

Zdroj: Shutterstock

Jej prvé myšlienky po prebudení boli, čo je to ona vlastne za matku, keď nad umierajúcim dieťaťom prednesie, že to nevadí a má ešte dve ďalšie?! Nakoniec sa ukázalo, že to ležiace nemohúce dieťa bolo jej vnútorné dieťa. A napokon sa ukázalo aj to, že zásadným momentom celého tohto snového výjavu bolo to, keď sa k nemu naklonila. Jej dieťaťu sa dostalo prvej pomoci a záujmu. Konečne si ho všimla a rozhodla sa, že sa oň musí postarať. Po pár dňoch nasledoval ďalší sen. Opäť s dieťaťom, ktoré už tentoraz sedelo v kočíku, bolo oblečené a bezpečne pripútané. Matka sa niekam ponáhľala, ľudia na ulici sa jej prihovárali a zdržiavali ju. Ona všetkým stále dookola opakovala, že na nich nemá čas, a utekala preč. Nato v tom zhone kočík s dieťaťom prevrátila. Našťastie bolo pripútané pásmi, tak nevypadlo. Nebolo oň ešte postarané najlepšie, ale už to bolo lepšie ako v prvom sne…

Nebudem sa púšťať do podrobného opisu toho, ako veľmi sa zmenil môj život po tomto zážitku, ale zmenil sa poriadne. Zmizlo veľké množstvo strachov, prišla väčšia dôvera v seba samu, dostavila sa určitá málo viditeľná životná spokojnosť a tiež vďaka, že sa niečo také ako stretnutie s vnútrom stalo bez môjho veľkého pričinenia. Beriem to ako malý zázrak. Odvtedy určite nie je všetko ideálne a zaliate slnkom, ale je to oveľa lepšie ako predtým.

Pokračovanie na ďalšej strane...

Diskusia