Veľa zdravých ľudí chodí darovať svoju krv pravidelne, aby pomohli zachrániť život ľuďom, ktorí ju potrebujú.

Napriek tomu, že sa nájde mnoho ľudí, ktorí s radosťou darujú krv iným, môže sa stať, že práve tej potrebnej je v danej chvíli málo. Problémom sú totiž krvné skupiny a ich nekompatibilita. Pacient, ktorý potrebuje krv, totiž nemôže prijať akúkoľvek. Prečo je to tak?

Krvná skupina človeka sa formuje v závislosti od rôznych faktorov a je určená antigénmi na povrchu červených krviniek. Niektoré antigény sú čisté bielkoviny, iné tvoria bielkoviny s polysacharidmi. Transfúzia krvi neidentickej krvnej skupiny by tak viedla k okamžitej imunologickej reakcii, a teda zhlukovaniu a rozpadu krviniek darovanej krvi.

Podľa týchto a mnohých iných faktorov môže mať človek niektorú zo základných krvných skupín, a to presnejšie skupinu A, B, AB alebo 0. Zdá sa však, že vďaka najnovšej štúdii by sa tieto rozdiely a problémy s nimi mohli navždy vyriešiť.

Štúdia ukazuje, ako môžu byť enzýmy použité na to, aby odstránili sacharidy z povrchu krvných buniek a premenili ich tak na univerzálne bunky krvnej skupiny označenej ako 0.

Medzi základné krvné skupiny, ktoré môže mať človek, patria A, B, AB alebo 0.
Medzi základné krvné skupiny, ktoré môže mať človek, patria A, B, AB alebo 0.
Zdroj: Pixabay

Enzýmy použité na tento pokus objavili vedci v baktériách nazývaných Flavonifractor plautiia, nachádzajúcich sa v ľudskom čreve. Tie dokážu kódovať bakteriálne enzýmy, ktoré sú schopné odstrániť kľúčové zložky antigénu krvnej skupiny A.

Vedci tak pridali malé množstvo týchto enzýmov do krvi typu A a vytvorili tak vzorku, ktorá by sa v budúcnosti mohla stať univerzálnou krvnou skupinou, vhodnou pre všetkých ľudí. Pokiaľ by sa im podarilo tento výskum dotiahnuť do úspešného konca, bol by to prelomový objav v oblasti medicíny.

Život v autobuse.

Mladí manželia žijú v autobuse. Viete si predstaviť takéto bývanie?

Populárne články
Obrazy apokalypsy: V prešovskom paneláku to vyzerá ako po bombardovaní, byty sú zničené na nepoznanie, dom budú musieť zbúrať.

Podobnosť, z ktorej mrazí. Prešov zažil už druhý výbuch plynu s tragickými následkami

Táňa si zahrala jednu z hlavných postáv v romantickej vianočnej komédii Šťastný nový rok. Nakrúcanie pre ňu bolo rozprávkové najmä po vyčerpávajúcej práci na seriáli Bez vedomia z produkcie HBO.

Dojímavé vyznanie: Herečka Táňa Pauhofová o tom, čo miluje cez Vianoce

Martina sa odmietla zmieriť s tým, že na pracovnom trhu nie sú žiadaní skúsení ľudia.

Po štyridsiatke bez práce? Martina sa odmieta zmieriť s tým, že skúsení ľudia nie sú žiadaní

Phil Collins s bývalou manželkou Orianne.

Útrapy Phila Collinsa: Dlhý chorobopis a nadmerné pitie alkoholu

Ilustračné foto.Sponzorované

5 tipov ako sa vyhnúť predvianočnému stresu

Pepek námorník

Mal Pepek námorník veľké svaly vďaka špenátu?

Zobraziť viac
Diskusia