Sluch patrí k najdôležitejším ľudským zmyslom. Postupom času však slabne, pre seniorov so zhoršeným sluchom preto vyvinuli špeciálne mobilné telefóny.

Sluch sa nezhorší zrazu, keď je človek v seniorskom veku, ale slabne postupne. Množstvo senzorineurálnych a gangliových buniek, teda buniek vďaka ktorým počujeme, je vrodené. Počet týchto buniek s pribúdajúcim vekom postupne klesá, pretože sa už nevedia deliť, a teda obnoviť.

Rýchlosť zhoršenia sluchu závisí nielen od našej genetickej výbavy, ale veľkou mierou k nej prispieva i hluková záťaž. Napríklad práca v hlučnom prostredí či časté počúvanie hlasnej hudby.

Problémy so sluchom sa začínajú znížením sluchovej ostrosti. Skutočné problémy s nepočutím prichádzajú väčšinou okolo šesťdesiateho roku života. Najčastejšie sa prejavujú tak, že človek počuje konverzáciu, ale už presne nerozumie každému slovu. Problém najviac cítiť v hlučnom prostredí alebo v miestnosti, kde hovorí viac ľudí naraz.

Ľudia s prvými príznakmi nedoslýchavosti môžu mať taktiež problém rozumieť príliš vysokým hlasom. To súvisí s tým, že vekom sa mení frekvenčný rozsah sluchu. Vnímanie vysokých tónov a zvukov sa oslabuje. Ľudia sa potom často nevedomky pri konverzácii spoliehajú na odčítavanie z pier.

Pri telefonovaní však nastávajú veľké komunikačné problémy. Na trhu sú ale špeciálne telefóny prispôsobené sluchovým obmedzeniam, ideálne najmä pre seniorov.

Pri vyzváňaní i hovore nevyužívajú bežné frekvencie, ktoré seniori nepočujú a sú bežné u väčšiny mobilných telefónov, ale naopak, frekvencie pre nich dobre počuteľné, teda 500 až 250 Hz. Telefóny tiež efektívne potláčajú rušivý okolitý hluk a sú priamo kompatibilné s naslúchadlami.

Pri použití naslúchadiel však vhodný typ slúchadla odporučí lekár a zabezpečí aj individuálnu výrobu koncovky, ktorá je pre každého človeka iná podľa tvaru zvukovodu.

Poslať emailom
Diskusia ()
Umelec Dan Tanenbaum zarába na netradičnom nápade.

Zo záľuby tisícový biznis: Neuveríte, z čoho umelec Dan vyrába tieto predmety!

Populárne články
Ilustračné foto.Sponzorované

Pomôžme stovke bojovníkov postaviť sa osudu

Herečka Eva Longoria

Zúfalá manželka Eva Longoria: Kvôli práci ma nespoznáva vlastný syn!

V horách s chladnejšou zimou si obyvatelia stavajú tehlové domy.

Rozdeľuje ich pôvod, ale spája „Voňajúci pán“. Do mŕtvych investujú viac než do seba

Neprehliadnuteľný a nesmierne elegantný v Rostandovom Cyranovi z Bergeracu.

Nevídaný zážitok a úspech: Hercovi Štefanovi Bučkovi tlieskal Štrasburg, Paríž aj Berlín!

Ilustračné foto.Sponzorované

Pomôžme stovke bojovníkov postaviť sa osudu

Vedeli ste

Vo vode sa scvrkáva koža.

Zobraziť viac
Diskusia