Vianoce sa tradične považujú za sviatky radosti a pokoja. Ak však niekto o tom pochybuje, sú to jednoznačne zdravotníci na pohotovostiach a urgentných príjmoch v nemocniciach.

Práve zdravotníci každoročne riešia veľké množstvo úrazov a zranení, ktoré si ľudia privodili počas rôznych vianočných tradícií. Medzi najbežnejšie nehody patria kosti z kapra zaseknuté v hrdle a popáleniny od ohňostrojov a petárd. Plnia sa čakárne chirurgických pohotovostí, veľa ľudí však prichádza aj so zdravotnými ťažkosťami, ktoré až do sviatkov „nemali čas“ riešiť a práve cez Vianoce vypukli naplno.

Použite „Heimlicha“

Kosť z kapra v krku je síce problém, k zdravotníkom sa však dostane málokedy. Väčšinou stačí zjesť kúsok mäkkého chleba či vypiť pár hltov vody a nepríjemné pichanie v krku prejde. Horšie je vdýchnutie jedla, ktoré sa počas štedrej večere môže prihodiť tiež. Cudzie teleso v dýchacích cestách je náhly stav, ktorý sa skutočne môže skončiť aj smrťou.

Najčastejšou príčinou dusenia u dospelých je práve potrava. To, aká je situácia vážna, zistíte tak, že pri miernej nepriechodnosti dýchacích ciest je dusiaci sa schopný odpovedať na otázku alebo je schopný hovoriť, kašľať či dýchať. Typicky sa drží za krk. Pri ťažkej nepriechodnosti dusiaci sa človek nedokáže hovoriť, nemôže dýchať, chrčí, nastáva bezvedomie a zastavenie dýchania.

Veľmi dôležité je nepomýliť si dusenie jedlom s kolapsom, so srdcovou príhodou či s inými stavmi, ktoré môžu takisto spôsobiť náhle dýchacie ťažkosti, stratu vedomia alebo zmodrenie v tvári. Ak človek dokáže kašľať, prvou pomocou je psychologická podpora a povzbudenie do kašľa. Ak kašeľ nepomáha, treba dusiaceho sa človeka päťkrát udrieť medzi lopatky. Následne treba najviac päťkrát stlačiť brucho Heimlichovým manévrom.

Ak tento zákrok nepomôže a postihnutý človek je stále pri vedomí, treba striedať päť úderov medzi lopatky a päť stlačení brucha. Ak dotyčný upadne do bezvedomia, okamžite treba začať resuscitáciu. Po 30 stlačeniach hrudníka nasledujú dva záchranné vdychy. Tento postup opakujeme, až kým sa človek nezačne preberať.

Pozor, keď poskytujete prvú pomoc bez pomôcok, nevykonávajte žiadne narezanie krku – ani v prípade, že postihnutá osoba upadne do bezvedomia! Pri deťoch mladších ako jeden rok sa neodporúča stláčať brucho, stláča sa iba hrudník. Údery medzi lopatky je najlepšie aplikovať dieťaťu v polohe na bruchu. Položíme si ho bruchom na stehno alebo na kolená.

Ilustračná snímka

Inteligentné zrkadlo aj toaleta: Kúpeľňa budúcnosti prináša technológie pre najnáročnejších

Populárne články
Prvú sobotu po Troch kráľoch sa jubilejným 20. ročníkom Plesu v opere otvorila plesová sezóna na Slovensku. Po prvýkrát sa moderátorského žezla chopili herecké legendy Emília Vášáryová a Martin Huba.

NAJ momenty Plesu v opere: Najprestížnejšia udalosť roka oslávila jubileum

Na začiatku kariéry jej veľmi pomohol HUGO HAAS. Bola jeho žiačkou, hereckou kolegyňou a takisto milenkou.

Herecké šťastie Adiny Mandlovej trvalo 12 rokov. Jej život bol plný dramatických zvratov

Na Slovensku nájdete tri dediny, ktoré majú názov Lúčky.

Na Slovensku sú až tri obce s názvom Lúčky: Ako sa žije pod bielou perinou?

Ilustračná snímka

Neuveriteľné! Ženu s tromi deťmi zachránili po vyše mesiaci v dažďovom pralese

Jaromír Jágr (47) a Elizabeth Kopecká (24)

Špekuláciám o vzťahu Jágra a Hantuchovej odzvonilo: Po svojom boku má túto krásku

Život prišiel z vesmíru. Je to pravda?

Prišiel život z vesmíru?

Zobraziť viac
Diskusia