Nadmerné opotrebovanie

Chodidlá a členky patria medzi najviac namáhané časti nášho tela. Nesú celú našu hmotnosť a ak majú niektoré iné váhonosné kĺby zlé postavenie, napríklad kolenný kĺb či bedrové kĺby, členkové kĺby sú nadmerne zaťažené, aby udržali stabilitu tela. Ešte viac zaťažované sú u ľudí s nadváhou.
Takto namáhaný členok sa opotrebováva a postupne vzniká chronický a bolestivý zápal kosti a kĺbu – osteoartróza. Je to pokračujúce, teda degeneratívne ochorenie kĺbov a môže ním byť zasiahnutý aj členkový kĺb. Rokmi pohybu sa kĺby neustále opotrebúvajú a postupne sa ničí chrupka, čo zvyšuje riziko ochorenia. Mnohí ľudia s touto diagnózou pociťujú ťahanie v členku a neskôr zvuky pri pohybe, ako napríklad vŕzganie či praskanie.

Príčinou artrózy členkového kĺbu je teda jeho opotrebovanie, preto sa jednou z najčastejších príčin stáva vek. Keď sa chrupky v členku úplne poškodia, nastane kontakt kostí, čo spôsobuje intenzívnu bolesť a ďalšie príznaky. Väčšinou sa artróza vyskytuje u starších ľudí, no zasiahnuť môže dospelých akéhokoľvek veku.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Diskusia