Oslabená imunita sa môže prejaviť aj zapálenými kútikmi úst. Dôvodom dlhodobej infekcie je aj nedostatok vitamínov a stres. Ako si pomôcť?

Kútiky sú zápalové ochorenie pier, odborne nazývané chelitis angularis. Prejavujú sa ako začervenané bolestivé škvrny na rozhraní sliznice úst a pier, ktoré mávajú v strede prasklinku. Môžu svrbieť, mokvať, krvácať, ložisko býva pokryté žltohnedou chrastou. Niekedy sa zápal vyskytuje v jednom a v niektorých prípadoch v oboch kútikoch pier. Infekcie kútikov úst spôsobujú kvasinky (Candida albicans), baktérie (Staphylococcus aureus, niektoré streptokoky) alebo najčastejšie ich kombinácia.

Tieto mikroorganizmy sa bežne nachádzajú na našej koži alebo slizniciach, teda aj v ústach, kde však nespôsobujú ťažkosti. Ochorenie prepukne až po ich premnožení, ku ktorému dochádza napríklad pri oslabenej imunite alebo ak sa baktéria dostane do otvorenej ranky. Tá môže vzniknúť napríklad pri zubárskom ošetrení, pri nosení umelého chrupu alebo pri poranení zubnou kefkou.

Čím ošetriť kútiky?
  • antimykotická masť
  • betaglukán
  • vitamíny skupiny B, železo a zinok – v strave i vo výživových doplnkoch
  • propolisová tinktúra
  • čajovníkový olej a aloa

Prísun béčka

Vznik ochorenia podporujú aj sliny a v nich obsiahnuté enzýmy, ktorým sú kútiky úst vystavené viac ako iná časť pier, pretože vlhké prostredie podporuje rast kvasiniek. Kútikmi častejšie trpia deti než dospelí. K vzniku kútikov môže prispieť i nedostatok niektorých vitamínov skupiny B, konkrétne B2,5,7,9 a 12. Do určitej miery môže zhoršenie stavu spôsobiť nedostatok minerálov ako železo a zinok.

Aj preto kútiky často postihujú ľudí bojujúcich s anémiou alebo s tráviacimi ťažkosťami či chronickými chorobami, pri ktorých sa do tela ťažšie vstrebávajú niektoré vitamíny. Patrí medzi ne napríklad Crohnova choroba či cukrovka. Ďalšou skupinou pacientov, u ktorých sa kútiky objavujú, sú tí, ktorí užívajú antibiotiká. Sú to však najmä ľudia, ktorí musia antibiotiká užívať dlhšie obdobie.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Ilustračná snímka

PROMINENTI V RAJKE: Maďarská obec zlákala Žideka i Gregorovú

Populárne články
Spolu s Ivanom Krajíčkom patril k najúspešnejším televíznym zabávačom.

Oldo Hlaváček bol zabávač telom aj dušou: Čo skrýval pred Krajíčkom?

Miro Jaroš

Chýba mi pokoj: MIRO JAROŠ predstavil nový hit pre dospelých s textom od Jany Kirchner

ĽUDO (vľavo) a RADO (vpravo) PAMPURIKOVCI si v gastrobiznise v metropole východu vybudovali dobré meno.

Bistro na želanie: Bratia sa rozhodli pre spoločný biznis, varia aj podľa počasia

Ilustračná snímka

Recyklácia vo vesmíre: Už vyše pol storočia je súčasťou obežnej dráhy Zeme smetisko

Vyrážky na tvári: Pozrite sa, čo znamenajú! Ich miesto vám napovie, ktorý orgán odľahčiť

Vyrážky na tvári: Pozrite sa, čo znamenajú! Ich miesto vám napovie, ktorý orgán odľahčiť

James Watt vynašiel parný stroj. Je to pravda?

James Watt vynašiel parný stroj. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia