Reč je o miniatúrnych pomalkách, ktoré fascinujú vedcov už nejaký čas. Tí najnovšie prišli na to, čo robí tieto živočíchy takými odolnými, že dokážu prežiť aj v najextrémnejších podmienkach.

Pomalky, tardigrady alebo vodné medvedíky sú drobné, maximálne jednomilimetrové živočíchy, ktoré dokážu prežiť obrovské výkyvy teplôt, vesmírnu radiáciu či pobyt v otvorenom kozme.

Práve pre tieto schopnosti sú pre vedcov takým zaujímavým objektom na skúmanie. Pomalky žijú vo vode v drobnej vlhkomilnej vegetácii, ale aj v machu.

Pomalky sa nazývajú aj tardigrady či vodné medvedíky. a ide o drobné, maximálne milimetrové živočíchy.
Pomalky sa nazývajú aj tardigrady či vodné medvedíky. a ide o drobné, maximálne milimetrové živočíchy.
Zdroj: Wikimedia Commons

Pokiaľ sa však dostanú preč zo svojho prirodzeného vlhkého prostredia, upadnú do anabiózy, čo je stav, keď mikroorganizmy všetky svoje životné procesy obmedzia na minimum. Takto dokážu prežiť aj niekoľko desaťročí.

Dokážu vyrobiť sklo

Vedci zistili, že tieto živočíchy vylučujú zvláštny typ sekrétu podobný sklu, ktorým sa obalia. Keď extrémne podmienky pominú, pomalka svoju ochranu zo „skla“ rozpustí a spokojne žije ďalej. To však nie je všetko.

Vďaka tejto ochrane dokážu prežiť v takých extrémnych podmienkach, aké nezvládne žiaden iný živočích na našej planéte. Dôkazom je aj to, že prežili vystavenie teplote –272 °C, čo je hodnota blížiaca sa k absolútnej nule.

Vedci urobili pokus v snahe otestovať odolnosť pomaliek. Najskôr ich schladili na –171 °C a následne pár minút nato ich zahriali na 150 °C. Testovali ich aj v otvorenom vesmíre, kde živočíchy zvládli až desaťdňový pobyt. Napriek šialeným podmienkam dokázali prežiť.

Radiačný štít

Asi najzaujímavejšia vlastnosť, ktorá vzbudzuje zvedavosť, je odolnosť proti radiácii, ktorá je nevyhnutná, keby sa ľudstvo chcelo vydať na cestu k iným planétam. Smrteľná radiácia je najväčšia prekážka pri vyslaní ľudskej posádky na misiu, pri ktorej by človek kolonizoval planétu Mars či pri expedíciách do hlbokého vesmíru.

Štúdia uverejnená v magazíne eLife, skúmala biologický radiačný štít týchto živočíchov, pričom zistila, že pomalky vytvárajú proteín s názvom Dsup, ktorý potláča a zmierňuje následky škodlivého radiačného žiarenia. Chráni štruktúru DNA organizmu.

Po extrahovaní proteínu Dsup sa vedci zamerali na výskum jeho spojenia s ľudskými bunkami. Testy ukázali, že došlo k 40-percentnému zlepšeniu odolnosti proti radiácii, čo je obrovský posun vpred, a to len vďaka jedinému génu.

Odborníci z Kalifornskej univerzity v San Diegu zistili, že proteín sa viaže na genetický materiál vnútri každej bunky a vytvára okolo nej ochranný štít, ktorý ju chráni pred poškodením radiáciou.

Dve tretiny testovaných pomaliek prežili 10-dňový pobyt vo voľnom vesmíre.
Dve tretiny testovaných pomaliek prežili 10-dňový pobyt vo voľnom vesmíre.
Zdroj: Wikimedia Commons

Tu sa však vynára otázka, prečo sa pomalky potrebujú brániť pred radiáciou. Podľa niektorých tvrdení je ochrana pred žiarením len vedľajší produkt adaptácie týchto živočíchov na prežitie v extrémnom prostredí.

Vedci tvrdia, že v budúcnosti budeme môcť využiť proteín Dsup na ochranu vlastnej DNA. Ak sa to podarí, bude tento objav ohromným krokom vpred nielen v oblasti medicíny.

Štúdium pomaliek má obrovský potenciál, a tak je veľmi pravdepodobné, že o týchto miniatúrnych potvorkách ešte budeme počuť.

 

Volocopter by mohol slúžiť ako taxík budúcnosti.

V Singapure predstavili taxík budúcnosti: Poradí si so vzdialenosťou aj zápchami

Populárne články
Kráľovná nešetrí len na personále.

Legendy o skúpej Alžbete II.: Hladným sa do paláca chodiť nevypláca, takto hostia návštevy!

S víťazom Tour de France 2019 Eganom Bernalom.

Netradičná záľuba šoféra z Nitry: Juraj si dopisuje s cyklistickými tímami z celého sveta

Čipsy sa prvýkrát  v obchodoch začali predávať v roku 1895 v Clevelande.

Vznikla z nehody a náhody: Na pochúťku čakali v radoch boháči aj senátori!

Lenka Beňová priznala, že po Robovej smrti sa borila nielen so stratou milovaného muža, ale aj so zdravotnými problémami, ktoré sa objavili po strese.

Spoveď partnerky moderátora a politika Beňa: Čo je na živote bez Roba najťažšie?

Volocopter by mohol slúžiť ako taxík budúcnosti.

V Singapure predstavili taxík budúcnosti: Poradí si so vzdialenosťou aj zápchami

Vedeli ste

Vedia aj slony skákať?

Zobraziť viac
Diskusia