Obľúbený herec Miloš Kopecký, štátnik Winston Churchill, maliar Vincent van Gogh či spevák Petr Muk – tí všetci žili život ako na hojdačke. Rozkolísala im ho bipolárna porucha.

Bipolárna porucha je známa aj pod starším názvom maniodepresívna psychóza. Je to ochorenie, pri ktorom dochádza k veľkým výkyvom nálady, vnútornej energie a schopnosti pracovať.

Pri bipolárnej poruche sú narušené pomery medzi chemickými stimulantmi, ktoré prenášajú vzruchy medzi neurónmi v mozgu – takzvanými neuromediátormi. Je to predovšetkým sérotonín, noradrenalín, dopamín, kyselina gamaaminomaslová (GABA)a glutamát.

Presná príčina vzniku však dodnes nie je známa. Ide však jednoznačne o biologicky podloženú poruchu, podobne ako je astma alebo diabetes. V žiadnom prípade to nie je rozmar, osobnostná slabosť alebo nevychovanosť.

Jej prepuknutie, prejavy a priebeh ovplyvňuje genetika, hormóny aj prostredie. Keď má bipolárnu poruchu jeden z rodičov, je takmer päťpercentná pravdepodobnosť, že na ňu ochorie aj potomok. To však ešte stále neznamená, že bipolárna porucha sa skutočne prejaví.

Musia ju spustiť vonkajšie faktory, ku ktorým patrí neúmerný stres, problémy v partnerských vzťahoch či v rodine. Prvá epizóda poruchy nálady, ktorá môže byť depresiou alebo mániou, sa najčastejšie objavuje medzi 15. a 25. rokom života. U niektorých ľudí však ochorenie naplno prepukne až po štyridsiatke.

Ako sa prejavuje bipolárna porucha
  • zmenami nálady ako na hojdačke – na jednej strane eufória alebo podráždenosť, na druhej strane depresia
  • výraznými zmenami telesnej a psychickej energie a aktivity
  • zmenami v myslení, vnímaní a rozhodovaní
  • myšlienkami na samovraždu
  • poruchami spánku
  • depresívnym alebo samodeštrukčným správaním

Výkyvy nálady

Na rozdiel od normálnych výkyvov nálady u zdravých ľudí je kolísanie nálady pri bipolárnej poruche silné a extrémne. O Milošovi Kopeckom bolo známe, že sa usiloval zoskupiť si nakrúcanie a divadelné skúšky na obdobia, keď bol v takzvanej hypománii, ktorá nie je taká ničivá ako mánia.

Prejavuje sa dobrou náladou, bodrosťou, tvorivými nápadmi a človek pôsobí žoviálne. Tak Miloša Kopeckého poznalo publikum. V časoch depresie bol väčšinou hospitalizovaný na psychiatrii alebo presvedčil svojich priateľov lekárov, aby mu dávali elektrošoky ambulantne, nech nemusí byť v nemocnici.

Vrcholiaca mánia zvyčajne veselá nie je a svojimi často bizarnými prejavmi býva nápadná aj pacientovmu okoliu. „Vôbec som nespala, tri dni v kuse som piekla koláče. Boli všade a ja som nakupovala ďalšie suroviny a znovu a znovu som robila cesto.

Otec si to nevšimol, mal v tom čase nočné. Prišiel o šiestej ráno, keď som práve končila s pečením a mala som rozrobené veľké upratovanie. S čelovou lampou som potme umývala okná. Zavolal mi záchranku,“ spomína 22-ročná Monika na prvý atak mánie vo svojom živote, po ktorom nasledovalo obdobie hlbokej depresie.

Ilustračná snímka: Americký prezident Donald Trump

Väčšiu zvrhlosť ste ešte nevideli: Trump a Miss Amerika v intímnom momente. Toto má byť umenie?

Populárne články
Českí turisti kráčajú po poľskom chodníku. Za zábradlím je však už česká strana. Za ich chrbtom je Slovensko.

Ako to vyzerá na mieste, kde sa stretávajú tri krajiny? Česi sa nám vysmievajú!

V relácii Trochu inak.

Vychádzajúce hviezdy: Koho si Adela pozvala do relácie Trochu inak?

Ilustračná snímkaSponzorované

Mamy detských onkopacientov sa tešia aj z maličkostí: Nákup je pre nás obrovský dar

VLADIMÍR BALÁŽ je uznávaný ekonóm a prognostik, do budúcnosti sa pozerá optimisticky.

Netuším, či premiér niekoho počúva, hovorí VLADIMÍR BALÁŽ z Prognostického ústavu SAV

Tu sa prijímali tie najvážnejšie rozhodnutia v histórii mesta Levoča.

Zákon v koži zo strážneho psa: Stará radnica v Levoči ukrýva niekoľko nevšedných exponátov

Ruská ruleta pochádza z Ruska. Je to pravda?

Ruská ruleta pochádza z Ruska. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia