Svrbí, bolí a často sa opakovane objavuje v rôznych životných etapách. Počet ľudí s atopickým ekzémom rastie. Odhaduje sa, že na Slovensku ním trpí až desať percent populácie.
Atopický (z gréckeho atopos – cudzí, zvláštny) ekzém alebo aj atopická dermatitída je zápalové ochorenie kože. Pre atopický ekzém je typické nepríjemné svrbenie a suchosť pokožky a často sa objavuje už v ranom detstve.
Táto choroba má dlhodobé trvanie s opakovanými novými vzplanutiami. Žiaľ, je naozaj verný spoločník a mnoho ľudí ňou počas života trpí opakovane.
Atopický ekzém však nevyzerá u každého rovnako. Ekzémové ložiská – plochy kože, ktorá je viditeľne postihnutá, sa vyskytujú na rôznych častiach tela a môžu vyzerať odlišne.
- Ako predchádzať vzplanutiu ekzému?
- Ľudia so sklonom k atopii nesmú používať dráždivé čistiace prostriedky a pracie prášky. Mali by zabudnúť na plávanie v chlórovaných bazénoch, vyhýbať sa kúpeľom v horúcej či studenej vode.
- Kožu treba sprchovať len vlažnou vodou, šetrnými umývacími prostriedkami a starostlivo ju premazávať.
- Ľudia s atopickým ekzémom nesmú nosiť odevy zo syntetických materiálov a prírodnej vlny, musia sa snažiť zabrániť spoteniu.
- Doma treba vytvoriť bezprašné prostredie – odstrániť „lapače prachu“, ako sú koberce či závesy.
- Samozrejme, v byte by sa nemalo fajčiť. Zabudnúť treba na domáce zvieratá a izbové rastliny, ktoré môžu byť zdrojom peľu.
- Vyhýbať sa treba aj nevhodným potravinám a nápojom, ktoré môžu spúšťať alergickú reakciu kože.
- Človek s atopickým ekzémom aj matka, ktorá dojčí dieťa s ekzémom, by mali určite vypustiť z jedálneho lístka kakao, čokoládu, orechy, mandle, mak, ryby, citrusy, kivi, paradajky, papriku a syry s plesňou.
- Bábätkám s ekzémom treba na noc dávať bavlnené rukavičky, aby si neškriabali kožu.
- Aj dospelým pomáhajú rukavice z tkaniny, ktoré obsahujú špeciálne vlákna, často morské riasy a strieborné ióny. Tieto látky majú antibakteriálne a antimykotické vlastnosti zabraňujúce infikovaniu poškodenej kože.
Niektorí ľudia majú silne svrbiace začervenané a ľahko šupinaté plochy ekzému. U iných ložiská tvoria splývajúce drobné pupienky a pľuzgieriky.
Povrch kože môže byť zasiahnutý aj mokvajúcimi začervenanými ložiskami alebo, naopak, veľmi suchými zhrubnutými plochami sivoružovej farby, ktoré sa ustavične odlupujú.
Prejavy atopického ekzému závisia aj od toho, ako veľmi si človek postihnuté miesta škriabe, či nie sú zasiahnuté infekciou a či sú správne ošetrované.
Článok pokračuje na ďalšej strane.