Veľa zdravých ľudí chodí darovať svoju krv pravidelne, aby pomohli zachrániť život ľuďom, ktorí ju potrebujú.

Napriek tomu, že sa nájde mnoho ľudí, ktorí s radosťou darujú krv iným, môže sa stať, že práve tej potrebnej je v danej chvíli málo. Problémom sú totiž krvné skupiny a ich nekompatibilita. Pacient, ktorý potrebuje krv, totiž nemôže prijať akúkoľvek. Prečo je to tak?

Krvná skupina človeka sa formuje v závislosti od rôznych faktorov a je určená antigénmi na povrchu červených krviniek. Niektoré antigény sú čisté bielkoviny, iné tvoria bielkoviny s polysacharidmi. Transfúzia krvi neidentickej krvnej skupiny by tak viedla k okamžitej imunologickej reakcii, a teda zhlukovaniu a rozpadu krviniek darovanej krvi.

Podľa týchto a mnohých iných faktorov môže mať človek niektorú zo základných krvných skupín, a to presnejšie skupinu A, B, AB alebo 0. Zdá sa však, že vďaka najnovšej štúdii by sa tieto rozdiely a problémy s nimi mohli navždy vyriešiť.

Štúdia ukazuje, ako môžu byť enzýmy použité na to, aby odstránili sacharidy z povrchu krvných buniek a premenili ich tak na univerzálne bunky krvnej skupiny označenej ako 0.

Medzi základné krvné skupiny, ktoré môže mať človek, patria A, B, AB alebo 0.
Zdroj: Pixabay

Enzýmy použité na tento pokus objavili vedci v baktériách nazývaných Flavonifractor plautiia, nachádzajúcich sa v ľudskom čreve. Tie dokážu kódovať bakteriálne enzýmy, ktoré sú schopné odstrániť kľúčové zložky antigénu krvnej skupiny A.

Vedci tak pridali malé množstvo týchto enzýmov do krvi typu A a vytvorili tak vzorku, ktorá by sa v budúcnosti mohla stať univerzálnou krvnou skupinou, vhodnou pre všetkých ľudí. Pokiaľ by sa im podarilo tento výskum dotiahnuť do úspešného konca, bol by to prelomový objav v oblasti medicíny.

Diskusia