Ženie vás na toaletu?

Známe „letné“ hnačky spôsobujú rôzne vírusy, baktérie, toxíny alebo chyby v stravovaní. V lete sa najčastejšie stretávame s pôvodcami črevných infekcií, ako sú enterotoxické E. coli, už spomínané salmonely a baktérie z rodu Campylobacter. Tie pochádzajú práve z potravín živočíšneho pôvodu – najmä z mäsa a vajec. Na možnú nákazu treba myslieť aj na dovolenke, hoci tento rok v zahraničí dovolenkuje menej Slovákov.

Pri cestovaní do krajín s nižším hygienickým štandardom platí zásada: zabudnite na všetko, čo sa nelúpe a nevarí. Pite iba vodu balenú v originálnych obaloch alebo aspoň prevarenú či upravenú dezinfekciou. Častým zdrojom ťažkostí je ľad pridávaný do nápojov, nedostatočne tepelne upravená zelenina, morské plody a nedodržiavanie osobnej hygieny. Choroboplodné zárodky sa do jedla môžu dostať práve zo znečistených rúk.

Dezinfikujte si ruky, nielen kvôli koronavírusu, ale aj kvôli črevným nákazám.
Dezinfikujte si ruky, nielen kvôli koronavírusu, ale aj kvôli črevným nákazám.
Zdroj: Shutterstock

Športujte rozumne

Je jedno, či ste boli zvyknutí jazdiť po hrádzi na bicykli, vybehnúť po práci do lesa, chodiť na aerobik alebo na plaváreň. Dá sa to aj v extrémnych teplách. Treba však urobiť zopár zmien. Na šport by ste si mali logicky vyberať čas, keď ešte nepáli slnko alebo už nepraží tak silno. Teda skoro ráno alebo neskoro večer. Môžete využiť, že je dlho svetlo a ani o deviatej ešte nebudete na beh potrebovať „čelovku“. Pri outdoorových športoch v lete je pitný režim ešte dôležitejší než v iných obdobiach roka. Pri nedostatku tekutín môžete ľahko skolabovať a stratiť vedomie.

Pri jazde na bicykli či kolieskových korčuliach býva z toho nepekný cestný lišaj, ak nie niečo horšie. Kúpte si oblečenie s UV filtrom, ktoré vás pri športe ochráni pred slnečným žiarením. To, že by ste v letných dňoch nemali skákať rozhorúčení do studenej vody, je samozrejmé. Väčšina letných utopencov na rôznych jazerách a priehradách vedela plávať. Mnohých zabilo práve zastavenie srdca pri náhlej zmene teploty tela. Ak ste si práve predstavili dobre vychladený vínny strek či fľašku studeného piva, radšej na tieto radosti rýchlo zabudnite. Alkohol v teple ešte viac odvodňuje organizmus a dvíha krvný tlak. Opitosť, najmä v kombinácii s únavou či drogami, vás môže aj zabiť.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Koza Cave Hotel

Jaskynný hotel či mrakodrap ako čistička vzduchu... Kam by ste radšej zavítali?

Populárne články
Každoročne slávený festival sa začína v druhú sobotu pred Popolcovou stredou. Spája v sebe pozostatky pôvodných náboženských praktík s importovanými kresťanskými prvkami.

Obeta matke Zemi: Diabolský festival v Argentíne aj ako božstvo hýrenia či nemravnosti

Herečka Zuzana Skopálová.

Zmena profesie? Žiaden problém! Neuveríte, čím sa živí herečka ZUZANA SKOPÁLOVÁ

Nevystavte sa zbytočne pneumokokovej nákaze, 
dá sa pred ňou ochrániť.

Postrach seniorov: Viete, ako sa ochránite pred pneumokokmi?

Marta Kubišová

Brat speváčky MARTY KUBIŠOVEJ zomrel pred dvomi rokmi. Prečo sa s ním doteraz nerozlúčila?

Boris Valábik

Tajná svadba: BORIS VALÁBIK je v chomúte. TAKTO vyzeral jeho veľký deň

Gepard je krotký ako mačka. Je to pravda?

Gepard je krotký ako mačka. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia