Zdravie

Atopického exzému sa nezbavíte, ale pri doržiavaní týchto rád si výrazne pomôžete

13.2. 2019 18:30
Diskusia ()
Aj škriabanie sa je druhom sebapoškodzovania.
Aj škriabanie sa je druhom sebapoškodzovania.
Zdroj: Shutterstock
Zdravie

Atopického exzému sa nezbavíte, ale pri doržiavaní týchto rád si výrazne pomôžete

13.2. 2019 18:30
Diskusia ()
Aj škriabanie sa je druhom sebapoškodzovania.
Aj škriabanie sa je druhom sebapoškodzovania.
Zdroj: Shutterstock

Atopický ekzém je ochorenie na celý život. Jeho prejavy sa však správnou liečbou dajú zmierniť. Naopak, ak sa ponechá bez liečby, môže skončiť astmou.

Výskyt ochorenia v posledných desaťročiach dramaticky narastá. Prispieva k tomu chemizácia prostredia, ale aj zmeny životného štýlu. Na vzniku a rozvoji ekzému sa podieľa viacero faktorov, genetická dispozícia je iba jedným z nich. Ochorenie sa často spája s alergiami a pokiaľ nie je správne liečené, môže sa skomplikovať prieduškovou astmou.

Chrasty a škrabance

Do kože narušenej ochorením sa ľahšie dostávajú alergény a mikróby z vonkajšieho prostredia. Dojčenský atopický ekzém sa vyskytuje medzi 2. a 6. mesiacom života. Detská forma postihuje najmä deti v predškolskom a školskom veku. U mnohých ľudí nasleduje aj dospelá forma ochorenia.

Ekzém u dojčiat sa začína zvyčajne na tvári a vo vlasovej časti hlavy, môže sa rozšíriť na trup a končatiny. Sú to svrbiace začervenané ložiská s drobnými pľuzgierikmi a pupencami. Žiaľ, ochorenie sprevádza výrazné svrbenie, ktoré výrazne ruší spánok.

Deti sa nekontrolovateľne škrabú, tvoria sa im chrasty, ložiská sa šúpu, ranky infikujú. Hovorí sa, že svrbenie je horšie než bolesť. Atopický ekzém dieťaťa je tak utrpením pre celú jeho rodinu.

Počas detstva sa atopický ekzém prejavuje najmä v zhyboch tela a na krku. Ložiská sú červené suché fľaky, ktoré sa šúpu, s chrastami a so škrabancami. U dospelých sa ložiská ekzému objavujú najmä na tvári, krku, trupe. Koža na postihnutých miestach je veľmi suchá a časom hrubne.

Napadne aj sliznice

Atopický ekzém sa komplikuje vírusovými a bakteriálnymi infekciami kože. Neskôr sa atopia veľmi často začína prejavovať aj na slizniciach, vzniká senná nádcha a astma. Aj preto musia na liečení ochorenia spolupracovať viacerí odborníci – dermatovenerológ, alergiológ a praktický lekár, prípadne pediater a v dospelosti aj samotný pacient.

Dôležité je postihnutú kožu správne ošetrovať, aby sa ďalej nepoškodzovala. Sprchovanie a kúpanie vo vlažnej vode by nemalo trvať dlhšie než 15 minút. Vhodné je používať emulzie a mydlá s neutrálnym pH a do kúpeľa oleje, ktoré kožu premastia.

Svrbenie narúša spánok a znižuje kvalitu života.
Svrbenie narúša spánok a znižuje kvalitu života.
Zdroj: Shutterstock

Pozor na alergény

Veľmi dôležité je správne sa stravovať a vyhýbať sa alergénom, ktoré zhoršujú prejavy ekzému. U žien vedie medzi alergénmi nikel. Veľké problémy spôsobuje najmä nosenie bižutérie. Nikel pridávajú aj do striebra, alpaky i zlata. Nachádza sa i v potrave, najmä v čaji, čokoláde, strukovinách a kakau.

U mužov je najčastejším kontaktným alergénom chróm. Veľmi často sú to vonné substancie v kozmetických prípravkoch. Vyskytujú sa v liekoch, pracích práškoch, avivážach, čistidlách a v potravinárstve. V kozmetike sú za alergiu zodpovedné aj konzervanty.

Častými alergénmi sú peruánsky balzam, lanolín, zložky gumy, rastlinné alergény, lokálne antibiotiká. Ľudia s atopickým ekzémom sa musia vyhýbať mydlám a rozpúšťadlám, ktoré extrémne vysušujú kožu. Treba sa natierať hydratačnými krémami a pokožke dodávať vodu a výživu. Atopický ekzém sa nedá vyliečiť. Jeho prejavy však môžu vďaka správnej liečbe mierne či úplne vymiznúť.

Poslať emailom
Diskusia ()
Ilustračná snímka

Máte doma problém s mravcami? Vďaka tomuto sa vašej domácnosti vyhnú širokým oblúkom!

Populárne články
Americká raperka Cardi B.

Výnimočný cit pre módu, alebo nevie, čo so sebou? Americká raperka predvádza šialené outfity!

Fotografka cestuje s bábikami.

Záľuba tejto ženy vás očarí: Fotografie z dovolenky, aké má málokto!

Mestečko Vidin dostane aj vďaka eurofondom nový šat. Miestni však krútia hlavou, že to nebude zasa až taká sláva. V Bulharsku sa vraj kradne viac ako na Slovensku.

Majú 38 eur na mesiac. Navštívili sme najchudobnejší región v Európe

Obec Kanianka sa nachádza na konci Hornonitrianskej kotliny, na rozhraní pohoria Malá Magura.

Kedysi zabudnutá obec dnes láka okolie. Práce miestnych remeselníkov nájdete po celom svete

Diváci sa predstavenia Morena, v ktorom hrá aj Dominika Kavaschová, nedočkali.

Škandál v divadle: Pre hlučný konflikt skupiny mužov herečka nezostala ticho!

Vedeli ste

Vo vode sa scvrkáva koža.

Zobraziť viac
Diskusia