Zdravie

Buďte o krok vpred: Aké príznaky zhubného ochorenia si treba všímať, aby sme ho odhalili čo najskôr?

9.8. 2019 13:30
Ak sa cítite veľmi unavení, hoci vynaložená námaha tomu nezodpovedá, mali by ste navštíviť lekára.
Ak sa cítite veľmi unavení, hoci vynaložená námaha tomu nezodpovedá, mali by ste navštíviť lekára.
Zdroj: Shutterstock
Zdravie

Buďte o krok vpred: Aké príznaky zhubného ochorenia si treba všímať, aby sme ho odhalili čo najskôr?

9.8. 2019 13:30
Ak sa cítite veľmi unavení, hoci vynaložená námaha tomu nezodpovedá, mali by ste navštíviť lekára.
Ak sa cítite veľmi unavení, hoci vynaložená námaha tomu nezodpovedá, mali by ste navštíviť lekára.
Zdroj: Shutterstock

Na Slovensku každý rok ochorie na zhubné nádorové ochorenie viac než 25 000 ľudí. Hoci rakovina postihuje najmä ľudí nad 60 rokov, často zasiahne aj mladších. Ako ju odhaliť?

Miriam mala 36 rokov, chodila do posilňovne a zdravo sa stravovala.

„Raz ráno som sa sprchovala a v prsníku som si nahmatala obrovskú hrču. Vyrástla tam akoby z večera do rána. Hneď v pondelok som prešľapovala pred ambulanciou môjho gynekológa. Okamžite vybavil biopsiu a potom to už šlo od zlého k horšiemu,“ spomína Miriam na obdobie zo začiatku augusta spred siedmich rokov. Správy, ktoré od lekárov počúvala, neboli vôbec dobré.

„Neskôr som sa dozvedela, že nádor rástol medzi rebrami, preto ho spočiatku nebolo v prsníku cítiť. Už pred tým, ako som si našla hrču, ma veľmi bolel chrbát. Dva týždne som maródovala a dávali mi injekcie proti zápalu sedacieho nervu. To však už bola metastáza v bedrovom kĺbe,“ hovorí o dramatickom začiatku ochorenia.

S každým vyšetrením prichádzali nové „jóbovky“. „Metastázy som mala v kostiach, v chrbtici, v pečeni, v mozgovej kôre... Vlastne v celom tele. Pár týždňov predtým som sa ešte korčuľovala na hrádzi a zrazu ma hospitalizovali na paliatívnom oddelení, kde som strávila viac než 100 dní,“ hovorí o ťažkom období.

Miriam diagnostikovali najzhubnejší, takzvaný triple negatívny typ nádoru prsníka, pri ktorom je priemerné prežívanie len 1 až 2 roky. Neexistuje naň biologická liečba. Ona však žije už siedmy rok, hoci choroba, ktorú jej zistili prakticky až v poslednom štádiu, výrazne zasiahla do jej života.

„Myslím, že žijem aj vďaka tomu, že som bola v dobrej fyzickej kondícii a zdravo som sa stravovala. Zvládla som veľmi náročnú liečbu, ktorú by som inak asi nevydržala,“ myslí si.

Podobne je na tom aj dnes 41-ročný Juraj, ktorému karcinóm pľúc zistili až vtedy, keď ho zrazu začalo neznesiteľne bolieť rebro, ktoré už rozožierala metastáza. Juraj bol vášnivý športovec, ešte týždeň predtým bežal polmaratón a ako tvrdí, cítil sa výborne.

Ste unavení?

Miriam aj Juraj patria medzi ľudí, ktorých rakovina „oklamala“ a prejavila sa až v pokročilej fáze, keď ju začali sprevádzať bolesti. Nádorové ochorenie v začiatkoch zvyčajne nebolí. Existujú však signály, ktoré môžu naznačovať prítomnosť onkologického ochorenia. Ak sa však aj objavia, netreba hneď podliehať panike. Často totiž súvisia s inými, menej závažnými chorobami.

Bohužiaľ, niektoré bolesti vyzerajú tak neškodne a zanedbateľne, že ich ľudia často vôbec neberú vážne. Všímať si treba napríklad neprimeranú únavu. Ak sa cítite veľmi unavení, hoci vynaložená námaha tomu nezodpovedá, mali by ste navštíviť lekára.

Podozrivé je aj nočné potenie sprevádzané chudnutím pri zvyčajnom kalorickom príjme či kašľom. Takto sa totiž môžu prejavovať napríklad lymfómy či zhubné ochorenia krvi. Ak kašeľ trvá dlhšie než tri týždne a nezlepšuje sa, treba tiež informovať svojho lekára.

Podozrivým príznakom je aj úporné svrbenie kože. Mladí ľudia s lymfómovým ochorením ho uvádzali ako jeden z prvých a nepríjemných prejavov. Svrbenie tiež často sprevádza nádory pečene či pankreasu. Aj silná bolesť hlavy, pri ktorej nepomáhajú lieky proti bolesti, môže byť príznakom nádorového ochorenia mozgu. Podozrivé môže byť aj dvojité videnie či problémy s motorikou, ktoré postihujú len pravú či ľavú časť tela.

Všímať si treba každý útvar na tele, ktorý tam dovtedy nebol. Rôzne hrčky, nehojace sa rany i zmenené znamienka. Pri tých často platí efekt „škaredého káčatka“, znamienko postihnuté niektorým typom rakovinového ochorenia kože je iné než ostatné. Všímať si treba, či sa zmenila veľkosť, farba, tvar, či znamienko krváca alebo mokvá. Pri melanóme, ktorý je najzhubnejším nádorom kože, skutočne ide o čas, preto návštevu dermatológa netreba odkladať.

