Koža je v zime vystavená častému striedaniu teplôt, studenému vetru a mrazu. Práve preto cítime pálenie v tvári, jemná koža na rukách a perách sa vysušuje a môže až praskať. O citlivú pokožku sa treba správne starať.

Myslíte si, že v zime pokožka potrebuje najmä výživu, aby nebola suchá a nepraskala? Snažíte sa natierať hutnými, mastnými krémami? Iste, ale ani v tomto období nesmiete zabúdať na hydratáciu kože. Iba pokožka s dostatkom vody je pružná, hladká, jasná a svieža. Ak je „smädná“, je matná, suchá, pôsobí zvädnuto, drsnejšie. Pozor, ak obsah vody v pokožke klesne pod desať percent, pleť stráca súdržnosť. To znamená, že praská, tvoria sa na nej bolestivé ranky, drsné, suché ložiská.

Tie vyvolávajú pocit napätia, svrbenia, štípania. Takáto zraniteľná koža sa ľahko stáva vstupnou bránou pre škodliviny a infekcie. Možno by ste boli prekvapení, čo všetko pôsobí na množstvo vody v koži. Okrem zlého pitného režimu hydratácia kože súvisí so životosprávou. Málo spánku, fajčenie, príliš slané a ťažké jedlá pokožku vysušujú. Zle na ňu môžu vplývať aj klimatické podmienky, ktoré v zimných mesiacoch nie sú priaznivé – vietor, mráz, ale i suché, prekúrené miestnosti s klimatizovaným vzduchom. K nedostatku vody v pokožke prispieva aj vek: čím sme starší, tým je pokožka suchšia a vyžaduje si počas zimy väčšiu starostlivosť.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Ilustračná snímka

ZANIETENÍ CHALUPÁRI: Kam unikal pred svetom Chudík, Dočolomanský a iné hviezdy?

Populárne články
Do kostola sa trúsia po jednom, po dvoch, v tichu sa pomodlia a potom idú domov.

Oravčania chcú otvárať kostoly. Odvážna ponuka kňazov: Čo až sú ochotní urobiť?

Dorota Nvotová pozýva ľudí na koronové prázdniny.

Na luxus zabudnite! DOROTA NVOTOVÁ opísala svoj život na Maldivách. Takáto je realita

Beh je vhodný šport, treba však behať správne.

Poškodenie kĺbov trápi aj tridsiatnikov. Bolia vás kolená či bedrá?

VIDEO: Keď v

VIDEO: Keď v "lufte" cítiť jar. Zbohom zima! Už aby krajina ozelenela

COVID AUTOMAT (28. februára 202)

COVID AUTOMAT: 20 okresov svieti načierno: Akú farbu má ten váš?

Kobra tancuje podľa píšťaly. Je to pravda?

Kobra tancuje podľa píšťaly. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia