Potíme sa všetci. Niekto menej, iný viac a podaktorí úplne neznesiteľne... Ako je možné, že väčšina ľudí sa spotí iba pri námahe a iným stačí iba trochu stresu alebo teplejšie počasie, aby prepotili oblečenie?

Potenie je prirodzenou vlastnosťou organizmu a najmä v letnom období sa mu nevyhne nikto. Prostredníctvom potenia organizmus reguluje svoju telesnú teplotu, reaguje na vonkajšie podnety, ale aj fyzickú aktivitu a stres. Potenie je užitočné, telo zbavuje škodlivých látok nahromadených v organizme, nadmerné potenie (hyperhidróza) však vytvára spoločenské bariéry.

Preto ak potenie obťažuje už nielen nás samotných, ale aj naše okolie, je rozumné vyhľadať odborníka. Bežne, ak nie sú žiadne mimoriadne podmienky, človek vypotí denne pol litra potu. Pri zvýšenej emocionálnej, pohybovej záťaži alebo pri športe a pri vysokých teplotách prostredia však môžeme vylúčiť aj 10 litrov potu za deň. Napríklad v extrémnych prípadoch, na púšti, môže človek stratiť až tri a trištvrte litra potu za hodinu.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Diskusia