Ženy by si mali tiež pravidelne kontrolovať pohmatom oba prsníky, vždy po menštruácii, keď nie je tkanivo nasiaknuté tekutinou. Muži by si mali rovnako občas prehmatať semenníky. Rakovina semenníkov totiž často postihuje práve mladých mužov.

Okultné krvácanie môže sprevádzať bledosť a bolesti.
Okultné krvácanie môže sprevádzať bledosť a bolesti.
Zdroj: Shutterstock

Pozor na krvácanie

Slovensko je, bohužiaľ, na prvých miestach vo svete vo výskyte rakoviny hrubého čreva a rakoviny pankreasu. Rakovina hrubého čreva sa dá pri dodržaní skríningu zistiť v pomerne skorom štádiu. Dobrou metódou je veľmi jednoduchý test stolice na okultné krvácanie, ktorý odhalí skryté krvácanie z čreva a dá sa ľahko urobiť v domácich podmienkach.

Vo vyššom veku treba pravidelne každé dva roky chodiť na kolonoskopiu, ktorú uhrádzajú poistencom od 50 rokov zdravotné poisťovne. Pri rakovine pankreasu sú však, žiaľ, príznaky nejasné, aj preto mnohí ľudia prichádzajú neskoro.

Nadúvanie, striedanie hnačky a zápchy, ílovitá stolica, zvracanie, bolesti brucha, to všetko môže signalizovať tento nádor. Vážnym príznakom je náhle ožltnutie, ktoré signalizuje, že nádor zasiahol žlčové cesty a treba ísť okamžite do nemocnice. Pre niektorých pacientov s rakovinou pankreasu bolo práve zožltnutie kože jediným príznakom, že sa s ich telom deje niečo zlé.

Okrem krvi v stolici si treba všímať každé neprirodzené krvácanie. Ženy na Slovensku často zbytočne zomierajú na rakovinu krčka maternice. Signalizovať ju môže krvácanie mimo menštruačného cyklu.

Najlepšou prevenciou sú pravidelné gynekologické prehliadky. Pomocou cytologického vyšetrenia lekári totiž vedia odhaliť tento druh onkologického ochorenia veľmi skoro. Pozor si treba dať aj na krv v moči. Hoci zvyčajne býva príznakom zápalu v močových cestách, signalizovať môže aj nádory obličiek.

Čím skôr, tým lepšie

Onkológovia sa zhodujú, že to najlepšie, čo sa ich pacientovi môže stať, je, ak mu zistia ochorenie dostatočne včas. Mnohí ľudia nevedia, že v počiatočnom štádiu v prípade niektorých typov rakoviny často stačí len jednoduché chirurgické odstránenie nádoru a nie je potrebná žiadna ďalšia liečba.

Napríklad rakovina hrubého čreva sa dá zistiť aj v štádiu in situ, teda polypu, ktorý síce obsahuje rakovinové bunky, no ešte nezasiahol sliznicu čreva. Vtedy skutočne stačí len polyp vybrať a človek môže bez ťažkostí žiť ďalej. Aj miniatúrne nádory prsníka sa liečia veľmi dobre. Tiež kožné nádory, melanómy, ktoré ešte nemetastázovali do okolitých tkanív, stačí len vybrať.

Veľa typov nádorov sa však dá v počiatočnom štádiu odhaliť len pravidelnými preventívnymi vyšetreniami. Bez nich by nebolo možné zistiť, že v tele sa rozbieha chorobný proces. Naozaj sa ich netreba báť. Pri rakovine totiž platí, že čím skôr sa na ňu príde, tým lepšie.


Čo si treba všímať:

• výraznú únavu,

• nevysvetliteľné chudnutie – ak schudnete bez obmedzenia príjmu potravy 4 a viac kíl,

• nočné potenie,

• mierne zvýšenú teplotu, opakovane, najmä vo večerných hodinách,

• kašeľ, najmä ak sa nezlepšuje dlhšie než 18 dní,

• zachrípnutie, bolesti hrdla a zmena hlasu môžu signalizovať rakovinu hrtana,

• svrbenie pokožky,

• krvácanie mimo menštruačného cyklu a tiež pri sexe,

• krv v stolici či v moči,

• drobné bodkovité krvácanie pod kožou, takzvané petechie,

• hrče a akékoľvek novotvary na tele, najmä nebolestivé, • opuchy,

• zmenené znamienka,

• bolesti chrbta, keď liečba zvyčajne nepomáha,

• bolesti hlavy, ak sú silné a nezlepšujú sa,

• náhle zožltnutie kože a očných bielok.

Poslať emailom
Volocopter by mohol slúžiť ako taxík budúcnosti.

V Singapure predstavili taxík budúcnosti: Poradí si so vzdialenosťou aj zápchami

Populárne články
Kráľovná nešetrí len na personále.

Legendy o skúpej Alžbete II.: Hladným sa do paláca chodiť nevypláca, takto hostia návštevy!

S víťazom Tour de France 2019 Eganom Bernalom.

Netradičná záľuba šoféra z Nitry: Juraj si dopisuje s cyklistickými tímami z celého sveta

Čipsy sa prvýkrát  v obchodoch začali predávať v roku 1895 v Clevelande.

Vznikla z nehody a náhody: Na pochúťku čakali v radoch boháči aj senátori!

Lenka Beňová priznala, že po Robovej smrti sa borila nielen so stratou milovaného muža, ale aj so zdravotnými problémami, ktoré sa objavili po strese.

Spoveď partnerky moderátora a politika Beňa: Čo je na živote bez Roba najťažšie?

Volocopter by mohol slúžiť ako taxík budúcnosti.

V Singapure predstavili taxík budúcnosti: Poradí si so vzdialenosťou aj zápchami

Vedeli ste

Vedia aj slony skákať?

Zobraziť viac