Honu na tradičné cirkusy sa túto sezónu chce vyhnúť Horor cirkus Lánik. Nemajú zvieratá a snažia sa zaujať a udržať program na úrovni. Niektoré mestá zakázali vstup cirkusom so zvieratami. Iné ich zasa podporujú. Čo s tým? Cirkusanti sa snažia prispôsobiť situácii.

Bez zvierat

Principál Lukáš Lánik (38) pochádza zo slávnej cirkusovej artistickej rodiny, ktorá vystupuje najmä v manéži cirkusu Aleš. Je šiestou cirkusovou generáciou. Cirkus Aleš síce nie je slovenský cirkus, pretože na Slovensku žiadny registrovaný cirkus pod šapitom nemáme, ale môžeme ho za náš považovať. Každý rok Slovenskom putujú generácie Alešovcov. Principál Horor cirkusu Lánik si vzal za manželku dcéru Antonína Aleša Hanku, ktorá siedmou generáciou cirkusového klanu. Tento rok začali prvú vlastnú sezónu. Ešte tú minulú tvorili základ programu cirkusu Aleš.

„Vytvorili sme si vlastný projekt cirkusu bez zvierat. Veľmi nás zaujíma, koľko z tých ľudí, ktorí hovoria, že cirkusy by mali byť bez zvierat, príde na naše predstavenie,“ vysvetľuje. „Po prvých skúsenostiach vidíme, že nám na predstavenie chodia najmä ľudia, ktorí majú radi klasické cirkusy. Niekoho nemôžeme nútiť, aby sa na nás prišiel pozrieť, ale nejako nevieme nájsť tých, ktorí preferujú cirkus bez zvierat. My ho ponúkame,“ dodáva.

FOTOGRAFIE Z HOROR CIRKUSU NÁJDETE V GALÉRII

V prítmí

Horor cirkus Lánik nie je forma nového cirkusu, ktorý je zvyčajne divadelným predstavením s niekoľkými jednoduchšími akrobatickými vystúpeniami. Je to tradičný, ozajstný cirkus, ale bez zvierat. Artistické a klaunské vystúpenia nasledujú jedno po druhom. „Nevezieme zverinec, preto máme okolo stanu málo návesov kamiónov, stajní, klietok a maringotiek. Napriek tomu sa nás ľudia chodia pýtať, či ešte predsa len nejaké neprivezieme. Slovenské publikum je zvyknuté na cirkusy so zvieratami. Zvieratká nemáme, sme tu len my, opičiaci,“ dodáva žartom hororový principál.

Rodina Lánikovcov so svojím akrobatickým vystúpením na odrazovom mostíku prešla kus sveta. „Práve vo svete sme videli niekoľko hororových projektov. Žiaľ, my začíname a zatiaľ sa im nemôžeme rovnať. Za cirkus na Slovensku nikto nedá také vstupné ako trebárs v Nemecku, v Španielsku či v Taliansku. Hororové cirkusy tam fungujú už 15 rokov. Na naše pomery sú doslova gigantické a majú veľa účinkujúcich. Zaujala nás skvelá atmosféra, ktorú dokázali vytvoriť hororovými dejmi.“

Videli skvelé reakcie obecenstva a začali sa zamýšľať, ako by vytvorili vlastný program. Popravde: Horor cirkus nie je predstavenie z ktorého by odchádzali vydesení a šediví diváci. Sú to klasické cirkusové vystúpenia v prítmí pod strašidelnými maskami. Napriek tomu, že Lánik upozorňuje, že ich program nie je vhodný pre deti do 12 rokov, zasa až taká hrôza to nie je. Počas programu nikoho kriesiť nemuseli a zvládol ho aj môj štvorročný vnuk.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Ilustračná snímka

"Tichí blázni" z celebritného rybníka: Toto sú naši najznámejší rybári

Populárne články
Lucia Ďuriš Nicholsonová je slovenská liberálna politička a bývalá novinárka, v súčasnosti poslankyňa Európskeho parlamentu zvolená za stranu Sloboda a Solidarita, členka frakcie Európskych konzervatívcov a reformistov.

TOTO by sme nečakali: LUCIA ĎURIŠ NICHOLSONOVÁ radikálne zmenila účes! (FOTO)

Vynikal vo viacerých oblastiach, no napokon vyhralo divadlo.

Džentlmen FRANTIŠEK KOVÁR: Kolegyne o ňom tvrdia, že patrí k najúctivejším mužom v súbore

Ilustračná snímka

Hnev voči bratovi mi nedovolil sa sním rozlúčiť. On však nezavrel oči, kým som mu neodpustil...

Dcéra Cindy Crawford, modelka Kaia Gerber.

Radšej veselé ozdoby: Dcéra CINDY CRAWFORD zvolila na nechty poriadny gýč!

VOJTĚCH (VOJTA) KOTEK, herec

Prišiel o skvelú pracovnú príležitosť: Herec VOJTA KOTEK skončil v nemocnici

Svätená voda je nebezpečná. Je to pravda?

Svätená voda je nebezpečná. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia