Väčšina z nich pre ľudí nepredstavuje nebezpečenstvo, napriek tomu si vyslúžili povesť zabijaka. Už len vyslovenie ich mena naháňa hrôzu – ŽRALOK. Tento strach je výsledkom toho, ako ich zobrazujú médiá a filmová produkcia.

Patria medzi vývojovo najstaršie živočíchy, našu planétu obývajú už 350 miliónov rokov. Dodnes poznáme asi 400 druhov týchto parýb. Najväčšie majú takmer 20 metrov, najmenšie sotva 30 centimetrov.

Dlhoveký superpredátor

Žralok grónsky, nazývaný aj ospalec grónsky či žralok malohlavý, patrí medzi živočíchy, ktoré sa dožívajú najvyššieho veku. Najstarší zaznamenaný vek tohto žraloka sa odhaduje na 512 rokov, čo mu zabezpečilo neoficiálne prvé miesto v rebríčku najstarších žijúcich stavovcov. Rastie veľmi pomaly, jeden centimeter za rok.

Dospelé jedince dorastajú do dĺžky 5 metrov a vážia až tonu, čo ich zaraďuje k najväčším žralokom. Na dospelosť a obdobie rozmnožovania si však žraloky grónske musia počkať asi 150 rokov – to je vek, keď tento druh pohlavne dospieva. Vyhľadáva studené a hlboké vody Severného ľadového oceána, najčastejšie žije v teplotách od 0 do 10 °C.

Niektoré jedince zaznamenali v hĺbke 2 200 metrov. Práve nízke teploty spôsobili to, že jeho metabolizmus je veľmi spomalený. Pomalý však nie je len jeho metabolizmus, maximálna rýchlosť tohto živočícha je len 4 km/h. V súčasnosti nedokážeme povedať, pre koho predstavuje tento druh žraloka prirodzeného predátora, keďže nikdy nebol zachytený pri love.

V Číne je polievka zo žraločích plutiev súčasťou tradície. Táto pochúťka však ročne spôsobí smrť viac ako 73 miliónom žralokov.
Zdroj: Shutterstock

V žalúdkoch týchto zvierat sa však našli pozostatky jeleňov, koní, sobov a dokonca aj ľadových medveďov. Legálny lov povoľuje už len Island, kde jeho mäso považujú za delikatesu. Kuchári si však pri jeho príprave musia dávať veľký pozor. Obsahuje totiž toxín, ktorého účinky sa podobajú pocitu po vypití extrémneho množstva alkoholu.

Diskusia