Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS) začala 6. júla rekonštrukciu známeho dreveného zrubu deduška Večerníčka, ktorá bude stáť cez 100.000 eur. Známy domček RTVS presťahuje, zostane však stále v Novej Sedlici. TASR o tom informoval PR manažér RTVS Marián Prevendarčík.

"Zvučka Večerníčka je najdlhšie vysielanou zvučkou v Slovenskej republike. Odrastá na nej už tretia generácia divákov RTVS. Keď sme sa dozvedeli, že predmetný domček je v dezolátnom stave, považovali sme za povinnosť zachrániť ho," uviedol generálny riaditeľ RTVS Jaroslav Rezník. Podľa stanoviska RTVS ide o jeden z posledných objektov ľudovej architektúry svojho druhu na území Prešovského kraja.

Do dreveného zrubu zatekalo, čo obec riešila nepremokavou celtou, ktorá prekrývala slamenú strechu. Na mnohých miestach bola opadaná aj hlinená omietka, čo vyvolalo nutnosť rekonštrukcie, ktorý má byť vernou kópiu z Večerníčkovej znelky. Vo vynovenom domčeku plánuje po rekonštrukcii RTVS zriadiť stálu expozíciu a depozitár detských programov. "Verím, že o nejaký čas sa v tomto domčeku otvorí expozícia televíznej rozprávky a podporíme tak cestovný a turistický ruch v tomto krásnom kúte Slovenska," skonštatoval Rezník.

Cena diela je vyčíslená v zákazke na 114.789,06 eur vrátane DPH. Rekonštrukciu povedie Dušan Žipaj z Matiašky, ktorý plánuje pri oprave využiť tradičné techniky. Zrub bude napokon premiestnený, avšak v rámci obce Nová Sedlica. Na toto premiestnenie aj rekonštrukciu požiadala RTVS o financie aj rezort kultúry. Skrz dotačný program Obnovme si svoj dom pridelilo Ministerstvo kultúry SR dotáciu vo výške 74.500 eur. Rekonštrukcia je plánovaná na obdobie piatich mesiacov s plánovaným termínom ukončenia v novembri tohto roku.

FOTOGRAFIE LEGENDÁRNEJ CHALÚPKY NÁJDETE V GALÉRII
Ilustračná snímka

"Tichí blázni" z celebritného rybníka: Toto sú naši najznámejší rybári

Populárne články
Princezná Anna (69) s mamou kráľovnou Alžbetou II.

Na parádu si veru nepotrpí: Princezná ANNA prezradila, koľko času potrebuje na účes

Marcel Forgáč prekonal v období koronakrízy zápal pľúc, nebolo mu všetko jedno.

Známeho moderátora MARCELA FORGÁČA náhle zradilo zdravie: Čo ho pripútalo na nemocničné lôžko?

Šťastné mamičky z ľava speváčka Mária Čírová (31) s manželom a Barbora Krajčírová (33).

Už sú spolu: Moderátorka Barbora Krajčírová aj speváčka Mária Čírová majú svojich synov doma

MARIE CURIE-SKLODOWSKA bola prvá a jediná žena, ktorá získala Nobelovu cenu v dvoch rôznych odboroch.

Významná vedkyňa MARIE CURIE-SKLODOWSKA objavila prvok rádium: O slávu však nikdy nestála

Vodáctvo je dobrodružstvo s kopou prekvapení.

Dobrodružstvo na Hrone: Splavovanie našich riek láka aj zahraničných turistov

Svätená voda je nebezpečná. Je to pravda?

Svätená voda je nebezpečná. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia