Zdravie

Ako riešiť kovid u pacientov v ambulanciách? TÝMTO NÁVODOM sa riadia všeobecní lekári

26.3. 2021 18:00
Diskusia ()
Zdravie

Ako riešiť kovid u pacientov v ambulanciách? TÝMTO NÁVODOM sa riadia všeobecní lekári

26.3. 2021 18:00
Diskusia ()

2. RADA

ZABEZPEČME KONTROLU SATURÁCIE KRVI KYSLÍKOM

Pulzný oxymeter vám zmeria kyslík v krvi.
Zdroj: shutterstock

V lekárňach je dnes bežne dostupný jednoduchý prstový pulzový oxymeter, v cene 15 - 25€. Všeobecní lekári v niekoľkých regiónoch ho v najbližších dňoch dostanú do svojich ambulancií, aby im mohli zapožičať pacientom. 

MUDr.Šimková  hovorí o zásadách jeho správneho používania: "Do prístroja treba vložiť úplne novú baterku, inak môžu byť údaje skreslené. Pozor na správne nasadenie oxymetra, dlhé a umelé nechty treba ostrihať. Normálna hodnota saturácie zdravého človeka dosahuje 95 - 98%. Interval medzi 90 – 95% je varovným signálom, hovoriacim o možnom poškodení pľúc, či zníženej priechodnosti dýchacích ciest. Hodnoty dlhodobo pod 92%, alebo opakovane pod 90%, spojené súčasne so zrýchlením pokojového dýchania sú už nebezpečné a vyžadujú,aby pacient bol odoslaný do nemocnice.".

Podľa hlavnej odborníčky MZ SR pre všeobecné lekárstvo krátkodobý pokles saturácie nemusí byť významný. "Preto nechajme pacienta pri meraní saturácie, nech sa na posteli posadí, predkloní sa, hlboko dýcha, potom urobí niekoľko krokov. Saturácia sa môže dramaticky zmeniť. Meranie saturácie niekoľkokrát opakujme, oxymeter dávame striedavo najmenej na dva prsty oboch rúk /ukazovák, prostredník/. Na vyhodnotenie berme do úvahy priemernú hodnotu všetkých meraní."

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Diskusia