Infarkt vzniká, keď sa v dôsledku aterosklerózy upchá niektorá zo srdcových tepien či žíl a následne časť srdcového svalu odumiera. Tento stav býva vždy prejavom dlhotrvajúceho ochorenia srdca a ciev. Čo treba v živote zmeniť?

Žiaľ, výskyt infarktu myokardu sa na Slovensku v posledných rokoch výraznejšie neznižuje. Ale dobrou správou je, že významne klesá úmrtnosť. Za posledných desať rokov sa úmrtnosť na infarkt myokardu na Slovensku znížila o 30 percent. Veľká väčšina ľudí, ktorí prekonali infarkt, sa znovu vracia do práce a do aktívneho života. Je však nutné prispôsobiť životný štýl stavu srdca a ciev a liečiť ochorenia, ktoré k infarktu viedli.

Patríte medzi nich?

Predpokladá sa, že minimálne tretina obyvateľstva SR má zvýšenú hladinu cholesterolu. Veľmi znepokojujúce je to, že viac ako 80 percent ľudí, ktorí patria do vysokorizikových skupín populácie, (hypertonici, diabetici alebo prekonali srdcovocievnu príhodu), nedosahuje normálne hodnoty cholesterolu. Normálne hodnoty cholesterolu má teda menej ako pätina populácie! Vysoká hladina krvných tukov, najmä „zlého“ LDL cholesterolu je pritom najzávažnejší rizikový faktor srdcovocievnych ochorení. A hoci vyšetrenie hladiny cholesterolu je jednoduché ana Slovensku máme dostupnú efektívnu liečbu, mnoho ľudí nie je diagnostikovaných a nelieči sa!

Srdcový infarkt síce často prichádza znenazdania, bez predchádzajúcich varovných signálov, vždy je však výsledkom viacročného chorobného procesu – aterosklerózy. Je to významné postihnutie dôležitých srdcových ciev, ktoré privádzajú krv do srdcového svalu. Ateroskleróza sa vyvíja pomaly a cievy výrazne poškodzuje. Mnohí vedci sa domnievajú, že vzniká preto, že vnútorná výstelka ciev sa poruší. Keď sa to stane, tuky, cholesterol a ďalšie látky v krvi môžu z nánosov postupne vytvoriť v cievach prekážku. Priesvit ciev sa zužuje a sťažuje priechod krvi. Ak sa nános v srdcovej artérii poruší, vytvorí krvnú zrazeninu, ktorá zablokuje riečisko a môže upchať prítok krvi do srdcového svalu. Poškodenie alebo odumretie časti srdcového svalu, ktoré nasleduje po zablokovaní prívodu krvi do tejto oblasti, sa nazýva infarkt myokardu.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Diskusia