Teplé mesiace prinášajú okrem slnka a oddychu nepríjemné infekcie, ochorenia a úrazy. Ako sa im vyhnúť?

Infekcie z potravín už pokazili spomienky na nejednu svadbu či letnú slávnosť, keď sa všetci, ktorí jedli guláš či zákusky, stretli na infekčnom oddelení nemocnice. Alimentárne nákazy, teda nákazy z potravín vznikajú po zjedení potraviny kontaminovanej mikróbmi. A nemusí to byť ani plný tanier polievky či celé balenie majonézového šalátu. Stačí jeden hlt či obliznutie lyžičky. Aj v takom malom množstve jedla je totiž mikroorganizmov potrebných na nákazu viac než dosť.

Mnohé baktérie, ktoré vyvolávajú črevné ochorenia, ich môžu vyvolať len vtedy, keď je ich v potrave určité množstvo. Ak sa však už rozmnožili, stačí zjesť naozaj málo. Rýchlosť množenia mikroorganizmov v jedle závisí od druhu jedla, vonkajšej teploty a prístupu kyslíka. Najcitlivejšie na nákazu sú výrobky z mletého mäsa, vnútorností, zo šľahačky a výrobky z vajec. A v lete to platí dvojnásobne.

Rýchla skaza

Potraviny môžu byť nakazené už pred spracovaním v kuchyni alebo sa jedlo môže kontaminovať počas spracovania. Ak sa v procese prípravy či výroby jedla nedodržia prísne hygienické zásady, mikroorganizmy sa môžu preniesť znečistenými rukami, kuchynským náradím či zo zle dezinfikovaných pracovných plôch. Nákazu prenášajú aj hlodavce v skladoch či škodlivý hmyz. Niektoré choroby nespôsobujú priamo živé mikroorganizmy, ale jedy, ktoré produkujú a uvoľňujú do potravy. Niektoré mikroorganizmy zase uvoľňujú toxíny až v črevách človeka. Najpriaznivejšia teplota pre množenie väčšiny mikroorganizmov, hlavne tých, ktoré vyvolávajú nákazy z jedla, je medzi plus 30 až 35 °C. V letných horúčavách majú teda tieto choroboplodné zárodky naozaj svoju sezónu.

V takýchto priaznivých podmienkach sa počet mikroorganizmov v potrave za 15 až 20 minút zdvojnásobuje. Po dvoch hodinách je množstvo stonásobné, po troch až tisícnásobné! Preto treba tepelne spracované pokrmy spotrebovať najneskôr do troch hodín od uvarenia. Choroboplodné zárodky možno zničiť dôkladným varením, nie však ohrievaním. Ani prevarenie vždy nezaručuje neškodnosť pokrmu. Niektoré mikroorganizmy totiž produkujú toxíny, ktoré sa varom nezničia. Pozor, choroboplodné zárodky sa v jedle môžu rozmnožiť tak, že to nedokážeme postrehnúť. Vôňa ani vzhľad jedla sa nezmenia, je však už nakazené. Aj preto sa hotové pokrmy v reštauráciách či bufetoch zásadne neskladujú.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Len ochutnať!

Nafukovacie nohavice či miniatúry jedla... Spestrite si deň poriadnou dávkou bizarností

Populárne články
Pre zobrazenie celého vtipu kliknite na obrázok.

Prinášame pondelkovú dávku humoru :) Zasmejte sa so Životom

Miroslav Žbirka

Fúúú... Tak to chce odvahu! MEKY ŽBIRKA poriadne riskuje

Ilustračné foto.Sponzorované

Nástraha pre začiatočníkov v pohybe? Tutoriály na internete

Diana Mórová

Herecká diva DIANA MÓROVÁ: Kto boli jej osudoví muži a prečo tak dlho tajila vzťah s Mokrým?

KAROL DUCHOŇ na snímke z roku 1979 so svojou mamou OĽGOU a dcéru DANKOU.

Krivda z detstva: Rodičia KAROLA DUCHOŇA museli atraktívny byt prenechať papalášom

Zatvorené fľaše kradnú priestor. Je to pravda?

Zatvorené fľaše kradnú priestor. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia