Väčšinu žien nadmerné vypadávanie vlasov nepríjemne zaskočí. Našťastie, ak sa zistí príčina, strata vlasov býva zvyčajne dočasná.

Existuje mnoho rôznych typov vypadávania vlasov. Niektoré, ako napríklad alopécia – autoimunitné ochorenie, ktoré postihuje aj obočie a mihalnice –, sú nezvratné a nedá sa im zabrániť.

Ak je však vypadávanie vlasov spôsobené inými zdravotnými, hormonálnymi či duševnými príčinami, býva zvyčajne dočasné a dá sa ovplyvniť. Vypadávanie vlasov je úplne prirodzený proces, vlasy sa „vymieňajú“ rovnako ako mihalnice. To znamená, že po vypadnutí znovu dorastú, pretože sú zachované vlasové folikuly. Zdravý vlas má tri fázy rastu a rastie asi dva až šesť rokov.

Čas, keď vlasy dorastú do pôvodnej hustoty, sa tak nedá presne určiť, no isté je, že vlasy v tomto prípade „neopúšťajú“ hlavu navždy a pri dobrej starostlivosti môžu byť opäť korunou krásy.

Viac ako 100 denne

Odborníci obvykle považujú za nadmerné padanie stratu viac ako 100 vlasov denne. Zvyčajne sa objavuje väčšie množstvo vlasov v sprche, na vankúši alebo v hrebeni. Ak je vrkoč zrazu tenší alebo dokonca presvitá pokožka hlavy, je to signál, že vlasov vypadáva viac, než by malo.

Neplatí to o novorodencoch, adolescentoch a senioroch, u tých je vypadávanie vlasov bežné. Ak hľadáte príčinu, prečo zrazu prichádzate o chumáče vlasov, musíte sa v spomínaní vrátiť o pár mesiacov dozadu, zruba asi o 16 týždňov. Vypadávanie vlasov totiž vrcholí asi štyri mesiace po udalostiach, ktoré stratu vlasov či ich spomalený rast spôsobili.

Skontrolujte si pokožku hlavy.
Skontrolujte si pokožku hlavy.
Zdroj: Shutterstock

Pôrod aj menopauza

Úplne bežné je napríklad nadmerné vypadávanie vlasov po pôrode, ktoré je spôsobené hormonálnymi zmenami. Väčšine žien v tehotenstve vlasy rastú rýchlejšie, sú silnejšie a lesklejšie pre nadmernú tvorbu estrogénov. Aj fáza rastu vlasu trvá v tehotenstve dlhšie a normálne vypadávanie je tak obmedzené.

Keď sa však hladina estrogénu po pôrode vráti na pôvodnú úroveň, vlasy obnovia svoje bežné rastové cykly a všetky silné krásne vlasy, ktoré sa nahromadili počas posledných 10 mesiacov, začnú vypadávať. Niektoré ženy zažívajú veľmi intenzívne vypadávanie aj niekoľko mesiacov po pôrode, iným vlasy padajú menej.

Zvýšené vypadávanie vlasov pre hormonálne zmeny sa objavuje aj v menopauze. Vtedy ženám vlasy padajú pre klesajúcu hladinu estrogénu, ktorá sa prirodzene znižuje. V tomto prípade obvykle dokáže pomôcť zmena životného štýlu, zlepšenie stravovacích návykov a rôzne výživové doplnky.

Dobrou voľbou je pokúsiť sa estrogény nahradiť substitučnou liečbou pod dohľadom lekára, ich nedostatok má totiž aj iné nepríjemné prejavy.

Hormonálna nerovnováha, ktorá so sebou zvyčajne prináša vypadávanie vlasov, môže vzniknúť aj po vysadení antikoncepcie či prechode na iný jej typ. Práve hormonálne zmeny žene počas života najviac zasahujú do rastového cyklu vlasov a ovplyvňujú tak ich množstvo a kvalitu.

Pozor na lieky

Zvýšené padanie vlasov môže súvisieť aj s užívaním liekov. Sú to zvyčajne medikamenty, ktoré sa užívajú dlhodobo, najčastejšie ide o lieky na krvný tlak, niektoré antidepresíva, medikamenty na štítnu žľazu či lieky používané v chemoterapii.

Ak si po niekoľkých mesiacoch od začatia užívania nových liekov všimnete nadmerné vypadávanie vlasov, informujte o tom lekára, ktorý vám ich predpísal, často ich možno nahradiť iným liekom, ktorý je k vlasom šetrnejší, alebo zároveň užívať aj vitamíny, ktoré podporujú zdravý rast vlasov.

Nepríjemným dôvodom vypadávania vlasov sú aj ochorenia pokožky hlavy. Keď sa zapáli a svrbí a vy sa musíte často škriabať, vaše vlasy môžu začať vypadávať viac ako obvykle.

Lupiny sú často najľahšie liečiteľnou príčinou vypadávania vlasov. Problém väčšinou vyrieši špeciálny šampón. Na trhu sú napríklad prírodné šampóny a séra so silným výťažkom z cibule a fazule, ktoré majú vysoký obsah síry, ošetrujú podráždenú pokožku, zlepšujú jej kvalitu a výživu vlasových folikulov.

Trauma má následky

Na vypadávanie vlasov samozrejme vplýva aj stres. Pre väčšinu z nás je každodennou záležitosťou, ale traumatický zážitok, ako je napríklad úmrtie v rodine či rozvod, ale aj zmena zamestnania, sťahovanie či iná životná zmena, môžu spustiť prechodnú stresovú stratu vlasov. Telo totiž čerpá všetku energiu na zvládnutie ťažkej životnej situácie a zastaví tak rast vlasov.

Po prekonaní stresového obdobia sa všetky „zastavené“ vlasy začnú tlačiť von a vypadávať. To isté môže nastať pri väčšej dlhodobej fyzickej záťaži alebo po traume, ktorú telo utrpí, teda po náročnej operácii alebo významnom úbytku váhy. Pozor si treba dávať aj na utiahnuté účesy, zapletané vrkôčiky, nadpájanie umelých vlasov a pevné chvosty.

Takáto úprava vlasov môže spôsobiť postupné rednutie vlasov, dokonca sa môžu poškodiť vlasové folikuly nenapraviteľne a časť vlasov tak vypadne navždy.

Pomôcť môžu šampóny s obsahom síry a zinku.
Pomôcť môžu šampóny s obsahom síry a zinku.
Zdroj: Shutterstock

Vlasom tiež prirodzene škodí nadmerná teplota pri úprave žehličkou na vlasy, kulmou či fénom, časté odfarbovanie a farbenie alebo nešetrné rozčesávanie. Vlasom neprospieva ani dlhodobé nosenie klobúkov a čiapok. Našťastie, vo väčšine prípadov sa problém s vypadávaním vlasov vyrieši sám a bez nutnosti liečby.

Ak sa však vaše vlasy nevrátia do svojej normálnej hustoty po šiestich až deviatich mesiacoch, mali by ste navštíviť dermatológa. O to skôr, ak cítite tiež svrbenie, bolesť, pálenie, odlupovanie alebo začervenanie pokožky hlavy, alebo si všimnete, že už nevidíte toľko vlasových folikulov ako predtým.

Nadmerné vypadávanie vlasov tiež môže byť príznakom vážnejšieho fyzického ochorenia spojeného so zlým vstrebávaním živín, napríklad zápalom čriev či žalúdka. Ak sa teda cítite celkovo zle, požiadajte o vyšetrenie aj svojho lekára.

Ilustračná snímka

10 rád, ako sa nenakaziť jedlom? Tieto pravidlá by ste mali dodržať!

Populárne články
Ilustračná snímka

Nebola chorá, len zrazu začala spomínať smrť. Tušila, že sa to stane?

Tereza Nvotová

Netradičný film s hororovou zápletkou: TEREZA NVOTOVÁ prichádza s novým projektom

MIROSLAVU DUBAJOVÚ hodnotili v dedine ako ženu s agresívnou povahou.

Bezcitné vrahyne: Dubajová vraj retardovaného exmanžela na vraždu poštárky „iba“ nahovorila

Ilustračná snímka

V španielskej kráľovskej rodine to vrie: Bývalý kráľ odchádza z vlasti

Ilustračná snímka

Dvanásť horoskopov pre všetky znamenia. Čo vás čaká a neminie od 14. do 20. augusta?

Grafiti sú novodobá pliaga. Je to pravda?

Grafiti sú novodobá pliaga. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia