Hovorí sa, že rakovina nebolí, no nie je to pravda. ONKOLOGICKÉ OCHORENIA sa však okrem bolesti hlásia aj inými príznakmi. Ktoré to sú?
Mnoho ľudí sleduje svoje telo až prehnane a okolie ich označuje za hypochondrov. Paradoxne, v situácii, keď skutočne vážne ochorejú, majú v ruke lepšie karty než tí, ktorí nad nešpecifickými symptómami mávnu rukou. Ľudia, ktorí sa pozorujú a utekajú za lekárom s každou „maličkosťou“, majú totiž väčšiu šancu odhaliť skoré príznaky rakoviny v čase, keď je ešte dobre liečiteľná a často sa dá vyriešiť bez ďalších následkov.
Títo ľudia totiž väčšinou absolvujú v termíne aj všetky preventívne prehliadky a v tom by si z nich ostatní naozaj mohli vziať príklad. Prvým krokom, ako zmenšiť riziko nálezu pokročilého onkologického ochorenia, je totiž prevencia. Zdravotné poisťovne na Slovensku ponúkajú ľuďom, ktorí sú v rizikovom veku, niekoľko jednoduchých vyšetrení, ktoré sú lacné, jednoduché a bezbolestné, ich efekt je však obrovský.
- Aké príznaky varujú pred rakovinou?
- kašeľ
- nevysvetliteľný úbytok váhy
- krvácanie
- bolesť chrbta
- zmeny vyprázdňovania
- únava
Mamografia totiž dokáže odhaliť rakovinový nádor v prsníku v čase, keď má len niekoľko milimetrov a ešte nestačil vytvoriť metastázy. Kým si ho žena dokáže nahmatať, zvyčajne prejde aj niekoľko rokov a rakovina sa medzitým môže rozšíriť ďalej do tela. Pri gynekologickom vyšetrení zase lekár zoberie ster z buniek krčka maternice a pod mikroskopom sa dajú zistiť ich zmeny dlho pred tým, než je nádor viditeľný. Rovnako test na okultné krvácanie dokáže odhaliť aj mikroskopické kvapky krvi v stolici, ktoré môžu poukazovať na nebezpečný polyp v hrubom čreve. Kým sa z neho vyvinie nádor, lekár ho pri následnom kolonoskopickom vyšetrení „vyštikne“ a je po probléme.
Článok pokračuje na ďalšej strane.