Atopická dermatitída (AD) alebo atopický ekzém je chronické, systémové, nevyliečiteľné ochorenie. Má bolestivé prejavy na koži a môže výrazne zhoršovať kvalitu života.

Červené fľaky, zapálené popraskané miesta na koži a príšerné svrbenie, ktoré človeka núti rozdriapať si ich do krvi. Aj také sú prejavy atopickej dermatitídy.

Hoci mnohí ľudia si myslia, že je to len prejav alergie kože na pracie prostriedky, mydlá či niektoré potraviny, nie je to pravda. Je to neinfekčné autoimunitné chronické zápalové ochorenie, pri ktorom sa striedajú lepšie a horšie obdobia.

Spôsobuje ho nadmerná aktivácia prirodzeného obranného systému tela. Veľmi citlivý imunitný systém reaguje aj na tie najmenšie alergény alebo dráždivé látky a táto reakcia spôsobuje spustenie zápalových procesov. Takže prejavy, ktoré sú zreteľné na povrchu, sú iba viditeľnými príznakmi hlbšieho zápalového ochorenia.

Okrem nerovnováhy imunitného systému zohrávajú pri vzniku AD úlohu aj environmentálne faktory, teda životné prostredie, ktoré nás obklopuje.

Zápal stále trvá

Podľa slov prednostky Dermatovenerologickej kliniky LF UK prof. MUDr. Márie Šimaljakovej, PhD., MHA, atopická dermatitída najčastejšie postihuje oblasti, ako sú kolená, lakte, krk, dlane a líca. Je to u každého iné, no môže sa vyskytnúť na ktorejkoľvek časti tela.

Postihnuté často bývajú vrchy dlaní a líca.
Postihnuté často bývajú vrchy dlaní a líca.
Zdroj: Shutterstock

Aj v období, keď je pokožka čistá a človek práve netrpí svrbením, môže byť zápal pod povrchom kože stále aktívny a je len otázkou času, kedy sa prejavy opäť objavia. To je dôvod, prečo sa pri atopickej dermatitíde opakovane striedajú obdobia zlepšenia a zhoršenia, takzvané vzplanutia.

Intenzita, frekvencia a rozsah postihnutia kože sú u každého človeka s atopickou dermatitídou iné a môžu sa objaviť kdekoľvek na tele. Okrem toho sa spolu s týmto ochorením často vyskytujú aj ďalšie pridružené atopické či alergické ochorenia vyvolané spoločným zápalom v organizme.

Až u 72 % osôb so stredne ťažkou a ťažkou AD sa tak vyskytuje napríklad aj astma, potravinové alergie, alergická nádcha, nosové polypy, chronické zápaly prínosových dutín či alergické zápaly spojiviek.

Hrozí infekcia

Atopická dermatitída je veľmi nepríjemné a bolestivé ochorenie. Postihnuté miesta pri strednej ťažkej forme na veľkých alebo citlivých častiach tela môžu pokrývať viac ako polovicu povrchu kože.

Symptómy zahŕňajú suchosť kože, praskanie, začervenanie, tvorbu chrást a mokvanie. Škriabanie postihnutých častí môže poškodiť kožu a zvyšuje riziko prenosu baktérií a vírusov priamo do krvi. To, že je AD chronická, znamená, že zvyčajne nezmizne v priebehu niekoľkých dní alebo týždňov. Môže sa síce zlepšiť, ale aj zhoršiť a symptómy sa pravidelne vracajú.

Toto ochorenie kože, ktoré v súčasnosti postihuje 2 až 10 % svetovej populácie, sa vyznačuje najmä neustálym intenzívnym pocitom svrbenia v obdobiach vzplanutia. Odhaduje sa, že približne 10 až 40 percent detí s AD trpí stredne závažnou formou ochorenia. To často znamená prebdené noci celej rodiny, bolesti a infekcie z otvorených rán.

Svrbenie bráni spánku a znižuje kvalitu života.
Svrbenie bráni spánku a znižuje kvalitu života.
Zdroj: Shutterstock

Škriabanie poškodzuje kožu, zhoršuje zápal a zvyšuje riziko vzniku bakteriálnej a vírusovej infekcie. Presnú príčinu AD nepoznáme, vedci však hovoria, že ide o kombináciu genetiky a ďalších faktorov.

Ochorenie sa vyskytuje v rodinách, preto ak má rodič atopickú dermatitídu alebo zápasí s astmou či sennou nádchou, existuje až 50-percentá pravdepodobnosť, že dieťa bude mať aspoň jedno z týchto ochorení.

Postihuje deti

Atopická dermatitída je v súčasnosti najčastejším chronickým zápalovým kožným ochorením detského veku. Ochorenie postihuje 12 až 16 percent detí a jeho výskyt stúpol za posledných 30 rokov až trojnásobne.

I keď vekom môžu príznaky AD samovoľne ustupovať, u časti detí pretrvávajú aj v dospelosti. Výskyt v dospelej populácii sa udáva medzi 1 až 3 percentami. Zvýšená starostlivosť o kožu a liečba musí byť vtedy celoživotná.

Nejde však len o podráždenie kože, ochorenie významne ovplyvňuje aj psychiku pacienta. Vzhľadom na to, že viditeľné prejavy AD sa často objavujú na rukách a tvári, mnohí dospelí s AD sa hanbia a často sa vyhýbajú kontaktu s ľuďmi a spoločenským aktivitám.

Z prieskumov pacientskych organizácií vyplýva, že asi 40 percent dospievajúcich a jedna štvrtina detí s AD zažila šikanovanie pre svoj vzhľad a polovica z nich sa cítila nešťastne a depresívne.

Podľa štúdií zažívajú teda pacienti s AD množstvo negatívnych emócií. Často majú pre nočné svrbenie problémy so spánkom, zníženú výkonnosť v práci, vyhýbajú sa ostatným. Prejavy ochorenia vedú k určitým charakteristickým psychickým črtám. Bývajú často neurotickí, sú frustrovaní z ochorenia, pociťujú hanbu pre svoj vzhľad či hnev na vlastné telo.

Stredne ťažká až ťažká AD významne zaťažuje každodenný život dospievajúcich. Bolo preukázané, že ovplyvňuje školský život u takmer polovice 14- až 17-ročných pacientov, ktorí v priemere vymeškajú 26 dní vyučovania za rok. Až 52 % dospievajúcich pacientov s AD vo veku 14 až 17 rokov trpelo depresiou.

Nová liečba

Prvým krokom je vždy liečba vonkajšia, takzvaná lokálna. Ide o celé spektrum lokálnych imunosupresív, kortikosteroidných, dechtových a antimikrobiálnych krémov a mastí. Pri stredne ťažkej až ťažkej AD, keď lokálna liečba nestačí, lekári pridávajú systémovú vnútornú liečbu, prípadne fototerapiu.

K systémovej liečbe patria antihistaminiká, antibiotiká a imunomodulanciá. Veľká časť týchto dostupných liekov sa však v praxi využíva len na zvládnutie období vzplanutí ochorenia a kvôli nežiaducim účinkom je ich užívanie časovo obmedzené.

Mnohí atopici trpia kvôli svojmu výzoru.
Mnohí atopici trpia kvôli svojmu výzoru.
Zdroj: Shutterstock

Pokrok v liečbe prináša vývoj nových systémových liekov, ktoré cielene zasahujú do zápalového procesu. Prvou takouto liečbou je biologická liečba od spoločnosti Sanofi Genzyme, ktorá pre lekárov a pacientov predstavuje nádej na dlhodobé riešenie nekontrolovanej atopickej dermatitídy.

Už od tretieho dňa po začatí liečby výrazne obmedzuje svrbenie. Následne zmenší lézie a zníži ich počet, ochorenie dokáže kontrolovať počas viac ako 52 týždňov. Významne tak zlepšuje kvalitu života ľudí s týmto nepríjemným ochorením.

Volocopter by mohol slúžiť ako taxík budúcnosti.

V Singapure predstavili taxík budúcnosti: Poradí si so vzdialenosťou aj zápchami

Populárne články
Kráľovná nešetrí len na personále.

Legendy o skúpej Alžbete II.: Hladným sa do paláca chodiť nevypláca, takto hostia návštevy!

S víťazom Tour de France 2019 Eganom Bernalom.

Netradičná záľuba šoféra z Nitry: Juraj si dopisuje s cyklistickými tímami z celého sveta

Čipsy sa prvýkrát  v obchodoch začali predávať v roku 1895 v Clevelande.

Vznikla z nehody a náhody: Na pochúťku čakali v radoch boháči aj senátori!

Lenka Beňová priznala, že po Robovej smrti sa borila nielen so stratou milovaného muža, ale aj so zdravotnými problémami, ktoré sa objavili po strese.

Spoveď partnerky moderátora a politika Beňa: Čo je na živote bez Roba najťažšie?

Volocopter by mohol slúžiť ako taxík budúcnosti.

V Singapure predstavili taxík budúcnosti: Poradí si so vzdialenosťou aj zápchami

Vedeli ste

Vedia aj slony skákať?

Zobraziť viac
Diskusia